MEB açıkladı! Andımız nasıl kaldırılacak?

MEB Müsteşarı Tekin, Twitter hesabından Andımız'ın nasıl kaldırılacağını açıkladı.

MEB açıkladı! Andımız nasıl kaldırılacak?
MEB açıkladı! Andımız nasıl kaldırılacak?
GİRİŞ 01.10.2013 15:15 GÜNCELLEME 02.10.2013 08:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Andımız'ın kaldırılması ve özel okullarda Kürtçe eğitimin önünü açacak yasal düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.

Radikal gazetesinin haberine göre; Paketin sağlıklı ilerlemesi için Milli Eğitim Bakanlığı'nın katkı sağlayacağını söyleyen Tekin şunları söyledi:

"Türkiye 'nin demokratikleşme süreci sağlıklı ilerleyecekse bunda en önemli katkıyı sağlayacak bakanlıklardan bir tanesi de MEB. Dün açıklanan pakette bakanlığımızla ilgili iki önemli konu yer aldı. Her iki konu ile ilgili de bakanlığımız çalışmalarına başlamıştır. Andımız ile ilgili olarak, MEB İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde bir değişiklik yapılacak. Dil ile ilgili olarak ise, hem 2923 sayılı kanunda ve hem de MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik hazırlıklarını başlattık" dedi.

Kürtçe eğitimin önünü açacak düzenleme 2923 Sayılı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu; eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller, yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okullar ile Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğreniminin tabi olacağı esasları düzenliyor. Kanunda, milletlerarası antlaşma hükümleri saklı olmak üzere, resmi ve özel her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak yabancı dillerin ve yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar da belirleniyor. Buna göre:" Eğitim ve öğretim kurumlarında, Türk vatandaşlarına Türkçe'den başka hiçbir dil, ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Ancak Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi için Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tabi olmak üzere özel kurslar açılabilir; bu kurslarda ve diğer dil kurslarında aynı maksatla dil dersleri oluşturulabiliyor."

İŞTE TEKİN'İN KONUYA İLİŞKİN TWEETLERİ

YORUMLAR 3
 • İskender Melekli 10 yıl önce Şikayet Et
  ANDIMIZI GÖNÜLLERDEN KİMSE SİLEMEZ.. Her sabah evlerimizde çocuklarımıza okutacağız yine okutacağız.Ne mutlu Türk'üm diyene!
  Cevapla
 • sidar ay 10 yıl önce Şikayet Et
  iyiki kalktı. yılarca ne için okuduğumuzu bilmediğimiz ve sabahın köründe yaz kış demesen beklediğimiz o anıları hatırlayınca iyiki kalktı ve çocuklaırmız kurtulacak
  Cevapla
 • GOK YELELİ AGOP 10 yıl önce Şikayet Et
  Demokrasi adına olumlu gelişme.... "beni cok sevindiren olay. küçüçük çoçuklar varligini kimseye armagan etmeyecek artik. tamamiyla bir sacmaliktan baska bir sey degildi bu andimiz." demokrasi adına olumlu gelişme...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyada sadece iki tanesi ulaşabildi! İşte Trilyon dolarlık şirketler...
Neden orası? İşte İsrail’in hedefi olan kenti değerli kılan gerçek