Sultan II. Murad Han vefatının 570. yılında Bursa'da anıldı

Sultan II. Murad Han’ı 570’inci vefat yıldönümünde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

GİRİŞ 03.02.2021 18:32 GÜNCELLEME 03.02.2021 18:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Program, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın iştirâkiyle Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi'nde gerçekleştirildi. Ali Erbaş, anma programı öncesinde Sultan II. Murad Han’ın kabri başında dua etti. Erbat, ziyaret ve programda yapılan konuşmalar sonrası müzeyi gezerek içeride bulunan eserler hakkında bilgi aldı.

Sultan II. Murad Han vefatının 570. yılında Bursa'da anıldı

Anma programlarına çok önem verdiklerini dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Devlet demek sadece savaş demek değildir. İlim, kültür, sanat da demektir. İçinde bulunduğumuz bina Osmanlı Devleti sonrasında kendi hâaline bırakılmış, yapılan onarımla sağlık hizmeti vermiş akabinde 2019 yılından bu yana kurumumuz sayesinde müze olarak hizmet vermektedir. Bütün hizmetleri kurumumuz tarafından görülen külliyelerden biri olan Muradiye Külliyesi'nin restorasyonu 2015 yılında tamamlanmıştır. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Vefanın peygamber ahlâkı olduğunun altını çizerek böyle programlara çok önem verdiğimizi belirtmek istiyorum. Bize katılan Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamıza da teşekkür ediyorum. Ecdadımızın emaneti Bursa'mızın her bir köşesi ayrı güzel. Bu şehirde yaşamak hepimiz için büyük ayrıcalık. Bu vesileyle Sultan II. Murad Han'ın ruhu şâd olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Sultan II. Murad Han vefatının 570. yılında Bursa'da anıldı

"Bursa’yı medeniyet şehri haline getiren Osmanlı ecdadımızı saygıyla anıyoruz"
Anma programında AK Parti Bursa milletvekilleri adına konuşma yapan Osman Mesten ise, "Böyle güzel bir programda bizleri buluşturduğu için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün Bursa’mızı bir medeniyet şehri haline getiren II. Murad Han Hazretleri'ni anmak üzere burada bulunuyoruz. Sadece o değil altı padişah, Şehzade Mustafa, Şehzade Ahmet, Şehzade Cem başta olmak üzere onlarca şehzadeyi bağrında barındıran Bursa’mızı bir medeniyet şehri hâline getiren Osmanlı ecdadımızı her daim saygıyla anıyoruz" diyerek, Sultan II. Murad'ın tarihteki öneminden bahsetti.
Sultan II. Murad Han ilk şair padişahtır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Alinur Aktaş’ın telefonla arayarak programa bizzat davet ettiği Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bugün burada 30 yıl süren hükümdarlığı boyunca hakkın ve adaletin egemenliği için mücadele eden önemli bir şahsiyet olan Sultan II. Murad Han’ı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Ecdadımız bin yıla yakın bir süre bütün cihanda onurla İslâmın sancaktarlığını yapmıştır. Yaptıkları fetihler ecdadımızın 3 kıt'ada merhametin ve adaletin temsilcisi olmasına zemin hazırlamıştır. Bu devletin büyük hükümdarlarından biri de Sultan II. Murad Han'dır. İslâm coğrafyasını tehdit eden Haçlılara karşı büyük mücadele vermiştir ve devletin toprak bütünlüğünü korumuştur. Aynı zamanda bir şair olarak tanınması da oldukça dikkat çekicidir. Şair olan ilk padişahtır. O kalemi, de kılıcı kadar keskin biridir" şeklinde konuşarak, anma programını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni takdir etti.

Sultan II. Murad Han vefatının 570. yılında Bursa'da anıldı

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hanifi Çifçi 3 hafta önce Şikayet Et
  Allahım Cennetiyle Şereflendir Sin Osmanlıyı Yıkanların Cehennem Ateşi Bol Olsun
  Cevapla
 • 1453 3 hafta önce Şikayet Et
  Osmanlı şanla şerefle İslam ve Müslümanlara altı yüz sene zamanın süpergücü olarak hizmet etmiştir. İslamın sancaktarlığını yaparken bu uğurda milyonlarca ŞEHİD vermiştir. Türkiye Osmanlının hayırlı evlatları Türk Milleti olarak İslamın ve Müslümanların son kalesi ve son ordusudur bu mukaddes görevi İNŞAALLAH kıyamete kadar sürdürecektir.
  Cevapla
 • Fani 3 hafta önce Şikayet Et
  Evet Osmanlı şeriat ile yönetti peki şuan şeriat varmı ? ALLAHu Teala nın indirdiği ile ne den hükmedilmiyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yılan gibi kıvrılan virajlar görenleri hayran bırakıyor!
ASELSAN çağrı yaptı, 50'si geri döndü