Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'nu anlattı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'nun ayrıntılarını açıkladı. 38 personel Türkiye'ye getirildi.

GİRİŞ 22.02.2015 08:17 GÜNCELLEME 22.02.2015 11:40
Bu Habere 122 Yorum Yapılmış

Dün akşam saat 9'da eş zamanlı operasyonun başlatıldığını dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, türbenin korunması için gereken yapılmıştır açıklamasında bulundu. 

DAVUTOĞLU OPERASYONU GENELKURMAY'DA TAKİP ETTİ

Şah Fırat Operasyonu'nu Genelkurmay Karargahı'nda adım adım takip eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yapılan 'Şah Fırat' operasyonuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile açıklamalar yaptı.

DAVUTOĞLU: TSK HER TÜRLÜ AŞAR

Başbakan Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'nun kararının, hukuk kuralları çerçevesinde Ankara'da alındığını belirterek, "Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir" dedi.

TÜRKİYE'NİN YURT DIŞINDA TOPRAĞI KALMADI MI? 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yurt dışında Türk toprağının kalmadığı yönündeki açıklamaların yanlış olduğunu dile getirdi. 

DAVUTOĞLU: HAVA KUVVETLERİNE GEREK KALMADI

Başbakan Davutoğlu, hava Kuvvetlerimizin kullanılmasına ihtiyaç hissedilecek bir durum söz konusu olmadı. Ama operasyon anından itibaren, yani saat 21.00 itibarıyla bütün taraflar biliyorlardı ki bu operasyona yönelik herhangi bir müdahale en yüksek şekilde karşılık görür ve vazife sonucu ne olursa olsun yerine getirilir. Bunun bilinmesi suretiyle tabii Türkiye'nin caydırıcı gücünden herkes de haberdar olduğu ve bunu yakınen bildiği için çatışma söz konusu olmamıştır. Sivil bir kayıp söz konusu olmamıştır, şeklinde ifadeler kullandı. 

İşte Davutoğlu'nun açıklamasında satır başları: 

-Son derece başarılı bir operasyon daha gerçekleşmiştir. Bildiğiniz gibi milletimizin Anadolu'ya yürüyüşünün öncüsü olan Kayıboyu yürüyüşünün öncüsü Süleyman Şah'ın Fırat kenarından vefat etmesi Kabil Kalesi'ne defnedilmesi suretiyle orada bizim için son derece mukaddes bir mekan oluşmuştur. 

-Suriye'de iç savaşın çıkmasının ardından bir çok kez buradaki toprağımızı korumak için tedbirler alınmıştır. Şu ana kadar da TSK vazifesini yerine getirilmiştir. Ancak son zamanlarda yaşananların ardından Hükümetimiz tarafından operasyon emri verilmiştir.

-Bu emanetler, nakli kubur yine dini bir törenle birkaç saat içinde, geçici bir kaç günlük bir mekanda yine Türkiye'de muhafaza edilecek. İnşallah, kontrol altına aldığımız Suriye Eşmesi tarafındaki bölgede, ki şu anda orada bayrağımız dalgalanmaktadır, askerlerimiz orayı kontrol altına almışlardır.

-"Zamanlaması son ana kadar mahfuz tutulan bir operasyon dün akşam saat 21.00 itibarıyla başlatılmıştır. Dün akşam saat dokuzda eş zamanlı iki operasyon birden başlatılmıştır"

-"(Şah Fırat Operasyonu) 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personelle Suriye'ye girilmiştir. Takriben 00.30, yani yarımda birliklerimiz, Süleyman Şah Saygı Karakoluna ulaşmışlardır."

-Bütün birliklerimiz salimen ülkeye dönmüştür. 

-Son derece başarılı bir operasyondur. Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum. Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemezler.

-Herhangi bir istismara meydan vermemek için manevi emanetler alındıktan sonra geride kalan yapılar kullanılamaz hale getirilmiştir.

-Operasyon kararı Ankara'da alındı. kimseye sormadık. Koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra bilgi verildi. 

- Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır.

-Türbedeki 38 personel Türkiye'ye getirildi. 

Davutoğlu'nun açıklamasından sonra bir basın mensubunun "Türkiye’nin yurt dışında başka toprağı kalmadı algısı var. Bunun hakkında ne diyorsunuz?" sorusuna Başbakan çok net bir cevap verdi: 

"Bu yanlış bir algıdır. Önemli olan Süleymanşah’ın manevi emanetine sahip çıkmaktır. Bu topraklar üzerinde şu an itibariyle hatta gece 21 itibariyle birliklerimiz Suriye’ye girerek Eşme’de Türk Bayrağı çekilmiştir. Karakozak’taki Türk bayrağı inmeden Suriye’nin başka bir noktasında Türk bayrağı dalgalanmaya başlamıştır. 38 personelimiz ülkemize gelmiş durumdadır. Bir ekranda Karakozak’taki askerlerimizi diğer yanda da 4 kol halinde yürüyen askerlerimizin görüntüsü takip ettik."

YORUMLAR 122
 • muskukcu 9 yıl önce Şikayet Et
  Askerimizi kafa kesip top oynayan ve ciğer yiyen cani iside kelle verdirtmeyip o bölgede kafasına amerikan askerleri tarafından Katarina çuval geçirilmeden kurtaran yöneticilerimiz çok şey borcluyuz
  Cevapla
 • ANADOLU 9 yıl önce Şikayet Et
  musulu kerkükü egeyi DAHA DOĞRUSU OSMANLI TOPRAKLARINI DÜŞMANLARA ATAN İTTİHAT TERAKKİ ZİHNİYETİNE ALLAHIN ebedi laneti ile lanet olsun.dilleri kopsun. bizim topraklarımızı ak parti satmadı. bizim topraklarımız 90 yıl önce avrupa da anlaşma masalarında satıldı. lozanda satıldı.
  Cevapla
 • kmso 9 yıl önce Şikayet Et
  90 yıl önce İngiliz uçaklarından halkın üzerine bildiri atıldı ne yazdığını biliyormusun işgal güçlerine karşı gelmeyin cehennemlik olsursunuz şimdi düşün bakalım nerde satılmış ülke
  Cevapla
 • Haddinizi bilin 9 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar Kolaysa gidin bekleyin diyen arkadaşlar bu ülkede herkez askerliğini bedelli yapmadı gider bekleriz lakin Kalkıp kendimiz gidecek halimiz yok teröristmiyiz biz ele silah Alıp gidelim devleti Yöneten güç gerekirse gönüllü istesin bakalım önce Allah sonra şehadet bırakmaz beklerdik toprağımızı öyle klavye delikanlısı filan da değiliz rahat olun
  Cevapla
 • toprak 9 yıl önce Şikayet Et
  nerden toprak aldın toprak kardeş
  Cevapla
 • mehmet 9 yıl önce Şikayet Et
  "Toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Kimse ölmesin diye toprak verilmez" diyenlere ben de diyorum ki. sizi tutan mı var. ailenizle beraber çıkın savaşın işide ve ypgye karşı. kapılar sonuna kadar açık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması!
Herkes birbirini ihbar ediyor! IBAN korkusu Maliye'yi kilitledi!