Bursa'da, Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a vefa programı!

Bursa'da ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Hayrettin Karaman için vefa programı düzenlendi. Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda Karaman'ın kaleme aldığı "Dert Söyletir Aşk Ağlatır" kitabı tanıtıldı.

GİRİŞ 01.10.2023 00:18 GÜNCELLEME 01.10.2023 10:38
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Bursa'da ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Hayrettin Karaman için vefa programı düzenlendi. Yıldırım Belediyesi tarafından Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda Yıldırım Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkarılan, Hayrettin Karaman'ın kaleme aldığı "Dert Söyletir Aşk Ağlatır" kitabı tanıtıldı.

PROGRAMA ÖNEMLİ İSİMLER KATILIM SAĞLADI

Programda, güftesi Karaman'a, bestesi musikişinas Mehmet Kemiksiz'e ait özel ilahi albümü katılımcıların beğenisine sunulurken, ilahi olarak bestelenen 13 şiir için 13 ayrı ebru sanatçısının hazırladığı eserler sergilendi. Etkinliğe, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa milletvekilleri Osman Mesten, Mustafa Yavuz, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TELGRAF GÖNDERDİ

Vefa programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği telgraf okundu. Telgrafında Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'a, Prof. Dr. Hayrettin Karaman için düzenlenen vefa gecesine daveti için teşekkür eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi de olan Prof. Dr. Hayrettin Karaman hocamız sadece ilmi kimliğiyle değil vesayete karşı dik duruşu ve mücadelesiyle de temayüz etmiş birisidir. Muhterem hocamız karşı karşıya kaldığı tüm zorluklara rağmen hikmet dolu yazılarıyla, makaleleriyle, sohbetleriyle bizlerin gönül dünyasını aydınlatmıştır. İslam fıkhından Müslümanların soru ve sorunlarına güncel çözüm yolları arayan içtihat kapısını açık tutmak için mücadele eden hocamızın bilinirliği bu yönleriyle ülkemiz sınırlarının ötesine ulaşmıştır. Ayrıca imam hatip neslinin yetişmesinde ilk imam hatip mezunlarından biri olarak hocamızın değerli emeği vardır. Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocamıza Rabbimden sağlıklı, bereketli ömürler niyaz ediyorum. Hocam olması dolayısıyla da kendisine ayrıca saygılarımı sunuyorum. Bu anlamlı programın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyor, programa iştirak edenleri en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

'HAYRETTİN HOCAMIZ BİZİM İÇİN BİR UFUK OLMUŞTUR'

Programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz da Hayrettin Karaman ile aynı asırda yaşamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Fakülte yıllarımızda, imam hatip okullarımızdan itibaren hem sözüyle, hem eseriyle hem de duruşuyla kendisinden hep müstefid olduğumuz muhterem hocamız. İmam hatip okullarının ve bir nesil davası için kendisini adamış ve her zaman bize ufuk göstermiş bir hocamız. Hayrettin Hocamız bizim için bir ufuk olmuştur. Rabbimiz ondan daha çok istifade etmeyi nasip eylesin. Biz sizi çok seviyoruz." diye konuştu.

'HOCAMIZA BİR NEBZE DE OLSA VEFA BORCUMUZU ÖDEME GAYRETİ İÇİNDEYİZ'

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da böyle bir etkinliği düzenlemekten dolayı mutluluk duyduklarını anlatarak, "Fıkıh, hadis, tefsir, edebiyat, beşeri hayata dair meseleler gibi pek çok alanda eserler veren, nice müşkül meseleyi, çağın getirdiği problemlere çözüm üreten, sohbetleri ve şiirleriyle sayısız gönle dokunan Prof. Dr. Hayrettin Karaman hocamıza bir nebze de olsa vefa borcumuzu ödeme gayreti içindeyiz. Ömrünü ilme adayan Hayrettin Karaman hocamız ilme ve düşünce dünyamıza birçok katkı sağlamıştır. Öğretim, tebliğ ve irşad faaliyetleri ile binlerce öğrenci yetiştirmiştir. Sadece ilmi kimliğiyle değil vesayete karşı dik duruşu ve mücadelesiyle de temayüz etmiş bir isimdir" şeklinde konuştu.

BAŞKAN YILMAZ, KARAMAN'A HAT İŞLEMELİ TABLO HEDİYE ETTİ

Prof. Dr. Hayrettin Karaman da kendisi için böyle bir program düzenlenmesinde emeği geçenlere ve programa katılanlara teşekkür etti. Program çerçevesinde ayrıca "İlme adanmış bir ömür, Hayrettin Karaman'a vefa paneli" düzenlendi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, gecenin anısına Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a hat işlemeli tablo hediye etti.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 38
 • Edebiyatçı 4 ay önce Şikayet Et
  Hayatını okuyunca 3 ciltlik eserde sevgim ve saygım kat be kat arttı. İslam için nasıl çalıştığını anladım. Rabb'im razı olsun. Alimler arasındaki ihtilaflar bizim onları sevmemize engel değildir. Binlerce meselede ittifak ederken bir kaç meselede farklı görüşlere takılmayalım.
  Cevapla
 • Pütürgeli 4 ay önce Şikayet Et
  Yorumlardan anlaşılan bizi iyice bölmüşler !! Ama bölen kim çarpan kim bunu idrak edecek şuur yok malasef hepimizde !! Biri iyi diyor biri kötü diyor biri göklere çıkartıyor biri yerin dibine sokuyor!! Halimiz hiç iyi değil!
  Cevapla
 • İşte öyle 4 ay önce Şikayet Et
  Doğrusunu Allah c.c. biliyor amma zahirde kendisinden pek de emin değiliz Allahualem...
  Cevapla
 • Ağa dayı 4 ay önce Şikayet Et
  Vesayete falan filan hangi vesayete?
  Cevapla
 • Demirkan Kıran 4 ay önce Şikayet Et
  Hayreddin Karaman hatasıyla sevabıyla güzide bir alimdir...Müslümanlar az bilgiyle insafsızca hükümler vermemeli.Hocaların birini diğerine kırdırmak da sağlıklı bir yöntem değil.Nihai hükmü Allah'ın verecek olması ne güzel.
  Cevapla
 • İnadına REİS 4 ay önce Şikayet Et
  Allah cc hayırlı bereketli sağlıklı uzun ömürler versin inşaallah hocamıza Allah cc kendisinden razı olsun. Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Malcolm X'in tüyleri diken diken eden Gazze anısı
Yüz binlerce kişi sokağa indi! 'İsrail'e silah satışını durdurun' çağrısı