"Malcolm X olmasaydı Muhammed Ali olmazdı"

Netflix’in, Randy Roberts ve Johnny Smith’in kaleme aldığı, ülkemizde Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanan Kan Kardeşler kitabından aynı isimle uyarladığı belgeseli son dönemin dikkat çeken yapımları arasına girdi.

"Malcolm X olmasaydı Muhammed Ali olmazdı"
"Malcolm X olmasaydı Muhammed Ali olmazdı"
GİRİŞ 18.09.2021 16:50 GÜNCELLEME 18.09.2021 16:50

Yayımlandığı dönemde büyük övgü toplayan kitabın yazarları Roberts ve Smith Malcolm X’in Cassius Clay’i Muhammed Ali’ye dönüştüren gücünü şu sözlerle aktarıyor:

Malcolm X olmasaydı Muhammed Ali olmazdı. Malcolm X yaklaşık iki sene boyunca genç boksöre tavsiyelerde bulunup ona ruhani rehberlik etti ve ona dünyanın kötülüklerini anlattı ama daha da önemlisi ona kendisini ve insanlarını sevmeyi öğretti. Malcolm X ve Cassius Clay o zamanlar kan kardeşi gibiydi ve kısa bir süreliğine de olsa, dünyanın avuçlarının içinde olduğunu düşünmüş olmalıydılar.”

Hafta sonunu seyredecek ve okuyacak bir şeyler arayarak geçirenler için Kan Kardeşler iyi bir seçenek olarak duruyor. Muhammed Ali ile Malcolm X’in inişli çıkışlı dostluklarının anlatıldığı Kan Kardeşler iki tarihsel figürün dostluğunu 1960’lı yılların Amerika’sında yaşananların eşliğinde anlatıyor.

 

Malcolm X suikastı sil baştan! İtiraf mektubu...Malcolm X suikastı sil baştan! İtiraf mektubu...

Bir döneme damgasını vuran ikilinin dostluğunun anlatıldığı Kan Kardeşler kitabının konusu şöyle:

Biri, dünya ağırsıklet boks şampiyonu olduğu gün Müslüman olduğunu beyan eden bir sporcu, diğeri ise hırsızlık nedeniyle girdiği hapishanede İslam’la tanışan bir genç. Biri, Vietnam Savaşı’nda askere gitmeyi reddettiği için tazminata mahkûm edilen ve boks lisansı elinden alınan bir boksör, diğeri ise kitleleri coşkulu vaazlarıyla peşinden sürüklediği için eski dostları ve yol arkadaşları tarafından öfkeyle karşılanan ve ölümle tehdit edilen bir hatip. Biri, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz efsanevi Müslüman boksör Muhammed Ali, diğeri ise Amerika’da neredeyse bir devlet ideolojisi haline gelmiş ırkçılığa karşı hayatını ortaya koyarak mücadele eden Malcolm X. Ve bu iki insanın inişli çıkışlı dostlukları…

Muhammed Ali kimdir?Muhammed Ali kimdir?

Bu kitap, bir macera romanı tadında hem iki tarihsel figürün hayatlarına odaklanıyor hem de onların mücadelelerinin kesiştiği noktada başlayan bir kardeşlik ve dostluğun hikâyesini anlatıyor. Hikâyenin fonunda ise 1960’lı yılların siyah-beyaz bir Amerika silueti eşliğinde, boksun yeniden yükselişi, ırkçı söylemlere karşı sivil hak mücadelelerinde siyahi Müslümanların çabaları, iç içe geçen dostluklar, öfkeler, çatışmalar ve kırgınlıklar yer alıyor.

ABD'deki Müslümanların mücadelesine ses olan Malcolm X kimdir?ABD'deki Müslümanların mücadelesine ses olan Malcolm X kimdir?

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Etlik Şehir Hastanesi hizmete açılıyor
Dünyada yankı uyandırdı: Türkiye imkansızı başardı!