Derse yoğunlaşamayanlara 18 adım

Ders çalışma isteği nasıl uyandırılır? Psikolojik Danışman M. Kemal Hayta'ya göre öğrencilerin derslere yoğunlaşabilmesi ve başarıya ulaşabilmesi için atılması gereken 18 adım:

Derse yoğunlaşamayanlara 18 adım
Derse yoğunlaşamayanlara 18 adım
GİRİŞ 26.05.2011 18:18 GÜNCELLEME 26.05.2011 18:18
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Osman Ateşli'nin haberi

Öğrencilerin ders çalışırken duygusal zekâsını kullandıracak yöntemler:

İrade: Öğrencinin ders çalışmayı istemesi va da istememesidir. Öğrencinin iradesini kullanması, ders çalışmak içinden gelmemesine rağmen, iradesini kullanarak ders çalışmaya başlamasıdır. Ders çalışmak içinden gelmediği için ders çalışmaz ise iradesini kullanma noktasında zorluk yaşıyordur. Bu zorluğu aşmak için ilk başta kendisini zorlamalıdır. Bu işe başarılı olduğu derslerden başlayabilir.

Azim: Ders çalışırken zor sorularla, anlayamadığı konularla karşılaştığında pes etmeden çalışmaya devam edebilmesidir.

Sabır: Ders çalışırken zorlanmasına, sıkılmasına rağmen ders çalışmaya devam etmesidir.

İstikrar: Her gün düzenli olarak ders çalışmasıdır.

Stresle başa çıkma becerisi: Stres, öğrenciye ders çalışması gerektiğini hatırlatır. Bu da öğrencinin ders çalışma konusunda plan ve program yapmasını, zamanını verimi kullanmasını sağlayabilir.

Duygusal kontrol: İçinden ders çalışmak gelmese bile çalışması gerektiği için kendi kendini ikna ederek, ders| çalışmasıdır.

Empati: Anne-babasının, kendisinin neden ders çalışmasını ve başarılı olmasını istediklerini anlayabilmesidir.

Öz güven: Bildiği bir konuda soru sorulduğunda, öğretmen soru sorduğunda, parmak kaldırmak, cevap vermek ya da tahtaya kalkabilmektir.

Üretkenlik: Ders çalışırken çözemediği sorunun çözümünü öğrenebileceği yeni yollar bulabilmektir. Başarı için yeni stratejiler keşfetmektir.

Sorumluluk: Öğrencinin ders çalışmaya kendi kendisine, başkası söylemeden başlamasıdır.

Liderlik: Öğrenciler sınıfta ders dinlerken, gürültü ve yaramazlık yapan arkadaşlarını, öğretmeni dinlemeye yönlendirmesidir.

İkna yeteneği: Ders çalışırken, arkadaşlarının kendisim eğlenceye davet etmesine rağmen onları ders çalışmaya razı etmesidir.

Yönetim Becerisi: Zorlandığı ve başarısız olduğu derslerde arkadaşlarının kendine yardım etmesini sağlamasıdır.

İletişim Becerileri: Anlamakta zorlandığı derslerde bile öğretmenleri ile iyi iletişim kurabilmesidir.

Takım Çalışması: Arkadaşlarıyla beraber, grup halinde yardımlaşarak ders çalışabilmesidir.

İşbirliği: Arkadaşlarıyla proje çalışmalarına katılabilmesidir.

Uzlaşma Becerisi: Sınıfta ders dinlerken, gürültü yapıp dersi kaynatmaya çalışan arkadaşlarına, onlarla kavga etmeden, bu durumdan rahatsız olduğunu anlatıp, onların hatasını fark etmelerini sağlamasıdır.

Doğru Karar Verebilme Becerisi: Hangi derse ne kadar, nasıl, çalışacağını doğru belirleyebilmesidir.

kullanKitap: Biraz Hiperaktifiz Galiba

Yazar: M. Kemal Hayta

Yayınevi: Timaş Yayınları

Türü: Psikoloji

Yayın tarihi: Nisan 2011,

Sayfa sayısı: 320

ISBN: 9786051144566

Nereden Çıktı Bu Hiperaktivite?

