Başbakan Erdoğan geri adım atmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı genel kurulda konuştu. Taksim'de yaşanan olaylara değinen Erdoğan olayların Taksim Gezi Parkı değil ideolojik olduğunu vurguladı. Muhalefete çağrıda bulunan Erdoğan, göstericileri eylemlerini sonlandırmaya çağırdı.

GİRİŞ 01.06.2013 12:02 GÜNCELLEME 01.06.2013 15:10
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 20. Olağan Genel Kurulu ile Yıldız Teknik Üniversitesinde düzenlenecek İlim Yayma Cemiyeti Genel Kurulu'nda konuştu. Herkesin merakla beklediği konuşmayı yapan Erdoğan, göstericilere eylemlerini sonlardırma çağrısı yaparken, Kemal Kılıçdaroğlu'nu da sert bir şekilde uyardı. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

MUHALEFETE TEPKİ

-En az iktidar kadar muhalefet kadar kaliteli olmalı, çalışmalı ve proje üretmelidir. Muhalefet iktidara yaklaşamıyorsa, muhalefet görevi sağlıksız yapıyor. Böyle giderse bu işin başına uç kişiler geçer. Bizde muhalefet kitlelerin arkasına takılıyor, oradan oraya savruluyor. 

-Türkiye'de belli meselelerde gerilimin arttığını görüyoruz. Attığımız her adım sorgusuz koşulsuz eleştiriliyor, tepkilerle karşılanıyor. Türkiye'de parlamenter sistem tıkır tıkır işliyor. Hükümetin dilediğini yapacağını asla iddia etmiyoruz. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN, İSTANBUL'DA KONUŞTU - 1:

BİDON KAFA, GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM OLARAK GÖRÜLDÜ

-Hükümet 76 miyonun hükümetidir. Bunun hassasiyetiyle hareket etmelidir, bu bizim ilkemizdir. Çoğunluk azınlık üzerinde nasıl baskı kuramazsa azınlık da çoğunluğa dayatmalarda bulunamaz. Çoğunluk maalesef bugüne kadar 'Bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' olarak görüldü.

-Demokrasiye tuzaklar kuruldu. Sandıkta başarılı olamayanların hangi oyunlara başvurduğunu yaşadık. 

TAKSİM'DEKİ OLAYLAR

Kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp gerilimi arttırmaya hakkı yoktur. Plan, proje üretemeyen muhalefet illegal örgütlerle bir araya geldiğini defalarca gördük ve yaşadık. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN, İSTANBUL'DA KONUŞTU - 2

ÇALIŞMALARIN TOPÇU KIŞLASI İLE ALAKASI YOK

Birinci neden ağaçlar kesiliyor. İkinci neden topçu kışlasının tekrar yapılması. Taksim'de gezi parkında yapılan çalışmaların topçu kışlasıyla alakası yok. Toplu kışçasını yapacağız. Bu proje  gökten zembille inen bir proje değil. 

GÖSTERİLER TAMAMEN İDEOLOJİKTİR

Proje Taksim Meydanı'na büyük bir zenginlik katacak. Kültürel bir abidenin yükselmesi olacak. Ama burada olay ne oradaki yaya genişletme çalışmaları için 5-10 tane sökülen ağaç meselesi değildir. Olay gezi parkından çıkarılarak ideolojik olay haline geldi. Amaç acaba İstanbul Belediyesi'ni alabilir miyiz amacını taşımaktır. 

TAKSİM'DE DÜNDE VARDI, BUGÜN DE OLACAK

Polis dün oradaydı. bugün de olacak yarın da olacak. Taksim aşırı uçların cirit attığı yer olamaz. Biber gazı kullanımındaki yanlışlar, bakanlık tarafından inceleniyor. Evet burada bir yanlış var. İnceleme yapıyoruz atılacak adımlar bunu ortaya çıkaracak. 

BİZ BU MİLLETE RANT SAĞLAMA DERDİ İÇİNDEYİZ

AKM'yi dahi yıkmalıyız. Oraya gururlanabileceğimiz bir opera binası yapmalıyız. Topçu Kışlası aynen tarihi yerinde yapılmalı ve bunun yanında yeşil korunarak gerek Mete caddesinde gerek Cumhuriyet caddesinde yer altına alarak yayalaştırma projesini tamamlayalım. Böyle bir adımın atılması var. 3.5 gündür estirilen hava ideolojiktir. Diyorlarki birilerine rant sağlanıyor. Biz sadece millete rant sağlama gayretindeyiz. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN, İSTANBUL'DA KONUŞTU - 3:

HAK YERİNİ BULDU

Ağaçlar kesilerek üniversite yapıldı. Kesilmesine karşı durdum. Bugün o bağıranlar neredeydi. Bana neredeydin diye soruyorlar ama ben cezaevindeydim. Bir rivayete göre 30 bin bir rivayete göre 40 bin ağaç kesildi. Şimdi o üniversite devletin oradakiler de kiracı. Biz ağaç katliamına karış çıkarken CHP nerediydi? Bu hükümeti yeşil karşıı olarak yansıtmak büyük haksızlıktır. 1994'ten önce hava temiz miydi? su var mıydı? Çöp dağlarından geçilmiyordu. İstanbul'u temiz bir çevreye, güzel bir görünüme kavuşturduğumuz için mi şimdi bunu yapıyorsunuz?

