Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Çalışkan: Aytmatov, insanların unutamadıkları yazardır

Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, Cengiz Aytmatov’un tek çatı altında toplanan tüm eserleri hakkında bilgi vererek, “Aytmatov, insanların ilk okuma tecrübelerinde karşılaşıp, unutamadıkları yazardır" dedi.

Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Çalışkan: Aytmatov, insanların unutamadıkları yazardır
Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Çalışkan: Aytmatov, insanların unutamadıkları yazardır
GİRİŞ 11.06.2021 13:45 GÜNCELLEME 11.06.2021 13:45

Kırgız edebiyatının dünyaya açılan kapısı, bozkırın kalemi Cengiz Aytmatov’un tüm eserleri Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almıştı. Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, Aytmatov imzalı, kitaplaşmamış çok fazla metin olduğunu belirterek bu eserleri bir araya getirip Mehmet Özgül ve bu nitelikte başka çevirmenlerin çevirileriyle yayınlamak istediklerini söyledi.

“YAYINEVİ OLARAK KÜLLİYATA ÖNEM VERİYORUZ”

Furkan Çalışkan, yayınevi olarak külliyat yayınlamaya önem verdiklerini ifade ederek, “Külliyat dediğimizde anladığımız şey, bir yazarın ve düşünce adamının tüm eserleriyle, tüm serüvenini okura sunmaktır. Mümkünse yazdığı bütün metinleri özgün dilinden Türkçeye kazandırmaktır. Bunu Cengiz Aytmatov için de yapıyoruz. Aytmatov, Türk okuyucuların yıllardır sevdiği, okuduğu ve benimsediği bir yazardır. Özellikle insanların ilk okuma tecrübelerinde karşılaşıp bir daha hayatta bırakamadıkları, unutamadıkları yazardır.” dedi.

“AYTMATOV’UN TÜM ESERLERİNE ULAŞABİLECEKLER”

Aytmatov gibi çok sevilen ve bilinen bir yazarın dahi Türkçede bütün eserlerinin olmamasına karşın, yayın dünyasına ve okura hizmet sunmak istediklerini ifade eden Furkan Çalışkan, “Okurlarımız Cengiz Aytmatov’un bütün yazarlık serüvenini görebilecekler. Bütün denemelerini, öyküleri, romanları, eleştirel metinleri ve çocuk kitapları dahil tüm eserlerine ulaşılabilecek” dedi.

“BETİMLEMENİN VE DEKORUN ÇOK ÖTESİNDE”

Türkiye’de Aytmatov’un çok fazla sevildiğini ifade eden Çalışkan, Türkiye’nin kültürel olarak Aytmatov’a çok fazla yakın hissettiğini söyledi. Çalışkan, “Cengiz Aytmatov’un kitaplarının ana karakterlerinden biri doğadır. Bazen deniz, bozkır, at onun kitaplarında karakter olur. O yüzden Cengiz Aytmatov’un tabiatla kurduğu ilişki, tasvirin, betimlemenin ve dekorun çok ötesindedir. Yazarda ilk dikkat çeken özelliklerden birisi de budur” diye konuştu.

“ONUN ESERLERİNDE İNSANLAR HER YERDE AYNIDIR”

Cengiz Aytmatov’un ortak insanlık hikayesi yazarı olduğunu belirten Furkan Çalışkan son olarak şunları söyledi:

“Onun eserlerinde yer alan bir aşk hikayesi bozkırda geçse bile Fransa’da karşılık bulabilir. Romanlarındaki karakterler dünyanın her yerinde aynıdır. Onun eserlerindeki insanlar her yerde aynıdır. Bu ortak temalar ve ortak hikayelerin özünü yakaladığı için Cengiz Aytmatov, uluslararası boyuta ulaşmıştır.”

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinde tarihi utanç: Gazze kasabını ayakta alkışladılar
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi