Hazırlıkları iki yıl sürdü, TRT dizisi "Hz. Mevlana"nın çekimleri başladı

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatını anlatan "Hz. Mevlana" dizisinin iki yıl süren hazırlık aşamasından sonra çekimlerine başlandı.

Hazırlıkları iki yıl sürdü, TRT dizisi "Hz. Mevlana"nın çekimleri başladı
Hazırlıkları iki yıl sürdü, TRT dizisi "Hz. Mevlana"nın çekimleri başladı
GİRİŞ 24.09.2021 15:44 GÜNCELLEME 24.09.2021 15:44

TRT, Türk tarihinde iz bırakan isimlerin hikayelerini ekranlara taşımaya devam ediyor. TRT'de izleyiciyle buluşacak ve çekimleri TRT Uluslararası Konya Film Platoları'nda gerçekleştirilen dizide, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi Bülent İnal canlandıracak. Yapımın oyuncu kadrosunda ayrıca Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İlker Aksum, Ushan Çakır, Levent Can, Devrim Özkan, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Erdal Yıldız, Yusuf Çim, Mert Karabulut, Turgay Aydın, Can Nergis, Semra Dinçer, Baki Davrak, Burak Can, Gizem Aydın, Muhammet Emre Kaya, Musa Evren, Betigül Ceylan ve Haluk Piyes de yer alacak.

Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 3.bölüm fragmanı: ''Doğruyu seçerse doğacak, yanlışa saparsa ölecek!''Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 3.bölüm fragmanı

TARİHİ DİZİ İÇİN SUR İNŞA EDİLDİ

Dizi için 50 dönümlük alana 13. yüzyıl Selçuklu Konya'sının dış ve iç suru inşa edildi. Dış sur içerisinde bulunan 88 yapıdan 35'i aktar, bakkal, kumaşçı, sepetçi, nalbant, testici, çarıkçı, derici, kalaycı, bakırcı gibi zanaatkarların dükkanlarından oluşuyor. Ayrıca 37 ev, 4 kümbet, 3 cami, 1 kilise, 2 han, 1 aşevi, 1 hamam, 4 konak yer alıyor. Hz. Mevlana'nın medrese ve dergahının olduğu yerler de dış surun içerisinde bulunuyor.

Neşet Ertaş özel konserle TRT 2’de anılacakNeşet Ertaş özel konserle TRT 2’de anılacak

DİZİNİN SENARYOSUNU ALİ AYDIN KALEME ALDI

İç surun içerisinde ise giriş surları, Selçuklu Devleti Sarayı, saray surları, rasathane ve Alaeddin Camisi yer alıyor. Yapımcılığını Ahmet Okur ve Kerim Ayyıldız, yönetmenliğini Can Ulkay'ın üstlendiği dizinin görüntü yönetmenliğini ise İtalyan Cesare Danese yapıyor. Dizinin senaryosunu ise Venedik Film Festivali'nde "Geleceğin Aslanı" ödülünün sahibi Ali Aydın kaleme alıyor. ​​​​​​​

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na zor sorular!
Miçotakis'in BM konuşmasına Yunan basını bile tepki gösterdi: Sözleri eyleme geçmiyor!