TRT'de yönetim yapısı değişti!

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'na (TRT) yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRİŞ 14.07.2021 07:27 GÜNCELLEME 14.07.2021 09:35
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Görev süresi sona eren TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren'in yerine Genel Müdürlüğe Mehmet Zahid Sobacı, Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Ahmet Albayrak atandı.

YÖNETİM KURULU ÜYE SAYISI 9'A ÇIKARILDI

Yeni düzenlemeyle, önceki yönetmelikte “Genel Müdür, Yönetim Kurulunun başkanıdır” ibaresiyle aynı isim tarafından yürütüleceği belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. Böylece Yönetim Kurulu Başkanlığı “karar organı”, Genel Müdürlük ise “icra organı” olarak faaliyet yürütecek. Yapılan değişiklikle TRT Yönetim Kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararla da İbrahim Eren'in 4 yıllık görev süresinin dolmasıyla boşalan TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü ile yönetim kurulu üyeliklerine atamalar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararla, TRT Genel Müdürlüğüne Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, TRT Yönetim Kurulu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Albayrak atandı.

İbrahim Eren, 2013'te TRT Genel Müdür Yardımcısı, Temmuz 2017'de ise TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanmıştı. Eren, 4 yıl Genel Müdür Yardımcısı, 4 yıl da Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olmak üzere 8 yıl TRT'de görev yaptı.

TRT'NİN YENİ YÖNETİM KURULU

Mükerrer sayıda yer alan kararla TRT Yönetim Kurulu üyelerinin ataması da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan TRT’nin yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Prof. Dr. Ahmet Albayrak, Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Doç. Dr. Oğuz Göksu, Atakan Yılmaz, Mücahid Eker, Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Hilal Kaplan Öğüt, Meryem İlayda Atlas Çetin, Doç. Dr. Veysel Kurt.

PROF. DR. MEHMET ZAHİD SOBACI'NIN ÖZ GEÇMİŞİ

Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. Sobacı, yüksek lisansını (2005) ve doktora (2009) eğitimini Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı'nda tamamladı.

TRT Genel Müdürlüğüne Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı getirildi.

2013 yılında doçent ve 2020 yılında profesör olan Sobacı, uzmanlık alanları olan kamu yönetiminde reform, kamu politikası ve sosyal medya-siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı.

"İdari Reform ve Politika Transferi", "Kuram ve Uygulamada Kamu Yönetimi", "Social Media and Local Governments: Theory and Practice", "Sub-National Democracy and Politics through Social Media" ve "E-Parliament and ICT-Based Legislation: Concept, Experiences and Lessons" isimli kitaplara imza atan Prof. Dr. Sobacı'nın uzmanlık alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde çok sayıda makalesi yayımlandı.

2014 yılında "Kamu Politikası: Kuram ve Uygulama" başlıklı editöryal çalışması ile Sosyal Bilimler alanında TÜBA Kayda Değer Eser (Mansiyon) ödülünü alan Sobacı, 2015-2018 yılları arasında düşünce kuruluşu SETA'da iç siyaset alanında çalışmalar yürüttü.

2018-2021 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcılığı görevinde bulan Prof. Dr. Sobacı, 2019-2021 yılları arasında Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüttü. Prof. Dr. Sobacı, evli ve iki çocuk babası.

PROF. DR. AHMET ALBAYRAK'IN ÖZGEÇMİŞİ

Prof. Dr. Ahmet Albayrak, 2003 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2005 yılında yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında, 2008 yılında ise sanatta yeterliğini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında tamamladı.

Prof. Dr. Ahmet Albayrak, TRT Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı.

