Özdemir Nutku'nun hatıraları - Suda ayak izleri

Özdemir Nutku'nun Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan hatıraları, Suda Ayak İzleri adıyla iki cilt şeklinde yayımlandı.

Özdemir Nutku'nun hatıraları - Suda ayak izleri
Özdemir Nutku'nun hatıraları - Suda ayak izleri
GİRİŞ 16.04.2021 14:46 GÜNCELLEME 16.04.2021 14:46

İstanbul’da başlayan, Ankara’da ve daha sonra uzun bir süre İzmir’de devam eden yaşamı boyunca çocukluğundan itibaren tek bir odak noktası vardır Özdemir Nutku’nun: Tiyatro.

Şiire yöneldiği Ankara yıllarında Mavi Hareketi’nin içinde yer alır. Bu yıllarda dönemin en dikkat çeken eleştirmeni ve Devlet Tiyatroları’nın edebi heyet üyesi ve bir dönem başkanı olarak tanınır. Nutku, aynı zamanda iyi bir caz piyanistidir ve spora, bilgisayara, pipolara, uzaya, yarış arabalarına olan tutkusuyla da bilinir.

Uzun akademik yaşamı boyunca pek çok öğrenci ve oyuncu yetiştirir; başta Shakespeare’den yaptığı çeviriler olmak üzere dünya tiyatrosundan yaptığı oyun ve inceleme çevirileriyle Türk Tiyatrosu’nun derin yatağını yeni ırmaklarla besler; yönettiği oyunlarla farklı oyunculuk ve sahneleme tekniklerinin denenmesine, yeniliklere kapı açar.

Almanya ve Amerika’da edindiği tiyatro deneyimlerini kitaplaştırarak tiyatro ufkunun genişlemesine katkıda bulunur. Yurtdışında da pek çok ders ve konferans veren Nutku, ders kitaplarıyla eğitime verdiği katkılar dışında, tiyatro tarihine dair özgün eserlere imza atar.

Suda Ayak İzleri, Özdemir Nutku’nun yaşamı boyunca öğrendiği, öğrettiği her şeyi ve hissettiklerini de özgün biçimde paylaştığı, her koşulda yaşamla kurduğu olumlu ve geleceğe dönük bağın ince ince nakşedildiği bir hayat dersi, belki de tek perdelik uzun bir oyun olarak da okunacak nitelikte.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Emre Demir imza için İstanbul'a geliyor!
Altılı masada bir kriz daha! İYİ Parti'den adaylık çıkışı