Yurtdışı seçmen sandığa gidiyor

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, 54 ülke ve 113 seçim bölgesinde 08-25 Ekim tarihleri arasında oy kullanabilecekler.

Yurtdışı seçmen sandığa gidiyor
Yurtdışı seçmen sandığa gidiyor
GİRİŞ 07.10.2015 12:06 GÜNCELLEME 07.10.2015 12:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yurtdışı seçim bölgelerinde oy verme işlemleri 25 Ekim tarihinde son bulacak. Gümrüklerde oy kullanma işlemi ise 8 Ekim’de başlayıp 1 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Yurtdışında bulunan 2 milyon 867 bin 658 seçmen bağlı bulundukları konsolosluk bölgelerinde oylarını kullanabilecek. Yurtdışındaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandık  kurulacak, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar ayrıca 30 gümrük  kapısında da oylarını kullanabilecekler. 

Seçmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar bağlı bulundukları konsolosluk bölgelerini ve nerede oy kullanacaklarını www.ysk.gov.tr adresinde bulunan Yurtdışı Seçmen Sorgulama bölümünden kontrol edebiliyorlar.

Vatandaşların oy kullanacakları bölgeleri ve adresleri kesin olarak bilmeleri ve oy kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı veya pasaportlarını ibraz etmeleri gerekiyor.

Seçmen Çağrı Merkezi 7/24 Hizmet Veriyor

Vatandaşlar 7/24 hizmet veren YSK Seçmen Çağrı Merkezi’ne +90 4449975 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabiliyorlar. 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar seçimlere ilişkin tüm bilgilere Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hazırlanan secim.ytb.gov.tr adresinden ulaşabiliyorlar. YTB ayrıca “Türkiye’nin Seçimi Senin Seçimin” isimli bir kampanya yürüterek yurtdışı seçmenleri sandığa giderek oy kullanmalarını teşvik ediyor.

YORUMLAR 1
  • hursit dilaver 8 yıl önce Şikayet Et
    kime rey vereceklerini bilirler inşallah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan Netanyahu açıklaması! Ebu Ubeyde iddialara son noktayı koydu
Yapay zeka nasıl düşünüyor?