Video, film, motion, resim, çizim, fotoğraf ve enstalasyonları ile dünyanın birçok kentinde önemli sanat etkinliklerine katılan Albayrak, çeşitli ödüller aldı. 2013 yılında, IKSV desteğiyle Paris'te, Cite Internationale Des Arts’ta misafir sanatçı olarak Türkiye stüdyosunda çalışmalar ve yeni projeler gerçekleştirdi. 2016 yılında ise The American Turkish Society desteğiyle New York’ta School of Visual Art'ın davetli misafir sanatçısı oldu ve New York'ta ürettiği işlerinden oluşan "Anemotaxis" adlı solo bir sergi gerçekleştirdi.

Eserleri İstanbul Modern, Proje4L Çağdaş Sanat Müzesi, Moskova Modern Sanatlar Müzesi (MMOMA) ve Cambridge Üniversitesinin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Meksika, Rusya, Makedonya gibi çeşitli ülkelerde sergilendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından 4 kez başarı ödül alan Prof. Dr. Albayrak, görsel iletişim tasarımı, hareketli görüntü tasarımı, işitsel imge üretimi, iletişimsel estetik, dijital iletişim, sanat ve basın, film-video sanatı, video mapping, yeni medya, sosyal medya ve sanat, arşiv görselleştirme ve yapay zeka, yazılı ve dijital basın estetiği, dijital imge dili ve sanat diplomasisi gibi konularda birçok özel ve resmi kurumda seminerler, konferanslar ve dersler vererek, çeşitli projeler gerçekleştirdi ve bu gibi alanlarda ürettiği işlerle çağdaş sanat sergilerine ve çalıştaylara katıldı.

Çeşitli kurumlardaki yöneticilik, komisyon üyelikleri, jürilikler, bilirkişilik görevleri gibi deneyimlerine ek olarak T.C Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışındaki sergilerinin sanat danışmanlığını ve küratörlüğünü de yürüten Albayrak, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nde de dersler verdi.

İBRAHİM EREN'DEN VEDA MESAJI

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda (TRT) 2013 yılı Temmuz ayında Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan ve 10 Temmuz 2017'de 4 yıllığına TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğüne atanan İbrahim Eren, görev süresinin dolması nedeniyle sosyal medyadan veda mesajı yayımladı.

İbrahim Eren, bu sabah TRT çalışanlarına gönderdiği e-mailde, görev süresi boyunca desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. TRT’deki birimleri tek tek sayarak özel teşekkür eden Eren, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Kıymetli arkadaşlarım,

TRT Genel Müdürü olarak bu size son e-postam.

2013 yılı Temmuz ayında başlayan yolculuğumuz, görev süremin dolması nedeniyle sona erdi.

Köklü bir geçmişi olan TRT’nin son 8 yılında genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev aldım. Sizin gibi değerli isimlerle kamu yayıncılığına hizmet etmek benim için ömrümün sonuna kadar gurur vesilesi olacak. 

Kamu yayıncılığı bilinciyle bu süre zarfında birlikte çok çalıştık, çok şey paylaştık. Güzel günlerimiz de oldu, üzüldüğümüz günler de.

‘Özü Sözü İnsan’ anlayışımızla TRT’yi uluslararası bir marka haline getirebilmek için çok emek sarf ettik. Hamdolsun bu emeklerimiz de zayi olmadı. Dizilerimiz, belgesellerimiz, ortak yapımcısı olduğumuz filmler dünyanın dört bir yanında teveccüh gördü, ödüller aldı.

Başarılarımız bir ekip çalışmasının sonucuydu. Uluslararası etki ve dijitalleşme vizyonumuza katkı sunan, hayallerimize ortak olan tüm arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Bir özel teşekkürüm de beni her anlamda fedakârca, koşulsuz destekleyen sevgili eşime ve biricik çocuklarıma, desteklerini ve dualarını hiçbir zaman esirgemeyen anneme, babama ve kardeşlerime…

TRT’deki görevim sona erse de muhabbetimiz bakî kalsın isterim.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olun”.

