Elif Şafak: Edebiyat tartışmaları politize

Elif Şafak, Yeni Zelanda gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de sanat ve edebiyat tartışmalarının fazla politize edildiğini ve kendisinin, insanların ayrı olmasını görmek istedikleri şeyleri birleştirdiği için bu tartışmaları çektiğini söyledi.

Elif Şafak: Edebiyat tartışmaları politize
Elif Şafak: Edebiyat tartışmaları politize
GİRİŞ 11.08.2007 12:34 GÜNCELLEME 11.08.2007 12:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Şafak New Zealand Herald gazetesine yaptığı açıklamada, Roman yazarlarının Türkiye’de sosyal ve kültürel dönüşüm için oldukça kritik bir rol oynadığını söyledi. Şafak, bu açıdan bakıldığında Türklerin Batı geleneklerinden çok Rus geleneklerine daha yakın olduğunu ifade etti.
Elif Şafak’ın Baba ve Piç romanında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığını hatırlatan gazete, Şafak’ın yanı sıra Nobel ödüllü Orhan Pamuk, ve pek çok başka yazarın da aynı suçlama ile yargılandığına dikkat çekti. Şafak’ın suçlamalardan beraat ettiği vurgulanan haberde, diğerlerinin o kadar şanslı olmadığı zira Şafak’ın yakın arkadaşı olan gazeteci Hrant Dink’in İstanbul’da aşırı milliyetçi bir genç tarafından öldürüldüğü kaydedildi.Edebiyat ve sanat üzerindeki tartışmaların çok fazla politize edildiğinden yakınan Şafak, bu durumun bazen çok fazla kutuplaşmaya neden olduğunu söyledi. Şafak kendi çalışmasının da bu tartışmaları çektiğini çünkü kendisinin başkalarının ayrı görmek isteyeceği öğeleri biraraya getirdiğini ifade etti. Haberde Şafak’ın cinsellik ve dine, inanç ve şüpheciliğe atıfta bulunduğu kaydedildi.


Türkiye’nin kadın hakları konusunda diğer Müslüman ülkelerle karşılaştırılamayacağını söyleyen Şafak, kadın hakları hakkında konuşurken, bu hakları Atatürk’ün verdiğinin söylendiğini ancak ihtiyaçları olanın bağımsız kadın hareketleri olduğunu ifade etti.


Öte yandan İngiliz Times gazetesi de Şafak’ın Baba ve Piç romanının tanıtımını yapan bir makale yayınladı.


(ANKA)

YORUMLAR 1
  • ahmetbulut 15 yıl önce Şikayet Et
    artik bitirin . bu kadin ak ve hürriyetleri ve esitlik kavramlarindan nefret geldi. dunyada bizim kadar kimse esine sakin davranmiyordur bunda samimiyim avrupalilara bakin alkol su gibi dolayisiyle beraberinde gelebilecek olanlari siz tahmin edin ben yasiyorum ve goruorum icindeyim yani ama mesele bu degil mesele sivil toplum orgutlerinin toplum ahlak ve degerlerini bu yolla pasifize edip göya kadini toplumda söz sahibi yapmak bunlarin hepsi kurmaca ve hiledir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Emekliye 10 bin TL promosyon müjdesi
HÜDA-PAR'dan bakanlık pazarlığı açıklaması