Noktayı koydu: Erdoğan'dan 'Lozan' açıklaması!

Atina ziyaretinin ardından Batı Trakya'ya giden Recep Tayyip Erdoğan, Gümülcine'de Batı Trakyalı Türklerle biraraya geldiği programda konuştu.

GİRİŞ 08.12.2017 16:48 GÜNCELLEME 08.12.2017 17:34
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Gümülcine'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdogan, "Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir anlaşma değildir, 11 ülke arasındaki bir anlaşmadır. Ege'nin bir kıyısı Türkiye, bir kıyısı Yunanistan, peki Japonya'nın Lozan'da ne işi var? İngiltere'nin ne işi var? 11 ülke Lozan görüşmesine katıldı. Bir güncelleme gerekir. Olaya adalar, karalar meselesi diye bakmaya gerek yok. Eğitim-öğretim meselesi, baş müftülük meselesi." dedi.Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Yunanistan ile ilişkilerimizin düzelmesine özel önem veriyoruz. Atina'da Papulos ve Çipras ile görüşmeler gerçekleştirdik. İkili ilişkilerimizin düzeltilmesinin yanında sizlerin de haklarınızı konuştuk. Her türlü imkandan yararlanmanızı istiyoruz. Bu çerçevede Avrupa Birliği kurallarının uygulanmasını bekliyoruz. Rum kökenli vatandaşlarımızın da hayat kalitelerini arttırmak için çalışmayı sürdürüyoruz. Benzer çalışmaları Yunanistan'dan da beklemenin hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

LOZAN'DA GÜNCELLEME GEREKİYOR

Yunanintan'daki en önemli sorunlardan bir tanesi din adamları sorunudur. Atanmış müftüyle işi ilerletme sorunu var, bunun Lozan'da yeri yok. Biz kendi ülkemizde böyle bir durum yok. Niçin bizim baş müftümüz atama yöntemiyle geliyor? Biz Lozan'ı gündeme getirdiğimizde, Lozan Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir anlaşma değildir, 11 ülke arasındaki bir anlaşmadır. Ege'nin bir kıyısı Türkiye, bir kıyısı Yunanistan, peki Japonya'nın Lozan'da ne işi var? İngiltere'nin ne işi var? 11 ülke Lozan görüşmesine katıldı. Bir güncelleme gerekir. Olaya adalar, karalar meselesi diye bakmaya gerek yok.

BİZ BUNU UYGULAMIYORUZ

Eğitim-öğretim meselesi, baş müftülük meselesi... Bizim ülkemizde böyle bir sıkıntı yok. Patrik yurt dışına çıkmak istese, Eyüp Kaymakamlığı'na gitmesi gerekir, ama biz bunu uygulamıyoruz.  Endişeyle birbirimize bakmanın anlamı yok. Bunları kaldıralım. Birbirimize güvenle bakalım.  Bizde Pomak da var, Roman da var. Bizim ortak paydamız İslam'dır, Müslüman'dır. Dolayısıyla biz biriz, beraberiz. Yaradılanı, Yaradan'dan ötürü sevdik biz. Birileri bunun aksini iddia ediyorsa, kendisini çekeriz.

BU EMANETLERE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMALIYIZ

Sizden Yunanistan vatandaşı üyesi olmakla Avrupa Birliği'nden yararlanmaktasınız. Elde edeceğiniz başarılar, bizleri gururlandıracaktır. Sizlerin de Batı Trakya'da aynı mantıkla hareket etmeniz Yunanistan ekonomisine katkıda bulunacaktır. Şartlar ne olursa olsun, benim isteğim, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde olmanız, birbirinize kenetlenmenizdir. Siyasi krizler, ekonomik krizler bölgemizin bir gerçeği. Her şey gelip geçtiğinde geride sadece gönül bağlarımız ve inancımız kalır. Bunlara sıkıca sarılırsak daha nice tartışmayı beraber atlatabiliriz. Lozan anlaşması her iki ülkede yaşayan azınlıkları ülkemize ve Yunanistan'a emanet etmiştir, bu emanetlere gözümüz gibi bakmalıyız. "

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • adnan 3 yıl önce Şikayet Et
  KUDÜS gitmiş sen daha lozandasın.
  Cevapla
 • Real ayse 1903 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen meraklanma Erdoğan kadar Kudüs'ü düşünen ve trumpu yargılayan yok
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  hata nerde biliyor musunuz baki kalınamıyor o yüzden hep ben varım diye düşünmemek gerek kanun gerek nizam gerek
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  halk efsanesi 2023 lozan bitecek bizim halkta beklentiydi kim uydur du bunları senelerdir aynı söylem boş söylem beklemişiz
  Cevapla
 • MİSAFİR 3 yıl önce Şikayet Et
  Başkan müftü diyor, cami diyor ibadet etme hakkı diyor, Yunanlar "Türkiye adalarımızı işgal etmek istiyor" diye titriyor. Yunanistan, Ege adalarının hepsini ve Batı Trakya'yı hak etmediğinden ve uzun süre elinde tutamayacağından o kadar emin ki, adamlara "merhaba" desek "eyvah Türkler buraları geri almaya geldiler" diye panikliyorlar. Ne Lozan mı? Hayır kesinlikle olmaz. Ne olmaz anlamadık ki.
  Cevapla
 • adnan 3 yıl önce Şikayet Et
  bu lozan süresiz mi? hic mi bitmeyecek? 2023 de bitiyor deniliyor ama reisin konusmasina bakilirsa süresiz gibi duruyor cunku duzenleme istiyor. 2023 de bitecek anlasma icin niye duzenleme isteyelim ki? demek ki süresiz..
  Cevapla
 • xxxx 3 yıl önce Şikayet Et
  gucu ne zaman eline alirsan o zaman biter lozan.yoksa bir suresi yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bülent Arınç algıya oynadı: Beni kodese mi tıkacaksınız
Skoda Kamiq 72 bin TL zamlandı! Dolar kuru ÖTV indirimini sildi