Çalışma arkadaşları için sosyal medyadan “Güzel günlerimiz de oldu, üzüldüğümüz günler de... Hayallerimize ortak olan, gece-gündüz demeden fedakârca çalışan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, hoşça kalın... @TRT” ifadeleriyle bir de video paylaşan İbrahim Eren, videoda ise şunları kaydetti; “Sen, TRT’nin taa kendisisin. Birlikte başardık. Bugüne kadar verdiğiniz katkılar için teşekkür ediyorum. Sağ olun. Var olun.”

İbrahim EREN, TRT’deki 8 yıllık görev süresinde; TRT World, TRT 2 ve TRT Spor Yıldız’ın kurulması, TRT Belgesel’in yeniden yapılandırılması ve dijital yayıncılığın kurulması gibi birçok başarılı işe imza attı. Özellikle TRT1, İbrahim Eren döneminde en çok izlenen televizyon kanalı olmayı başardı. TRT1 geçtiğimiz yayın dönemini 7 günün 4’ünde gün birincisi olarak tamamlamıştı. TRT Haber de 33 aydır en çok izlenen haber kanalı olarak zirvede.

YORUMLAR 23
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Akıllıca, iki karadenizliye fazladan kadro çıkarmışlar. Yiyin beyler yiyin, aksırıncaya kadar, tıksırıncaya kadar yiyin. Yanlız şunu da bilin ölüm var ölüm.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahu, kılıçdaroğlu mu yönetiyor ülkeyi? Kılıktaroğluna taktınız. Yapılan icraat ortada bu da yanlış. Sürekli bir kılıçdaroğlu öcüsüyle uğraşıp asıl konuyu görmemeyi nasıl başarıyorsunuz. Allah aşkında devlet televizyonu yalandan da olsa tarafsız görünür. Taraflı görünürse ciddiye alınmaz. Hilal kaplanın olduğu yönetimde inanmam ben kanala. Biraz objektif bakın. Neredeyse yiyorsa bizimkiler yiyor diyecek hale getirdiniz. Olmaz bu yanlışlar ülkeye zarar verir.
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Cansu; Kılıçdaroğlu ve avanesini bu yüzden iktidar yapmıyor millet. Kaldi ki suiimisal emsal teşkil etmez. Bütün üst bürokrasiyi akraba hısım ve hemşehrilerime dolduranlar değil, ben mi yapıyorum ırkçılığı. Kuldan utanmiyorsunuz anladımda bari Allah'tan korkun.
  Cevapla
 • cansu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen kariyere bak bırak ırkçılığı.Bak Kılıçdaroğluna Mezhepçiliğin daniskasını yapıyor da sizin izinize gelmiyor.Tacizci adamı spordan sorumlu yapmış senin başkanın.
  Cevapla
 • Şagi 2 yıl önce Şikayet Et
  Hilal Kaplan???????
  Cevapla
 • Demir 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet ermenilerden ödül alan hemde ermeni soykirimi vardir diyen hilal kaplan ödulu de o destekten dolayi aldi diyecek birşey bulamadim
  Cevapla
 • Hüsamettin Gamyemez 2 yıl önce Şikayet Et
  Koltuğunda bir karpuz alanlara diğer koltuklarına da bir karpuz tutuşturulmaz ise çok iyi olur. En azından istihdam artar, işsizlik azalır. Birde akraba eş dost teşkilat hakkı değil de Allah hakkı gözetilirse süper olur. Tadından yenmez.
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Hilal Kaplan bence çok iyi bir tercih. Allah yolunu açık etsin ve şimdiye kadarki hakkıyla eda ettiği vatan hizmetlerini artırarak devam ettirsin inşaAllah.
  Cevapla
 • İrfan Ertekin 2 yıl önce Şikayet Et
  güzel şaka
  Cevapla
 • Mülayim 2 yıl önce Şikayet Et
  Beş yerden maaş almıyorlarsa sıkıntı yok...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mert Müldür'den güne damga vuran gol!
Hitit İmparatorluğu'na 3 bin 300 yıllık tablet bulundu