Veba Geceleri - Orhan Pamuk

Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Veba Geceleri, Orhan Pamuk'un tarihi olaylara 'siyasi bakış'ının yansıması olarak okuyucuyla buluştu.

Veba Geceleri - Orhan Pamuk
Veba Geceleri - Orhan Pamuk
GİRİŞ 16.04.2021 14:37 GÜNCELLEME 16.04.2021 14:37

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı “Veba Geceleri”, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

Orhan Pamuk "Veba Geceleri’nde" Atatürk ile alay mı etti? Ne yapmaya çalışıyor?

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır.

Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir “Veba Geceleri”.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsveç'te medyasında kaosun sesleri: PKK'lı eski vekil bu sözlere çok kızacak!
Fransızların umudu kırıldı: Erdoğan oylarını arttırdı, muhalefet darmadağın