Yeni sistemi kuracak 5 kişi belli oldu

Türkiye'nin seçimler zamanında yapılırsa 2019’da tanışacağı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni kuracak 5 isim belirlendi.

Yeni sistemi kuracak 5 kişi belli oldu
Yeni sistemi kuracak 5 kişi belli oldu
GİRİŞ 08.01.2018 13:44 GÜNCELLEME 08.01.2018 13:57
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

AK Parti’nin kurduğu 5 uyum komisyonu arasında, Yürütmenin Yapılandırılması ve Kamu Reformu Komisyonu’na eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Yerel Yönetimlerin Yeniden Yapılandırılması Komisyonu’na Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Seçim Mevzuatının Yeni Sistemi Göre Yapılanması Komisyonu’na Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, TBMM İçtüzüğü Komisyonu’na Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Ekonomik Kurumların Yeniden Yapılandırılması Komisyonu’na Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkan olarak belirlendi. Ağırlıklı olarak hukukçu milletvekillerinin seçildiği komisyonların çalışmalarına Cumhurbaşkanlığı danışmanları da katılacak.

TASLAKLAR ERDOĞAN’A SUNULACAK

Devleti sil baştan yeniden yapılandıracak olan 5 komisyon, yapılan anayasa değişikliğini ilgili yasalara taşımanın yanısıra, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, bakanlıklar ve Meclis’in çalışma düzenini tamamen değiştirecek. Komisyonlar, bu hafta çalışmaya başlayacak. Bir ay içerisinde taslak metinler ortaya çıkacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’la birlikte taslaklar üzerinde ikinci bir çalışma yapılacak. Sonraki toplantılarda ise metinlere son şekli verilecek.

ÇOK TARTIŞILACAK

Siyasi gündemin önümüzdeki dönem en çok tartışılacak bu çalışmaları, TBMM gündemine de öncelik sırasına göre gelecek. Öncelikle Yerel Yönetimlerin Yeniden Yapılandırılması düzenlemesi yasalaştırılacak. İl, ilçe yönetimlerini yeniden oluşturan, belde sistemini tamamen kaldıran vee bütünşehir uygulamasını Türkiye geneline yayan bu düzenlemenin, en geç Mart ayına karar yasalaşması gerekecek. Aksi durumda, 2019 mart ayında yapılacak yerel seçimlerde kullanılamayacak.

EN ÖNEMLİSİ, EN SONA

Bu çalışmanın ardından 6 yasadan oluşan Seçim Mevzuatının Yeniden Yapılandırılması Komisyonun çalışmaları gündeme gelecek. Bu komisyonun çalışmaları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da sunulduğu için hazır bekliyor. TBMM İçtüzüğü’nün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre değiştirilmesi de aynı dönemde tamamlanacak. Yürütmenin Yapılandırılması ve Kamu Reformuyla ilgili olan komisyonun çalışmaları en son gündem oluşturacak.

Bu komisyonun çalışmalarının bir bölümü TBMM’ye sevkedilebileceği gibi, Cumhurbaşkanlığı Kararnemesiyle 2019’dan sonra yapma olasılığı da bulunuyor.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • ddd 3 yıl önce Şikayet Et
  Efkan ala emniyeti giderayak karıştırdığı gibi bu sistemi de yaparsa işimi zor...
  Cevapla
 • abdullah 3 yıl önce Şikayet Et
  Ahmet SORGUN ve birazda Cevdet YILMAZ hariç DİĞERLERİ İŞ YAPMAZ.
  Cevapla
 • Samsun lu 3 yıl önce Şikayet Et
  Efkan Ala ne alaka .....
  Cevapla
 • reşat 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekler! Keşke gerçekten çok tartışılabilse. ama muhtemelen yine muhalefet ve basın buna izin vermeyecek. Toptan karalayacak ve ya düzenlemeyi desteklemezsin ya da demokratik değilsin noktasına taşıyacaktır.
  Cevapla
 • İsmail 3 yıl önce Şikayet Et
  5 kişinin yaptığını 50 kişi zor toparlıyor sonra. Hep aynı hata hep aynı hata.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Omicron'da olağan dışı semptom (6 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Ekrem İmamoğlu'nun vaatleri ve yaptıkları! Tek tek incelendi: İşte sonuç