KIŞKIRTMALAR YAPILIYOR

-Ağaçlar katlediliyor yalanı ile CHP, MHP, BDP eylem yapıyor. CHP onay verdiği projenin karşısında duruyor. 

-Polis görevini zorluklar içinde yerine getiriliyor. Kamu malına zarara rağmen görevini yapıyor. Aşırı güç kullanımında ise gereken yapılacaktır. Medya'nın Taksim'i yaygın kışkırtmaya dönüştürmek için son derece sorumsuzca yayınlar yapıldığını görüyoruz. Özellikle bu yayını yapanlar CHP'nin medyası. 

AVM Mİ OLACAK?

-Topçu Kışlası yapıldığı zaman giriş katı ister AVM olur veya şehir müzesi olabilir ama kesin karar yok. Ama binanın tamamı AVM oluyormuş gibi lanse ediliyor. Böyle bir şey sözkonusu değil. "Burası Central Park olmalı" diyorlar. Ağzı olan konuşuyor. Sorsan Central parkın yüzölçümünü bilmez. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN, İSTANBUL'DA KONUŞTU - 4:

SONA ERDİRİLMESİNİ RİCA EDİYORUM

-Bu eylemlerin derhal sona erdirilmesini eylemcilerden rica ediyorum. 

SEN 100 BİN TOPLARSAN BEN 1 MİLYON TOPLARIM

-Kemal Kılıçdaroğlu bugün miting düzenliyor hakkıdır yapabilir. Ama o mitingde tahrik içeren ifadeler kullanırsan bu millet seni asla affetmez. Eğer olay miting yapmaksa eğer bu noktada toplumsal hareketse ben kalkarım onun 20 topladığı yerde 200 bin toplarım. Onun 100 bin topladığı yerde ben partim olarak 1 milyon insan toplarım. Bizim böyle bir sıkıntımız yok. Ama işi buraya getirmesinler.

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 83
 • kenan kara 11 yıl önce Şikayet Et
  BU SEÇİMDE YÜCE TÜRK MİLLETİ %60 LARA YAKIN ARKANDADIR BAŞBAKANIM. başbakanım vatandaş chp ninde bdp ninde ne amacı olduğunu iyi biliyor üç beş çapulcu çıkıp ortalığı karıştırmak istedi aynen 1 mayısta olduğu gibi ama bu oyunlar bu ülkede tutmaz seçimle başa gelemeyen bölücüler bu şekilde ülkeye zarar vermeye çalışıyorlar allah polisimizi askerimizi hükümetimizi tüm bölücülerden korusun yüce türk milleti kimin ne halt olduğunu iyi biliyor
  Cevapla
 • MEHMET ETMEKCİ 11 yıl önce Şikayet Et
  yazık. arkadaslar hep oyundan bahsediyoruz degil mi Hic dusundunuz mu oyuna gelen kim? her tarih bizim dusmanlarımız oldu ve artık katlanarak da gidiyor Bunda hemfikiriz ? hersey deneyecekler .. peki iktidar sizce bu oyuna gelmiyor mu? Tayyip Bey ne yazık ki ustalık dönemininde çıraklıkta yapmadığı hata kadar hatalı davranışlar içine girdi ? bakın orda tamam tahrik var ama öncesinden gelen Tayyip Bey in gerdiği kısımlar da var Balkon konuşmasında ben diğer 50% in de başbakanı olacağım demedi mi? olayların öncesinde bunları tahmin edip bırakın yurusunler biz bu konuyu tekrar ele alalım deseler di daha makul olmaz mıydı? yazık bu kadar gücü , değerli vakti bunlara harcıyoruz .. ayağa kalkabilecekken Tayyip Bey'in kişisel nefisi önünde herkes birbirine düşecek Çok yazık ?? bir daha bu ülkemize böyle fırsatlar verilmez Dikkat edelim lutfen??
  Cevapla
 • E.selehattin.atmaca 11 yıl önce Şikayet Et
  doga severlerin biraktigina bekin yeter. Topcu kislasi yapilacak halk cepeleri kaybedecek Chp ve digerleri kaybedecek Basbakanin yanindayiz.
  Cevapla
 • huseyin 11 yıl önce Şikayet Et
  allah alla. tayyip eninde sonunda vaz gececektir halk uyandi AKP gecit yok
  Cevapla
 • nur dülger 11 yıl önce Şikayet Et
  başbakan ders verdi. beşşara ders verdi .ona destek vermek için yırtınanlara ders verdi.niye geri adım atmış olsunkli yaptığı proelerden vazmı geçti hayır.baktı ciddiye alınacak bir tarafları yok.dedi bırakalım kudurup tepinsinler.nasılsa benzinleri bitince kıçları üzerine oturacaklar.neymiş halka karşısında geri çekilmiş siz daha halk görmediniz heralde 1 kişiyi 100 görecek kadar kafayı sıyırmışsınız.15 bin kişi halkta.evde sabırla bekleyen milyonlar bostan korkuluğu değil heralde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ın çekilmesi halinde yardımcısı Harris'in başkan olması bekleniyor
Rusya'dan ABD'ye karşı nükleer füze adımı