“Oğlum, iki dakika otur da dinlen. Nerden buluyorsun bu kadar enerjiyi bilmem ki.”

“Bak komşu gördün mü? Bir buzdolabına tırmanmadığı kalmıştı onu da yaptı kerata.”

“Çocuğum çok zeki ama bir türlü dikkatini toplayıp derslerine yoğunlaşamıyor hocam. Derslere karşı ilgisi yok, kendisi sınıfta aklı başka yerde. Ne yapsak?”

“Çalışıyor, gayret ediyor ama nafile. Karnede yine üç kırık not var.”

“Normalde başarılı ama sınavlarda yapamıyor. Sınavlarda soruların hepsini çözmeye zamanı yetmiyor.”

“Bilgisayar kurdu. Bilgisayarda her şeyi yapıyor, ama dersleri çok kötü. Geç algılıyor, ” Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

Artık günümüzde bu türden konuşmalara hemen her ailede şahit olunuyor. Yerinde duramayan kıpır kıpır çocuklar, onlara tahammül etmeye çalışarak başarılı olacakları günü iple çeken anne babalar…

Okullaşmanın rağbet gördüğü çağdaş dünyada çocuklardan üstün akademik başarı bekleniyor. Çocukların bir kısmı ise ellerinde olmayan nedenlerle bu beklentiyi yeteri kadar karşılayamıyor. Hiperaktivite, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğünün kıskacında kalan çocuklar büyük bir ümitle kendilerini anlayacak ve sıkıntılarına çare olacak büyüklere ulaşmak istiyorlar.

Beklentisi artan ebeveynler, buna cevap vermekte yetersiz kalan çocuklarıyla onları geleceğe nasıl taşıyabileceklerinin tedirginliğini yaşıyorlar.

Psikolojik Danışman M. Kemal Hayta “Biraz Hiperaktifiz Galiba” ile dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların hem ev hem de okul hayatlarını göz önünde bulundurarak bu konuda sıkıntı yaşayan ebeveynlere ve öğretmenlere rehberlik ediyor.

Kitap ile ilgili teknik bilgiler ve sipariş şartları için tıklayınız

HABER 7

YORUMLAR 3
 • troçki 7 yıl önce Şikayet Et
  böyle liyakatsizlik görmedim,olayı size özetleyeyim:çalışamıyor musunuz o zaman çalışın demek istemişler
  Cevapla
 • Mustafa 13 yıl önce Şikayet Et
  Tamamen reklem Ve Üzuntu verici. saat gecenin 2 si bu vakite kadar normal insanlar pek ayakta durmazlar çünkü sabah işdır vardı.ben ayaktayım neden hafata sonu yapılacak acık ögretim sınavı ve der çalışıyorum ; oakdar ki uyumamak içi ne sevdigim iş pc actım ve haber 7 sitesine girdim dagılmış olan dikkatim topolarım derken birden haberi gördüm bur yudumda sonun kadar okudum haber başlıgı ile içerik arasında zere kadar bir ilgi alaka ne bileyim bir tutarlılık yok bana malum bir kaç haber sitesini hatırlatmaktan başka bir adım öteye gidemedi haber7 sitesi yapmış oldugu reklem kokan haberle diyemcegim içinde haber yok çünkü.ama beni ders calışmay motive etti bu reklamı okmuya ve bu karalamayın yazıncaya kadar bir kaç konu bitire bilirdim geri kalanlar bakmaya değecek birşey yok iyi geceler.
  Cevapla
 • necmi 13 yıl önce Şikayet Et
  moda oldu. haber tamamen reklamdan ibaret çözüme yönelik birşey anlatılmamış kitabı alın orda görürsünüz denmek isteniyor tabi bu arada çocuk psikolojisi üzerinden para kazanmaya çalışmakta moda oldu son zamanlarda
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kassam komutanı şehit olmadan önce son anlarını kaydetti
Jeolojik Miras listesine aday! Uzaydan bile kaydedildi: Türkiye'den muhteşem görüntü...