Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?

Kimileri yabancı kelimelerin Türkçe'den atılmasını istiyor, Öztürkçe'yi öneriyor Buna karşı çıkan eBakiler ise, 'Yabancı kelimeleri atmak hainliktir' diyor. Kim haklı?

Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?
Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?
GİRİŞ 19.06.2007 13:10 GÜNCELLEME 19.06.2007 13:10
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

İrfan Dumlu'nun haberi


Türk Dil Kurumu'nun güncel Türkçe sözlüğünde 111 bin 27 kelime bulunuyor. Bunun 14 bin 1981’i yabancı kökenli. Şimdi yeni bir tartışma yaşanıyor. Bazıları, yabancı kelimelerin temizlenmesini önererek, Öztürkçe'yi savunuyor. Bazıları ise buna karşı çıkıyor. Türkçe'de yabancı kelimelerin yer almasının doğal olduğunu dile getiren edebiyatçı ve şair Yavuz Bülent Bakiler, 'Türkçe aşığı Nihat Sami Banarlı, imparatorluk kuran milletlerin, başka millerden kelimeler alması ve vermesinin doğal olduğunu, saf bir dil bulunmadığını söylüyor' dedi.

PEYGAMBER ATILAMAZ

Yabancı milletlerden aldığımız kelimeleri Türkçeleştirdiğimizi anlatan Bakiler şunları söyledi: 'Bir kelime, dağdaki çobandan Çankaya'daki Cumhurbaşkanı'na kadar herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyorsa onu dilimizden atamayız. Efendi kelimesini herkes kullanır. Yunanca'dan girdi. Türkçe'den çıkaramazsınız. Peygamber kelimesi de Farsça'dan gelmiş. Atamazsınız.'

MİLLETE HAİNLİK

Türkçe'deki zenginliği savunduğu için bazıları tarafından eleştirildiğini ve kendisine 'Arapçı' denildiğini aktaran Bakiler, 'Ben Yunanca'dan dilimize giren kiraz, anahtar, kilit, kundura, limon kelimelerinin de kalmasını savunuyorum. O zaman Yunancı mı oluyorum' diye konuştu. Bakiler şöyle devam etti: 'Öztürkçe çıkmaz bir sokaktır. Bilgi Yayınevi Öztürkçe bir sözlük yayımladı. 3 bin 175 kelime var. Bu kadar kelimeyle bir dil nasıl güçlü olabilir. Yabancı kökenli kelimelerin reddedilmesi, millete yapılan bir hainliktir...' Türkçe'de 15 binden daha fazla yabancı kelime olduğuna inanan yazar Hakkı Devrim de, dildeki zenginliği savunan bir diğer isim. 'Bizim dilimizde çok fazla yabancı dil var lafına itibar etmiyorum' diyen Devrim, bulunduğumuz coğrafyada yüzlerce uygarlıkla ilişki kurduğumuzu ve Türkçe'nin dünyanın bir ucundaki ülkelerin dilleri gibi olmasının mümkün olamayacağını belirtti.


Almanca    98
Korece      1
Arapça      6467
Latince      78
Arnavutça  1
Macarca    9
Bulgarca    19
Moğolca     4
Ermenice    24
Norveç       2
Farsça        1359
Portekizce   3
Fince           2
Rumca        400
Fransızca     5253
Rusça          44
İbranice       7
Slavca         24
İngilizce       485
Soğdca        24
İspanyolca    33
Yunanca       48
İtalyanca       89
Japonca        9

Toplam 14 bin


Hangi kelime hangi dilden?


ARAPÇA: Cumhuriyet, halk, devlet, hukuk, hürriyet, adalet, milliyet, vatan, şehit, akıl, aile, ahlak


FRANSIZCA: Laik, sos­yal, çevik, bürokrasi, televiz­yon, radyo, terör, abajur.


FARSÇA: Zengin, aferin, bahçe, bülbül, can, canan, abdest.


