Dağın yamacında 2 bin yıllık kedi figürü keşfedildi

Peru'daki arkeologlar, bir yamaçta 2 bin yıllık bir kedi taslağı keşfetti. Koronavirüs salgını sırasında tarihi sit alanında bakım yapan arkeologlar, 37 metre uzunluğunda bir kedi figürüne rastladı.

Dağın yamacında 2 bin yıllık kedi figürü keşfedildi
Dağın yamacında 2 bin yıllık kedi figürü keşfedildi
GİRİŞ 18.10.2020 11:37 GÜNCELLEME 18.10.2020 11:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Peru Kültür Bakanlığı Nazca bölgesinde yapılan keşifle ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada, arkeologların koronavirüs önlemlerini fırsat bilerek antik sit alanında bakım yaparken yamaçta yatay olarak görülen bir kedi figürü keşfetti. Figürün, üslup özelliklerine göre Paracas dönemine ait olduğunu belirtti.

Günümüzden 2 bin yıl öncesine dayanan kedi figürünün, Paracas toplumunda sık sık kullanılan bir figür olduğunu belirten Kültür Bakanlığı, kedigillere ait figürlerin seramik ve tekstil ikonografisinde sıkça görüldüğünü ifade etti. Nazca’da rastlanan figürlerin çoğu, yer seviyesinde zorlukla görülebildiği için ancak gökyüzünden bakıldığında tespit edilebilen dev figürler olarak biliniyor. Bölgede bulunan eski çağlara ait figürlerin çoğu uzaydan çekilmiş fotoğraflar sayesinde keşfedilmişti.

TEKNOLOJİ SAYESİNDE KEŞİFLER DEVAM EDECEK

Kültür Bakanlığı Nazca-Palpa yönetim planının direktörü Jhony Islas, keşfedilmeyi bekleyen daha da fazla tasarım olduğunu söyledi. Islas "Bizi şaşırtmaya devam eden şeylerden biri de, daha fazla keşfedilmemiş figürler var ve onları keşfetmeye devam edeceğiz" dedi. Direktör Islas, "Son yıllarda havadan görüntüleme, modern teknolojinin kullanılmasıyla çok gelişti, artık Drone’larla çok düşük irtifada çekim yapabiliyoruz ve bu durum keşiflerimizde çok yardımcı oluyor" dedi.   

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Kütahya lı 1 hafta önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar farkedilmemiş
  Cevapla
 • Silvester 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu nazca uygarlığı komedi insan doğru düzgün bişiler çizer toki ev projesi falan zaten dağın başındasın yap bi apartman sitesi düşük faizli ver halkına hep boş iş
  Cevapla
 • Muro 1 hafta önce Şikayet Et
  Ameleler cizerken Resim cekilmisler. :--)
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Yeni çizilmiş gibi
  Cevapla
 • daga bak 1 hafta önce Şikayet Et
  hadi lan ordan. iki bin yılmış..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye İzmir için seferber! İşte duygulandıran anlar...
Minik kızın haykırışı yürek dağladı: "Annecim ben ölmek istemiyorum"