Yolkesen değil Yolveren kazanır...

Yolveren’, en kestirme şekliyle ‘ver ki alasın’ sözüne yeni bir bakış getiren, hiç şüphesiz okuyanın içini ısıtacak ve herkese ilham verecek bir hikâye

Yolkesen değil Yolveren kazanır...
Yolkesen değil Yolveren kazanır...
GİRİŞ 27.01.2009 13:53 GÜNCELLEME 27.01.2009 13:53

Yolveren, Joe adında başarıya susamış, hırslı ve genç bir adamın hikâyesi. Şöyle ki, Joe gerçek bir girişimcidir; ama bazen, ne kadar çok ve hızlı çalışsa da, hedeflerinin kendinden o denli uzaklaştığını hisseder. Ve günlerden bir gün, kötü geçen bir çeyreğin sonunda, çok önemli bir satış konusunda umutsuzluğa kapılmış bir haldeyken, esrarengiz Pindar’dan fikir almaya karar verir. Pindar, hayranları tarafından ‘başkan’ olarak çağırılan efsanevi bir danışmandır. Sonraki hafta boyunca Pindar, Joe’yu birtakım ‘yolveren’ler ile tanıştırır. Bunlar bir restoran sahibi, bir CEO, bir finans danışmanı, bir emlak komisyoncusu ve bu insanların hepsini bir araya getiren ‘bağlantıcı’dır. Pindar’ın dostları, ‘Bulutların Ötesinde Bir Başarının Beş Kuralı’nı Joe ile paylaşıp ona ‘bahşetme’nin gücüne nasıl erişeceğini öğretirler. Joe, almaktan ziyade vermeye odaklanmanın başka bir deyişle- başkalarının menfaatlerine öncelik vermenin ve devamlı olarak onların hayatlarına değer katmanın, nihayetinde insana beklenmedik ve harika bir şekilde geri döndüğünü öğrenir.

Başarının beş kuralı

‘Güçlü bir iş fikri hakkında kısa bir hikâye’ etiketiyle geçtiğimiz hafta Türkçe versiyonuyla raflarda yerini alan Yolveren, en kestirme şekliyle ‘Ver ki alasın’ sözüne yeni bir bakış getiren, hiç şüphesiz okuyanın içini ısıtacak ve herkese ilham verecek bir hikâye. Kitabın yazarları kimmiş şöyle bir değinelim: Dünyada aranan ve takip edilen bir konuşmacı olan ve kendisini dinleyenlere Yolveren’in özündeki ilkeleri anlatan Bob Burg, başarılı bir satış geçmişine sahip, aynı zamanda Endless Referrals kitabının da yazarı. İş dünyası, liderlik ve başarının sırları hakkında yirmi yılı aşkın süredir yazan John David Mann ise Yolveren dışında, The Zen of MLM, You Call the Shots ve A Deadly Misunderstanding kitaplarının yazarı.

Alanında uzman yazarların kurgu bir senaryo üzerinden hareketle kaleme aldıkları ve en çok da bu yüzden okuyucuya keyifli bir okuma vaat eden kitap, masalsı ruh haline rağmen kurumsal basamakları bir bir tırmanmak isteyenler için altın kadar değerli tavsiyeler içeriyor. İkili kitapta bu değerli öğütleri verme misyonunu hikâye içindeki bilge karakter Pindar’a ve onun dostlarına yüklüyor. Hikâyenin sonunda ise kahramanımız Joe, tahmin edeceğiniz üzere başarının beş kuralını bir güzel öğreniyor. Ne mi bunlar? Merak edenler için, heyecanı kaçmasın diye çok derine inmeden sadece başlıkları sayalım: Değer kuralı, kazanç kuralı, nüfuz kuralı, hakiki olma kuralı, almaya açık olma kuralı... Derinini merak edense bu yazıyla yetinmeyip kitabın bizzat kendisini okuyup, hem keyiflensin hem de Burg ve Mann’ın engin tecrübesinden sebeplensin..

(Radikal)

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartlarını görmek için bu linki kullanabilirsiniz..

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail-Filistin savaşı: Gazze'den son dakika açıklaması! Acı haberi duyurdular
Ünlü oyuncudan 'Filistin' özrü: Son mesajıyla şoke etti!