Erdoğan onayladı! Nüfus cüzdanı tarih oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan kanun ile birlikte "nüfus cüzdanı" ibareleri "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek.

Erdoğan onayladı! Nüfus cüzdanı tarih oluyor
Erdoğan onayladı! Nüfus cüzdanı tarih oluyor
GİRİŞ 27.01.2016 08:34 GÜNCELLEME 27.01.2016 08:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

Cumhurbaşkanınca onaylanan kanun ile birlikte Nüfus Hizmetleri Kanununda yer alan "nüfus cüzdanı" ibareleri "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere "biyometrik veri" ilave edilecek.

Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak. Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak. Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek. Maliye Bakanlığı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kartı, belirlenen tasarım ve sayıda bastıracak. Nüfus cüzdanları, 31 Aralık 2016'ya kadar Maliye Bakanlığınca bastırılacak, nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilecek.

- 100 LİRALIK SİGORTA PRİM YÜKÜNÜ HAZİNE KARŞILAYACAK

Kanun, asgari ücretin bin 300 liraya çıkartılması nedeniyle artan işveren yükünü de azaltıyor. Geçen yıl, aylık 2 bin 550 lira ve altı ücret alan işçi çalıştıran işverenin, her işçi için 100 liralık sigorta prim yükünü, Hazine karşılayacak. Çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016'ya ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde vermeyen, sigorta primlerini yasal süresince ödemeyen, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmeyen, kuruma prim, idari para cezası ve gecikme cezası bulunan işveren bu destekten yararlanamayacak.

YORUMLAR 6
 • ayıpbizim 8 yıl önce Şikayet Et
  Ehliyeti değiştirmeye kalktık, 15TL değil!! 50 tl sağlık raporu + 13tl vergi dairesine +2tl bankaya (polis teşkilatını koruma fonu) bir de biometrik fotoğraf 15tl koştur dur. Tam bir eziyet. Randevu al bilmem ne. Yazık bu millete.
  Cevapla
 • cebrail 8 yıl önce Şikayet Et
  eeee sırada ne var? başka halledecek bir şey kalmadı nüfus cüzdanı, ehliyet, değiştir dur, aya mı çıkacağız böylece?
  Cevapla
 • ferid akar 8 yıl önce Şikayet Et
  kardeşim vatandaşın kimlik numarasını neden yayınlıyorsunuz en azında kimlik numarasını silin
  Cevapla
 • ERKAN 8 yıl önce Şikayet Et
  Yapmayın ya Asgari ücret gerçekten de net 1300 TL oldu mu :?
  Cevapla
 • serkan 8 yıl önce Şikayet Et
  anayasayı değiştirmedikçe içim rahat etmeyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Küçükbaş hayvanda stokçuluğun kurban fiyatlarını artırdığı iddiası
Bahçeli'den 28 Şubat tahliyeleriyle ilgili açıklama! Çetin Doğan'a tepki!