Düşünce ve Kültür Dünyamıza Yeni Bir Soluk: “İnsicam”

Ülkemizin köklü sivil toplum kuruluşlarından İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin hedef ve hassasiyetlerini gözeterek insan, düşünce ve kültürü merkeze alan İnsicam Dergisi yayın hayatına başladı.

Düşünce ve Kültür Dünyamıza Yeni Bir Soluk: “İnsicam”
Düşünce ve Kültür Dünyamıza Yeni Bir Soluk: “İnsicam”
GİRİŞ 17.03.2021 11:05 GÜNCELLEME 17.03.2021 11:05

Müslümanca bir duruş, bakış ve anlayış ile ülkemizin fikrî eserlerine yeni bir bakış getirmeyi amaçlayan İnsicam Dergisi, ilk sayısıyla Mart ayında okuyucularıyla buluştu.

Hakikat ve medeniyet tasavvuru ile İnsicam, ilk sayısında çok değerli yazarların fikir ve ilim dünyalarına kapı aralıyor.

Çok değerli isimlerin eserleriyle katkıda bulunduğu dergi, Ali Öztürk’ün “Diyelim Aşk İle Bismillâhirrahmânirrahîm” başlıklı yazısıyla açılıp çağımızın tüm o telaşlı ve yorgun koşuşturmacasına karşın Seyfullah Şenel’in “Artık Yavaşla” başlıklı yazısı ile kapanıyor.

“Hüccetülislâm Gazzâlî” adıyla ağırlıklı bir dosyada Necmettin Kızılkaya ile “Gazzâlî Üzerine Söyleşi”ye yer veriliyor. Aynı dosyada Sinan Özyurt, Mülayim Sadık Kul, Talha Hakan Alp ve Mustafa Özel, İmam Gazzâlî’nin eserlerine, fikir dünyasına ve nasihatlerine parantez açıyor.

Mart ayında yayın hayatına başlaması hasebiyle kıymetli yazarlardan Âlim Kahraman, D. Mehmet Doğan ve Mustafa Özçelik ile “Mehmed Âkif” konulu söyleşileri ihtiva ediyor.

Geçtiğimiz ay ebediyete irtihal eden Muhammed Emin Saraç Hocaefendi’nin 1985 yılında İslâm Dergisi’nde yayınlanan “Peygamber Sevgisi ve Alametleri” adlı yazısı iktibas ediliyor. Ahmet Turan Arslan’ın “Osmanlı İlmiye Geleneğini Yeni Nesillere Aktaran Hoca Efendi: Emin Saraç” başlıklı biyografik yazısı ile merhum M. Emin Saraç Hocaefendi’nin şahsî ve ilmî hayatına ışık tutuluyor.

Şubat ayında ebediyete irtihal eden İslâm âleminin saygın münevverlerinden Prof. Dr. Malik Bedri için Ahmet Erdem Akkoyunlu’nun “Müslüman Psikologların Öncüsü: Malik Bedri” adlı biyografik yazısına yer veriliyor.

Geçtiğimiz günlerde “Sabah Yıldızı” isimli eseri yayınlanan yazar ve yayıncı Mustafa Kirenci, Üstad Sezai Karakoç ve “Diriliş”i hakkında bir söyleşiye konuk oluyor.

Bilal Kemikli, Fatih Büyükkara, İsmail Halis, M. Fesih Kaya, Aşkın Yıldız, Derviş Çelebi, Mucahid Yıldız, Kamil Ergenç ve Mahmut Osmanoğlu’nun fikrî yazılarıyla katkı verdiği İnsicam’da, Zübeyir Nişancı ve Rıza Savaş da ahlâk ve İslâm temalı yazılarıyla yer alıyor.

İnsicam dergisi aylık olarak ve dijital platformlar üzerinden yayın hayatına devem edecek. Dergiye www.insicam.net adresinden ulaşabilirsiniz

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan Thodex açıklaması
İmamoğlu'nun canlı yayında açıkladığı metro verileri asılsız çıktı!