Nuri Sesigüzel vefat etti: Hayatını en son Ülke TV'de anlatmıştı

Kanal7 ekranlarında sıra gecesi programlarıyla gönüllerde taht kuran usta sanatçı Nuri Sesigüzel vefat etti. Sesigüzel, hayatını en son Ülke TV'de katıldığı "Dünden Bugüne" programında anlatmıştı.

GİRİŞ 20.05.2023 15:20 GÜNCELLEME 20.05.2023 17:19
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Ses sanatçısı ve oyuncu Nuri Sesigüzel, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğine bağlı çoklu organ yetmezliği sebebiyle 86 yaşında hayata veda etti.

Kızı Birgi Canberk Sesigüzel, sanatçının vefatına ilişkin yaptığı açıklamada, babasının gece saatlerinde yaşamını yitirdiğini belirterek "Babam gece 02.45 sularında rahmetli oldu. Yarın Teşvikiye Camisi'nden öğle namazını müteakip cenazesi kaldırılacak. Büyükçekmece Mezarlığı'na annemin yanına defnedilecek" dedi.

Son dakika haberi: Nuri Sesigüzel hayatını kaybettiSon dakika haberi: Nuri Sesigüzel hayatını kaybetti

HAYATINI EN SON ÜLKE TV'DE ANLATMIŞTI

Usta sanatçı, Ülke TV'de Eda Özdemir'in sunduğu Dünden Bugüne programında hayatını anlatmıştı. 

Sesigüzel, "İsteyerek geldim. Bu kanal benim kendi kanalım gibi. Aileme hoş bulduk. Tüm personeli, çalışanları benim canım ciğerim. Onlarla belki 2-3 ay Anadolu'yu gezdim" demişti. 

NURİ SESİGÜZEL KİMDİR?

1960'lı yıllardan beri, Türkiye'nin en sevilen sanatçılarından, duayen sanatçı Nuri Sesigüzel, 1 Temmuz 1937'de Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde doğdu. Asıl adı Nuri Kaçtaş'tır. 

Babası "Mağo Ağa" (Mehmet) Urfa'ya bağlı Halfeti'nin Karamezra köyündendi. Mağo Ağa, Beziki, annesi Nazey ise Ketik aşiretindendi. 

İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, henüz 13-14 yaşlarındayken çok sevdiği halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı.

Askerliğini Denizli'de tamamladıktan sonra memleketine döndü. Ardından 1960'ta İstanbul'a giderek, Balat'taki ablasının evine yerleşti. 

1961 yılında İstanbul Radyosunda yapılan sınavları kazanan genç sanatçı, kendi derlediği ilk türküsünü okurken ona sazıyla Nida Tüfekçi eşlik etti. 

Yanık sesiyle müzik dünyasının odağına yerleşen Urfalı genç sanatçının soyadı Sesigüzel olarak değişti. Ardından 'Kore Dağlarında Kar Bölük Bölük' adlı ilk 45'liğini yaptı. 

Daha sonra Ankara Radyosunun açtığı sınavlara girdi ve kazandı. Muzaffer Sarısözen'in korosunda çalışmaya başladı. Bu dönemde, Aysel Hanım ile evlendi, bu evlilikten Birgi Canberk adında kızı dünyaya geldi.

"GENÇLİK YILLARIMIN EN GÜZEL ANILARINI, SESİGÜZEL'İN VEFATIYLA KALBİME GÖMDÜM"

Nuri Sesigüzel'in Kanal7'deki programında yönetmenliğini yapan Nursel Tozkoparan, usta sanatçının vefatından sonra düşüncelerini şöyle aktardı:

"Yıl 1995. Kanal7'deki ilk yıllarım... Nuri abiyle tanışmam onun Kanal7'de yaptığı Sıra Gecesi programına yönetmem olmamla başladı. Aslında Nuri abi dememizden hoşlanmaz, "İlahi Nursel ben o kadar yaşlı mıyım" diye takılırdı bize ama o gönlümüzde Nuri abi olarak yer etmişti bir kere... 

Özel kanalların evlerimize yeni misafir olduğu dönemlerde kimsenin gidemeyeceği illere gider, sıra gecesi programıyla o yörenin kültürünü, müziğini gönüllere nakşederdi. 7 yıl birlikte çalıştık... Meslek hayatımda en renkli, en keyifli ve güzel anıları biriktirdiğim yıllardı o yıllar. Nuri Sesigüzel, egosu olmayan bir adamdı. Çocukla çocuk, büyüklerle de büyük olurdu. 

Mesleki olarak şimdiki kadar profesyonel olmadığımız zamanlarda, o buna nümayiş gösterirdi. Terörün en yoğun yaşandığı yıllarda kimsenin cesaret edip gidemediği ilerde çekimler yapardık. Tüm Türkiye'yi tanıtırdı ama asıl amacı yöresinin terörle değil, kültürüyle, mutfağıyla ve müziğiyle anılmasıydı. Hiç unutmuyorum bir keresinde Adıyaman çekimlerinde Nemrut krater gölüne gittik. Gölün yolu yoktu ve suyun içinden geçmek zorundaydık. Ben devam edemeyeceğimi söyleyince, dönüp beni sırtına aldı ve karşıya geçirdi... İşte o an bir sunucu yönetmen ilişkisi değil abi ile küçük kız kardeş gibi olduğumuzu anladım... 

Uzun yıllar birlikte çalıştık. Hiç incitmedi ve incinmedi... Özlemle yad ettiğim gençlik yıllarımın en güzel anılarını, Nuri Sesigüzel'in vefatıyla ben de kalbime gömdüm... 

Benim hakkım sonuna kadar helaldir, Rabbim cennetiyle ödüllendirsin… İnşallah ahirette görüşürüz abi."

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 49
 • Ti-Bab 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  toprağı bol olsun gerçek türk evladı
  Cevapla
 • 51 levent 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eglesin mekani cennet olsun.
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir ömür çalarıyla sazla türküyle geçmiş
  Cevapla
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH Rahmet eylesin,Rahmet olmazsa kurtulacak olan yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Refah'ta katliam: Çok sayıda şehit ve yaralı var
Şiddete yönlendirip delirtiyor: Asla oynanmaması gereken 10 oyun açıklandı....