Bakan Ersoy: Yüzde 95 oranında bir gerçeklikle bu sergi alanı oluşturuldu

Konya’da Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisini gezen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, türbede elde edilen kemiklerin analizi sonrası serginin oluşturulduğunu belirterek önemli bilgiler verdi.

GİRİŞ 21.11.2023 19:38 GÜNCELLEME 21.11.2023 19:38
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye’de ilki Konya’da açılan Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi’ni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindeki heyet gezdi. Gezi sonrası açıklamada bulunan Bakan Ersoy, türbede elde edilen kemiklerin analizi sonrası serginin oluşturulduğunu söyledi.

DNA KODLARI KULLANILDI

Elde edilen kemiklerin 8 yıllık bir analizin ardından serginin oluşturulduğuna dikkat çeken Bakan Ersoy, “Türbede elde ettiğimiz kemiklerin tasnifi ve detaylı analizleri yapılarak yaklaşık 8 yıllık bir çalışma var. Bu çalışmalar sırasında öncelikli olarak tasnif yapıldı. Daha sonrasında biyolojik testleri ve DNA kodları ele geçirildi. Biyolojik testler sonucunda ve bu DNA kodları ile uzun süren çalışmalar sayesinde, önce geçmişte elden elde ettiğimiz resimleri de kullanarak tahmini boyutları çıkarıldı. Daha sonra ise yüz yapıları, kemik yapıları, vücut yapıları analiz edildi ve sonunda da bu sergide sergilenecek halde bire bir yakın kopyaları elde edildi. Yüzde 95 oranında bir gerçeklikle bu sergi alanı oluşturuldu. Konya Büyükşehir Belediyemizin de bu alanı tahsis etmesiyle 2 yıl boyunca bu sergi alanı burada duracak. Daha sonra Türkiye’de birçok noktada bunlar sergilenmeye devam edecek” dedi.

 

Dünyada eşine az rastlanan bir çalışma"

Dünya genelinde örneğinin az olduğu bir çalışmanın yapıldığını aktaran Bakan Ersoy, “Dünyada eşine az rastlanan bir çalışma. Tabii yüzde 95 başarıyla sonuçlanıyor olması Selçuklu Hanedanlarının 12 tanesinin çok yakın kopyaları burada sergileniyor olması çok önemli ve anlamlı. Sadece hanedanlar değil, onlarla birlikte hanedan üyeleri de var burada. Yine aynı zamanda 2 kadının birebir kopyası var. Yine o anı tam anlatmak için hanedanla birlikte 1 vezir ve 2 korumanın da sergilendiği bir müze burası. Yaklaşık 27 tane kişiyle ilgili çalışma yapıldı burada. 27 kişiye ait kemikler bulundu ama sonuç olarak uzun süren çalışmaların karşılığını aldık. Bugün de bu süreci tamamlamış olduk. Başta hocalarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah bu tarz çalışmaların bundan sonra da yaygınlaşarak devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Realist 3 ay önce Şikayet Et
    Biz öyle bir milletiz ki hiç bir işimiz düzgün değil.. Konya Alaaddin tepesinde restorasyon yapılırken Selçuklu sultanlarının kemikleri açıkta bırakılmıştı ve köpekler oynuyordu şimdi o kemikleri analiz ettik..
    Cevapla
  • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
    acaba kemiklermi açıkta bırakıldı yoksa birilerimi açtı iyi araştır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'a evinin önünde sürpriz
Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de!