Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizler Ensar sizler muhacir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep'te Suriyeli mültecilere konuştu.

GİRİŞ 07.10.2014 14:01 GÜNCELLEME 07.10.2014 16:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçildikten sonra ilk yurtiçi ziyaretini Gaziantep'e yaptı. Erdoğan, İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerine giderek buradaki Suriyeli sığınmacılara seslendi.
 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sevgili kardeşlerim Allah'ın selamı rahmeti bereketi hepinizin hepimizin üzerine olsun. Kurban bayramınız mübarek olsun. Rabbim nice bayramlara inşallah arzuladığımız şekilde bizleri kavuştursun. Rabbim evlerimizde, yurtlarımızda, ailemizle ve sevdiklerimizle huzur içinde bayramları bizlere nasip etsin.


ALLAH DUALARIMIZI KABUL ETSİN

Allah şu anda Mekke-i mükerremede Kabe'nin avlusunda, ellerini semaya açarak İslam coğrafyası için dua eden müminlerin duasını kabul etsin.

Tüm İslam coğrafyasına huzur nasip etsin. Bir bayramı daha sevdiklerinizden uzak yaşıyorsunuz. Bir bayramı daha hasret içinde idrak ediyorsunuz. İnşallah rabbimizden niyazımız odur ki bu evinizden ve yurdunuzdan uzak geçirdiğiniz son bayram olur.

İnşallah Suriye'de şartlar düzelir ve hepiniz gönül huzuru içinde evlerinize kavuşursunuz.


"BİZLER DE ENSAR OLDUK SİZİN İÇİN”

Bizler Türkiye olarak yaklaşık dört yıldır sizleri burada misafir etmenin memnuniyeti sevinci ve haklı gururu içerisindeyiz. Sizleri muhacir oldunuz. Mecburiyet içerisinde yurtlarınızı terk ettiniz. Bizler de ensar olduk sizin için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Kim ne derse desin sizler bize asla yük değilsiniz.

ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK YAPACAĞIZ DA

Kim ne derse desin siz bize yük değilsiniz. Siz bizim için şeref ve bereketsiniz. İsterdki ki sizi çok daha iyi şartlarda misafir edelim. Ancak şu an itibariyle topraklarımızda 1.5 milyon mülteci var. Bu kadar büyük kitleyi ağırlamak kolay olmuyor. Elimizden geleni yaptık ve daha da yapacağız.

Batı maalesef buna seyirci. BM buna seyirci. Sadece konuşuyorlar. İş üretmeye gelince ses yok. Bu zamana kadar sadece topraklarımızdaki misafirlerimiz için 4 milyar dolar harcadık.

1.5 MİLYON KARDEŞİMİZİ MİSAFİR EDİYORUZ

Topraklarımız dışında Irak ve Suriye'ye gönderdiğimiz yardımlar 500 milyon doları aştı. Etnik köken ve mezhep ayrımı yapmadan herkese yardım ediyoruz.

Bizim dinimizde ayrım yok. Avrupa şu ana kadar 130 bin Suriyeli kabul etti ve kapılarını kapadı. Biz 1.5 milyon kardeşimizi misafir ediyoruz. Dünyadan bize gelen destek 200 milyon dolar bile değil.

kardeşlerim Suriye'de çatışmalar başlamadan önce Şam yönetimine uyarılarımızı yaptık. Bağdat yönetimine de uyarılarımızı yaptık. Ne yazık ki ne Esed ne Maliki uyarılarımızı dinlemedi.

ZALİM ESED BUNUN HESABINI NASIL VERECEK?

Şimdi soruyorum 250 bin kardeşimizi katleden zalim Esed hem bu dünyada hem öteki dünyada nasıl verecek?

Yurtlarından kovulan Suriyeli vatandaşların çektikleri hesabı nasıl verecek? Ben inanıyorum ki, sizin beddularınız onun için kurtuluş olmayacak.

Batı'ya söylüyorum havadan bombalamak suretiyle bu sorunlar çözülmez. IŞİD dene bir terör örgütü çıktı. Allah u Ekber diyerek Allah u Ekber diyenleri öldürüyor. Müslüman müslümanı böyle bir şekilde öldürebilir mi? Müslümanın müslümana canı, malı haramdır.

Batılı devlet adamlarına söyledim. Sadece havadan bombalamakla bu iş çözülmez. Kara harekatında iş birliği yapılmadıkça bu iş çözülmez.

KOBANİ DÜŞTÜ DÜŞÜYOR

İşte aylar geçti herhangi bir netice yok. Şu anda Kobani'de düştü düşüyor. 3 şey istedik:

1- Uçuşa yasak bölge ilan edilmesi lazım

2- O bölgeye paralel güvenli bölge ilan edilmesi lazım.

