Cemil Meriç gönüllüleri ile kitaplar dile geliyor

2017 yılından bu yana görme engelliler ve yaşlılar için kitap seslendiren Cemil Meriç Gönüllüleri, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Okuma yazma bilmeyen ve kitaplara erişim imkânı olmayan vatandaşlara da ses olan gönüllüler, hafta içi her gün mikrofonun başına geçiyor.

Cemil Meriç gönüllüleri ile kitaplar dile geliyor
Cemil Meriç gönüllüleri ile kitaplar dile geliyor
GİRİŞ 18.03.2021 08:54 GÜNCELLEME 18.03.2021 08:54

Esenler Belediyesi tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Cemil Meriç Gönüllüleri” projesi ile görme engelli vatandaşlar, yaşlılar ve okuma yazma bilmeyenler, gönüllülerin seslendirdikleri kitaplarla yeni ufuklar keşfetmeye devam ediyor. Düzenli olarak kitap seslendiren gönüllüler, projenin başladığı günden bu yana aynı heyecanla görevlerini yerine getirdiklerini ve tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını söylüyorlar.

Esenler Belediyesi'nde İstiklal Marşı'nın hikayesi sahnelendi

 

Engelli kardeşlerimiz için çalışıyoruz

Radyo programcısı ve şair Sümeyye Kaya, engelliler adına pek çok dernekte faaliyet gösterdiğini belirterek “Cemil Meriç Gönüllüleri projesini Esenler Sanat Evi (ESEV)’de öğrenciyken duyduğumda çok heyecanlandım ve dâhil oldum. Çünkü görme engelli birine kitap okumak ve onun gelişiminde katkıda bulunmak harika bir mutluluktu. İlk olarak AYT sınavına hazırlanan bir kardeşimize test kitabı okudum. Bu vesileyle çok güzel duygular yaşadım. Daha sonra kendi şiir kitabım olan ‘Gece Güneşi’ni seslendirdim” ifadelerini kullandı. Kaya, gücü ve vakti yettiğince proje içerisinde yer alacağını söyleyerek “Her daim gönülleri ile görenlere göz olmayı diliyorum” şeklinde konuştu.

Birçok gönüllüye ulaştılar

Millî Eğitim Bakanlığı’nın bir projesi kapsamında yabancı öğrencilere Türkçe öğreten Elif Çelik, “Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün kültür-sanat etkinliklerine fırsat buldukça katılmaya çalışıyorum. Sahne sanatları, dublaj ve seslendirme gibi alanlara ilgim her daim oldu. Bu anlamda Cemil Meriç Gönüllüleri Projesi bu ilgimi, merakımı daha da kamçıladı ve bana bu alanda deneyim sağlama fırsatı verdi. Umarım bu yaptığımız çalışmalar nice kitapseverlere ulaşır ve faydalı olur. Bu seslendirdiğim kitapları tek bir kişi dahi dinlemiş olsa benim için büyük bir mutluluk kaynağı. Proje yürütücülerine canı gönülden teşekkür ederim. Zira birçok gönüllere ulaştılar” ifadelerini kullandı.

Evlerinize sesimizle misafir oluyoruz

Cemil Meriç Gönüllüleri’nden biri olan Büşra Nur Tezer “Aklımda olan bir projenin hayata geçirilmiş olması beni çok heyecanlandırdı ve benim de bu projeye bir katkım olsun istedim. Yürüdüğümüz bu yolda engelli vatandaşlarımıza sosyal anlamda yardımcı olmak naçizane evlerine sesimizle misafir olmak ve güzel kalplere dokunmak çok heyecan verici” diye konuştu.

Kıymetli bir çalışma

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat programlarının sıkı bir takipçisi olduğunu söyleyen Rıdvan Taşkın, “Salgın dolayısıyla kısıtlamaların arttığı ve yaşam alanının daraldığı bu zor zamanlarda kardeşlerimize ses olmak için başta Esenler Belediyesi ve birtakım kuruluşlarda gönüllü olarak yer aldım. Bundan sonra da böyle kıymete değer çalışmaların içinde yer alacağım ve kardeşlerimize ses olmaya, ses vermeye devam edeceğim. Böyle güzel bir projeyi hayata geçiren ve burada gönüllü olarak hizmet etmeyi mümkün kılan herkese müteşekkirim” dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
YKS sonuçları açıklandı! Geleceğin meslekleri belli oldu
UEFA yine yapacağını yaptı! Aynı açı aynı gol: Yamal 1. Arda 5. oldu