TBMM Kuruluşu yılına özel beste

Can Atilla'nın, TBMM'nin 90. Yıl Resmi Müziği olarak bestelediği ''Diriliş''i Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve 3 koro eşliğinde ünlü keman sanatçısı Suna Kan seslendirdi.

TBMM Kuruluşu yılına özel beste
TBMM Kuruluşu yılına özel beste
GİRİŞ 06.05.2009 14:58 GÜNCELLEME 06.05.2009 14:58

Kompozitör Atilla, tüm ülke çapında kutlanacak TBMM'nin 90. kuruluş yılı etkinlikleri için kendisinden beste istendiğini söyledi. ''TBMM'nin 90. Yıl Resmi Müziği: Diriliş''i 2 ay süren çalışma ile bestelediğini ifade eden Atilla, bestenin 4,5 dakika olduğunu dile getirdi.

''Diriliş''in, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu ve TRT Çok Sesli Korosu eşliğinde ünlü keman sanatçısı Suna Kan tarafından seslendirildiğini anlatan Atilla, ''Bu 300 kişilik kadro, Türkiye'de daha önce görülmemiş büyüklükte bir kadro'' dedi. 

Bestenin kayıtlarının tamamlandığını ve hazırlanacak video klibin 16 Mayıs'tan itibaren televizyonlarda da gösterileceğine dikkati çeken Atilla, eserin, kurtuluş mücadelesinin başlangıcından TBMM'nin açılışına kadar olan süreci anlattığını vurguladı.

Atilla, şöyle devam etti:

''Eserdeki solo kemanı Suna Kan için besteledim. Suna Hanım, burada Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğidir. Orkestra da Kurtuluş Savaşı'nda yaşananları anlatır. Koro ise Türk halkının o günkü çaresizliğini anlatıyor. Eserin aynı zamanda hüzünlü bir melodisi var. O hüzünlü melodi en sonunda zaferle bitiyor. 4,5 dakikanın sonunda, TBMM'nin temelinin atılmasıyla yaşanan patlamanın bütün kara bulutların dağılması anlatılıyor.''

Suna Kan ise, bu projede yer almaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, ''Eser, kolay algılanan bir eser. İnsanın aklında kalan bir teması var. Ben kolay ağlayan biriyim, bazı yerlerde çalmakta bile güçlük çektim. Eserin insanın yüreğine dokunan bir ana teması var'' diye konuştu.

(aa)

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Abdülhamid Han' gemisinin görev yerini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'fiyatları düşürün' talimatı