AB vize serbestisi için olumlu cevap verdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

GİRİŞ 04.05.2016 13:53 GÜNCELLEME 04.05.2016 15:37
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

72 kriterle ilgili ek süre talep edilmedi.

AB Komisyonu’nun Türkiye’nin vizeden muaf ülkeler listesine dahil edilmesi dolayısıyla vatandaşlarına vize serbestisi uygulanması yönündeki tavsiyesi sürecin devamı açısından yaşamsal öneme sahip. Bu tavsiye teknik yeşil ışık niteliğinde.

3 AYDAN KISA ZİYARETLERE VİZE KALKACAK

AB Konseyi’nden de onay çıkması halinde vize muafiyeti 1 Temmuz’dan itibaren devreye sokulacak.

Böylece Türk vatandaşları Schengen ülkelerine üç aydan kısa süreli ziyaretler için vize almak zorunda kalmayacak. Ancak anlaşma Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma hakkı vermiyor.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,AB Komisyonu'nun kararıyla ilgili "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa ülkelerine, Schengen vizesi bölgesine vizesiz seyahati hak ediyor. Türkiye sözünde duran bir ülkedir. AB’nin de sözünde durması lazım. Ahde vefa çok önemli." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan'ı makamında ziyaret etti. Görüşmede basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, AB Komisyonu'nun Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararına ilişkin bir soru üzerine, AB ile Türkiye'nin 18 Mart'ta yeni bir anlaşmaya imza attığını hatırlatarak anlaşma çerçevesinde vize serbestisinin haziran sonunda gerçekleşeceğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Arda 4 yıl önce Şikayet Et
  Tavsiye Kararı nedir Allah aşkına? Kesin karar ne zaman?
  Cevapla
 • ÇELTİK 4 yıl önce Şikayet Et
  vize serbestesi santraçta bir oyun vize olsun olmasın vatandaşa ne faydası var Kominizmin bittiği gibi kaptalizmde iflas etti bunları Avrupalıdan başkası yemez
  Cevapla
 • Emekli 4 yıl önce Şikayet Et
  Sanki biz de Avrupaya gitmek için hazırda bekliyorduk.
  Cevapla
 • Vatan Sevdalisi 4 yıl önce Şikayet Et
  TAVSIYE KARARI, daha onaylanmis birsey yok ortada. Dereyi gormeden pacalarinizi sivamayin. Nice tavsiyeler gorduk bugune kadar !
  Cevapla
 • Bekir 4 yıl önce Şikayet Et
  Aile birlesiminde serbest vizenin ne gibi faydasi olacak bilgisi olan varsa lutfen yazsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ölmeden önce son fotoğraf! Çadırın içinde...
İkinci el fiyatı sıfırını geçen 8 otomobil!