Esenler Belediyesi'nde Yunus'un ilahileri nefes kesti!

Esenler Belediyesi bu yılki Yunus Emre Kültür Sanat Sezonu'na özel "Yunus'un Nefesi" adlı programı izleyicilerle buluşturdu. Program, Esenler Kültür Sanat Youtube kanalında canlı olarak yayınlandı.

Esenler Belediyesi'nde Yunus'un ilahileri nefes kesti!
Esenler Belediyesi'nde Yunus'un ilahileri nefes kesti!
GİRİŞ 10.03.2021 16:38 GÜNCELLEME 10.03.2021 16:38

Sanat yönetmenliğini Enes Yıldırım'ın üstlendiği programda, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Mim Kemal Öke konuk olarak yer alırken programın sunuculuğunu Nur Haktan gerçekleştirdi. Haktan, program boyunca çeşitli şiirler seslendirdi.

Esenler'de "Yunus Emre'den Mehmet Akif'e Anadolu İrfanı: Şiir ve Şuûr" çevrimiçi düzenlendi

 

Önce kendi kitabını oku

Yunus Emre'yle alakalı birçok bilginin menkıbeler üzerinden alındığına işaret eden Öke, "Menkıbeler, bizim tarihçiler tarafından bir kenara atılır ve sahih kaynaklar olarak bilinmez. Ancak bu menkıbeler bizim insan telakkimizi, evren tasavvurumuzu en iyi anlatan pınarlardır" dedi. Öke, tasavvufla ilgilenenlerin kendisine "Hangi kitabı okuyalım?" diye sorduğunu işaret ederek, "Ben de 'önce kendi kitabını oku. Kendi kitabını okurken de ilahi dinle' diyorum ki incelsin" ifadelerini kullandı.

Yunus bir dervişti

Programda dervişlik konusuna da değinen Öke, şunları kaydetti: "Hakiki derviş, gerçekten de samimiyetiyle devrilmiş olmayanlardır. Nice şeyhler biliriz devrilmiştir. Hakikaten Yunus, kendisini nice mürşit zannedenlerin çok ötesindedir. Gönlünde Allah aşkıyla yaşadığından dolayı O’na hep derviş tabirini kullanırım. Bu ne güzel tevazudur. Kendini bu ne sırlamaktır. Özellikle de devrimizde bu çok gerekli olan bir şey."

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle sona eren programda Enes Yıldırım, aralarında "Merhaba", "Kalanlara Selam Olsun", "Allah'ın Habibi" ve "La İlahe İllallah"ın bulunduğu birçok ilahi seslendirdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yeni bir fay hattı mı ortaya çıktı? 19 günde 150 mikro deprem
Savunmanın gözdesi oldular, Türk zırhlılarına küresel övgü