3- Eğit donat anlayışla oradaki ılımlı muhalifin eğitilmesi lazım.

Buradan Islahiye'den tüm dünayaya söylemek istiyorum: Türkiye'nin hiçbir ülkesinde toprağında gözü yoktur. Türkiye kendine gelecek tehditlere karşı teyakkuz halindedir ve hazırdır. TBMM gerekli yetkiyi 1 yıla kadar TSK'ya vermiştir.

Özellikle Süleyman Şah türbesine yapılacak bir saldırıya anında karşılık verilecektir.

KOBANİ'Yİ İÇ SİYASET MALZEMESİ YAPANLAR NE YAPIYOR?

Sınırımızın yanı başındaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Kobani olmak üzere Kürt kardeşlerimizin yaşadığı şehirlere yönelik saldırıları da dikkatle endişeyle takip ediyoruz. Şu anda ne yazık ki bakıyoruz Kobani'yle ilgili konuşanlar bir yandan tezkereye karşı çıkıyor, hem de Kobani'ye Türkiye'nin iç siyaset malzemesinin çözüm sürecinin de şantajı haline getirmeye çalışıyorlar.

PKK DA IŞİD DE TERÖRİST

Şunu da Islahiye'den söylemek istiyorum. Türkiye IŞİD terör örgütüne karşı olduğu kadar PKK terör örgütüne kadar karşıdır. Biz bu bölgede huzur istiyoruz. Bu topraklar kardeşlerinizin toprağıdır. Bu topraklar cömert insanların topraklarıdır. Elbette bir buçuk milyon insan içinde zaman zaman olumsuz işlerin içine girenler olabilir. Bunu tüm Suriyeli misafirlerimize teşmil etmek yanlıştır. Zaman zaman bazı haddini bilmeyenler ensar olma ruhunu anlayamamış bazıları olumsuz hareketler de sergileyebilirler. Bu da tüm milletimize teşmil edilmemelidir.

Siz kendi isteğinizle toprağınıza gidene kadar biz sizi misafir edeceğiz. özgür, herkesin eşit temsil edildiği bir Suriye için mücadele edeceğiz. Rabbim sabrımızı zaferle neticelendirsin. Allah yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR 6
 • ALİ ÜNLÜER 9 yıl önce Şikayet Et
  pyd nin aymazlığı ve kurnazlığının. cezasını asla türkiye çekmez ve çekmeycektir. o beyinlerinin içindekiler ve dışındakiler görülmüştür. hainlerin sonu hep aynı olmuştur ve olacaktır.
  Cevapla
 • Bahane 9 yıl önce Şikayet Et
  bence aslinda . bir yandan guzel yuzumuzu gosterirken diger yandan da hismimizi gostrmek gerek..hem dostlugumuzu hem dusmanligimizi gorsunler..
  Cevapla
 • Mardinli XQW 9 yıl önce Şikayet Et
  Galiba Esed den önce Ak Parti gidici....Durum öyle gözüküyor..... Ustalik dönemindeki hatalar maalesef telafi edilemeyecek....Mesele Kobani den öte olaylari ele alma mantigidir....Kürd sorununa bakista kemalist sistem gibi Mantik yanlis olunca birde olaylari degerlendirme kapasitesi yoksa kemalist sistem gib hersey gecici olur....herkes ektigini bicecek....Akrabalari sinirin diger yakasinda dünya nin degisik yerlerinden ölüme programlanmis kisiler tarafindan kusatilmisken cikip Kobane Düstü düsecek demek iflasin ispatidir....Muhacirlere miting vermek ise ayri bir trajedidir....Muhacirin derdinden siyaset üretmeyi Allah affetmez.....
  Cevapla
 • ibrahim karaca 9 yıl önce Şikayet Et
  ılımlı muhalif. ılımlı muhalif ne dmek?
  Cevapla
 • TATVANLI 9 yıl önce Şikayet Et
  samimiyet testi. Evvela kardeşliğimize halel getirecek yorumlardan kaçınalım. Turk kardeşlerimin ! empati kurup Kobaniye oyle bakalım. Burası bir Turkmen kenti olsaydı inanın biz Kurtler aynı şeyleri hissederdik. Sizler de insan ayrımcılığı yapmayın. Bunları dedeleriniz de yapmadı. Tum Kurtleri aynı kefeye koymayalım lütfen. Inanın İsrail vahşetinden 9 şehidimizin haberi gelir gelmez onların konsolosluguna hucum eden ilk bendim. Eger bu insanlık dramına Filistin kadar ses çıkarmazsak Kürtleri kaybederiz. Ak parti de kaybeder sonuçta devletimiz ve birliğimiz kaybeder.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyaca ünlü üniversiteden İsrail kararı! Tüm dünyaya duyurup feshettiler
MEB duyurdu! 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuru tarihleri belli oldu