6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı açılıyor

Bu yıl “Bilgiyle Kanatlan” temasıyla yola çıkan, “6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı” 9 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 12.00’de kitapseverlere kapısını açıyor.

6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı açılıyor
6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı açılıyor
GİRİŞ 01.10.2021 11:49 GÜNCELLEME 01.10.2021 11:49

Basın Yayın Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı 9 Ekim – 17 Ekim 2021 tarihleri arasında dokuz gün boyunca saat 10.00 – 21.00 arası ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’de gerçekleşen en kapsamlı Arapça kitap ve kültür etkinliği olarak kabul edilen fuar, İstanbul’a Arap coğrafyasından yoğun olarak gelen turist kitle ile İstanbul’da sayıları bir milyona yaklaşan Arap göçmen topluluğunun ve Arapçaya ilgisi olan herkesin -korsan kitap hariç- bir milyondan fazla Arapça kitaba özgürce ulaşmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra fuar kapsamında düzenlenen konferanslar, seminerler, imza günleri, resim, fotoğraf ve heykeltıraş sergileri, şiir ve müzik dinletileri gibi 100’den fazla kültürel etkinlikle misafirlerini sadece kitapla değil aynı zamanda Arap dünyasının önemli isimleriyle de buluşturuyor.

Türkiye’de Arapça dil eğitimi veren üniversite, dil kursları ve imam hatip okullarının öğretmen ve öğrencilerinin de büyük bir heyecanla beklediği 6. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, bu kurumlarda Arapça eğitimi gören öğrencileri “Gönüllü Tercümanlık” projesi ile anadili Arapça olan ziyaretçilerle buluşturarak pratik yapma imkânı sunarken yine öğrenciler için özel olarak hazırlanan “Dil Köşesi”nde alanının uzmanı gönüllü öğretmenler tarından verilen Arapça ve Türkçe canlı ders etkinlikleri ve gönüllüler tarafından sosyal sorumluluk kapsamında alım gücü düşük olan öğrenciler için dağıtılan “Kitap “Kuponu”  imkanlarıyla öğrenci dostu bir fuar ortamı sağlıyor.

Her yıl katılan yayıncı ve ziyaretçi sayısı artan fuar, yapılan telif anlaşmaları ile hem yurt dışından gelen yayınevlerine hem de uluslararası okuyucu kitlesine Türk edebiyatının tanıtılması açısından önemli bir fırsat sunmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası ve birçok kamu ve özel kurum ve kuruluş tarafından desteklenen fuar, bu yıl 5250m2 alanda 23 ülkeden katılan 250’i aşkın yayınevini ve 100.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Piyasalarda 'gergin' hafta! Gözler Merkez Bankası'nda: Piyasalarda beklentiler neler?
Maliye'den 'demir yumruk' operasyonu: 7 milyar lira rekor ceza