Erdoğan'dan Batı Trakya Türklerine çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümülcine'de yaptığı konuşmada Batı Trakyalı gençlere Mehmet Akif Ersoy'un şiiriyle çağrıda bulundu.

GİRİŞ 08.12.2017 15:45 GÜNCELLEME 08.12.2017 16:21
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki resmi temaslarını tamamlayan ve özel uçak "TUR" ile Dedeağaç Havaalanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrungalos ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanitidis tarafından karşılandı. Erdoğan, daha sonra karayoluyla Gümülcine'ye geçti.

Gümülcine'de Türk soydaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

"Daha önce başbakan olarak geldim, şimdi de Cumhurbaşkanı olarak gelmek bana nasip oldu. Siz soydaşlarımla bir arada olmak benim için gerçekten çok ama çok anlamlı.Sizler burada, topraklarınızda, kimliğinizde, kişiliğinizde bir varlık mücadelesi verdiniz. Dün Yunanistan Cumhurbaşkanıyla heyetler arası güzel görüşmelerimiz oldu. Sayın Başbakan'la da aynı şekilde güzel görüşmelerimiz oldu.4 VEKİLİMİZ DAHA ÇOK ÇALIŞMALI

Temennimiz şudur. Bizler büyüklerimizin ifadesiyle komşu diye tanımlanırız. Türkiye ile Yunanistan arasında sizler birer köprüsünüz. Biz sizi böyle görüyoruz. Şu anda Yunanistan parlamentosunda 4 tane milletvekilimiz var. Şimdi bu 4 milletvekilimizin parlamentoda çok şeyler yapması gerekiyor. Sizin sorunlarınızı dile getirmesi lazım. Dolayısıyla orada bazı adımların atılması lazım. Dün ben bazı sorunları dile getirdim. Temennim odur ki, hem sayın Cumhurbaşkanı, hem sayın Başbakan bu sorunları çözerek Yunanistan'daki birliği, beraberliği, dayanışmayı çok daha güçlendirir.

DÜŞÜNCESİNE GÜVENENİN KORKUSU OLMAZ

Örneğin, ülkemdeki Rum vatandaşlarımla ilgili benim bir sorunum yok. Örneğin daha önce el konulmuş olan Rum vatandaşlara yönelik vakıf varlıkları için çıkarmış olduğumuz bir yasayla hepsine bedelleri ödendi veya teslimi yapıldı. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz.

GENÇLERE TAVSİYEM: ADAM OL IRKINA ÇEK

Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Aynı şekilde Yunanistan da öyledir. AB içerisinde Yunanistan'ın destekleri var. Aynı şekilde NATO'da da biz onları desteklemiştik. Bu dayanışmalarımızı desteklememiz lazım. Şu anda burada sevgili vatandaşlarımın, genç yavrularımızın buradaki görüntüsü çok önemli.

Gençler, size iki tavsiyem var; Mehmet Akif ne demiş, İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz? Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek. Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme; Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek. Bu Mehmet Akif'in önerisi, benim önerim ise şu oku, düşün, uygula neticelendir"

Erdoğan izdihamı! Duyan koştu geldi...

YORUMLAR 23
 • Ramazan Kaya 5 yıl önce Şikayet Et
  Ne mutlu ümmeti MUHAMMED im diyene.....
  Cevapla
 • zati 5 yıl önce Şikayet Et
  ne güzel demiş
  Cevapla
 • kaplan 5 yıl önce Şikayet Et
  ne mutlu türküm diyene diyen ajan ne mutlu ümmetim diyenlerin torunlarıyız biz
  Cevapla
 • diyarıbekir kürdü 5 yıl önce Şikayet Et
  BİRİ yazmış NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ,biri yazmış NE MUTLU KÜRDÜM DİYENE,biri yazmış NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE,soru:1.mutlumusunuz 15 temuz hainlerinin yaptığı İHANNETEN mutlumusun,VATANIMI bölmeye çalışan haçlının çocuklarının(pkk,ypğ,hdp,dhp,işit,...........)yaptıklarından mutlumusun,yahudilerin,israilin,alamanya,haçlıların,haçlı çocuklarının,İSLAM 'a yaptığı zülümden mutlumusun HEPİNİZ,HEPİMİZ EĞER BU ALÇAKLARI beraber TARUMAR EDERSK İŞTE O ZAMAN MUTLU OLURUZ ////////ÇANAKKALE,MALAZĞİRT,DUMLUPINAR////// RUHUNU ğerçekleştirmediğimiz sürece HAİNLERİ TAMAMEN ÜLKEMİZDEN SÖKÜP ATMADIĞIMIZ SÜRECE ben mutlu değilim.
  Cevapla
 • ali 5 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle ama bu sözleri keşke 15 yıl önce söyleseydiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Babacan'dan adaylık çıkışı: Olmazsa dünyanın sonu değil, ikinci tur gerekebilir
AYM'nin yeni başkanı belli oldu