İTALYANCA: Politika, ga­zete, alaturka, banka, çapa, çimento, fabrika.


İNGİLİZCE: Bot, cips, fut­bol, hostes, e-mail, kariyer, lo­bi, linç.


RUMCA: Avlu, bezelye, domates, fener, zoka, çerez.


ALMANCA: Dekan, filinta, kuruş, otopark, şalter, vokal, panzer.


KORECE: Tekvando.


ARNAVUTÇA: Plaçka


(Bugün)

YORUMLAR 36
 • Tonyokuk 5 ay önce Şikayet Et
  Çok mu gerekli Arapça, Farsça, Yunanca, İngilizce sözcükler?
  Cevapla
 • Tonyokuk 5 ay önce Şikayet Et
  Yabancı sözcüklerden kesinlikle arındırmak gerekiyor. Bu böyle gerekli ki Türkçe kendi Lehçeleri ile gelişen bilsin. Sen yabancı bir sözcüğü Türkçeye sokarak en büyük kötülüğü gelişimini engelleyerek yapıyorsun. İhanet mihnet o çıkmaz bu çıkmaz bunlar boş laf, ihanetine daniskasıdır.
  Cevapla
 • şevket savaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bende 5 cilt Ötüken yayınevinin Türkçe Sözlüğü var 314.000 kelime. TİKA nın bastırdığı 10 ciltlik Türkçe Sözlük 98 ülke devlet başkanlarına gönderildi. yazarı Yaşar Çağbayır.
  Cevapla
 • Agola BATUR 2 ay önce Şikayet Et
  az önce baktım acente var içinde italyanca gerisine bakmak yersiz
  Cevapla
 • Muhammed 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkçe diye bir dil mi kaldı hangmiz gerçk Türkçeyi anlyorz Türk degliz ÇOK ÇOK ÇOK karıştık artık Kürt Ermeni Arap Fars Yunan Rum Laz Çrkes ve dğer unuttgum ırklrız biz keşke öz Türk kalsydık ata yurdmzda kalsydık svnacak ırkmız yok bir ırkı benmsyemeyince yarm hissediyorsun kendini şimdi kendimize ne dyelim?Direk Türküm desen yanlış yapmış olursun olmayadabilirim buyük ihtimalle de degilim zaten Turkler glmeden ònce burda bisürü frklı insan ve farklı ırk vardı Şahsen ırkım ne bilmiyorum anca Dna testi yapmaliyım ki öğreneyim zaten yaptırsam da çok küçük yüzdeyle Türk çkarm İsmm bile Aapça Bazı aşrı milliyetçiler kızablir ama arkdaşlar bu yzdıklarımın tmamı sizn için de geçerli.
  Cevapla
 • Yüksel Çelik 5 ay önce Şikayet Et
  İnsan hangi dili konuşursa o millet'tendir! Sanırım bu sözü kim söyledi biliyorsundur.
  Cevapla
 • Bekir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahu kardeşim Türkçe yazmayı bilmiyorsun burada şov yapıyorsun.
  Cevapla
 • Üretim 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkçe günümüzde montaj sanayiine dönmüş. Her dilden kopyalama montajlama yaparak devam edilmiş. Bunun sebebi türkçede kelime türetme mantığının anlaşılamamasıdır. Yani türkçe biliyorum diyen yazar takımı ifade etmekte zorlandıkları manaları kelime üretimi yaparak değil yabancı bir dilden kelime montajlayarak yazmışlardır. Bunu da entellektüel edasıyla topluma sunarak türkçeyi montaj sanayiine dönüştürmüşlerdir. 40 yamalı bohça derler bu işe. Sorulduğunda dilin zenginleşmesi denir. Üretim yoksa dil canlılığını yitirmiştir. Kelimeleri arasında bağlantı ve uyum kalmayan karma dilleri öğrenmek te zorlaşacaktır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'da eyaletler birbirine girdi: Sizlere parayı biz veriyoruz!
Akaryakıtta indirim kapıda! Petrol çok sert düştü