Karadağlı- Yalçın gerilimini yorumlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş'tan aydın tepkisi

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş, Antalya Film Festivali'nde dizi ve film oyuncusu Tamer Karadağlı ile Nihal Yalçın arasında yaşananlarla değinirken Türkiye'deki aydın algısına veryansın etti.

GİRİŞ 11.10.2021 23:39 GÜNCELLEME 12.10.2021 13:23
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Ülke TV'de M. Mustafa Yıldız'ın sunduğu Güncel Konular programına konuk olan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş, Antalya Film Festivali'nde dizi ve film oyuncusu Tamer Karadağlı ile Nihal Yalçın arasında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulunurken aydın tanımı için de çarpıcı ifadeler kullandı. 

"İLİM ADAMI İÇİN BİR SANATÇI İÇİN İKİ KEZ ÖNÜNÜZÜ İLİKLERSİNİZ"

 "Bir insan eğer ilim adamı ise saygı gereği önünüzü bir kere iliklersiniz, sanatçı ise iki kere iliklemeniz lazım" diyen  Prof. Dr. Mustafa Karataş, sanatta çok daha duygusallık ve derin duyguların hakim olduğunu ve sanatın dünyanın ortak malı olduğunu dile getirerek "Sanat zor şeydir, sanat üretmek kolay değil." dedi. 

"ÖZÜNÜ, MİLLİ DUYGULARINI, İSLAM GEÇMİŞİNİ BİLİP YAŞAYAN AYDIN OLAMIYOR"
 
 Türkiye'de aydın denilince "Kendine göre modern yaşayan, batı tipi ve batı hayranı, kapitalizm, komunizm ve sosyalizm gibi günün modası fikirlerden esinlenmiş ve onların mücadelesini yapmış kişilere  aydın deniyor." tespitinde bulunan Prof. Dr. Mustafa Karataş sözlerini şöyle sürdürdü: Bir insan özünü, milli duygularını, maneviyatını 10 bin yıllık mazisini, 1500 yıllık İslam geçmişini, kültürünü, örfünü biliyor, yaşıyor ve bunun mücadelesini veriyorsa buna aydın gözüyle bakan olmuyor. Bu profile göre ben 50 senedir ilim ve sanat yolunda dirsek çürüttüm, 15 sene hüsn-ü hat yazdım, İlim Kültür Vakfı'nın yıllarca başkanlığını yaptım ama ben aydın olamıyorum.

Prof. Dr. Karataş " Bugün ülkemizde Batıya hayran ise, batıda ezik, Avrupanın karşısında silik, kendi vatanında milletine karşı kibirli tipler aydın zannediliyor. Aydın o değil, aydın insan milletinin kendi omuzları üzerinde basarak yükselmesini sağlayan ve kendini köprü yapan insandır. Milletine tepeden bakmaz, tam tersine halkını omuzlarına alır. " dedi.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN GEÇERLİ OLDUĞU ZAMANLARLA ŞİMDİ ARASINDA NE DEĞİŞTİ?

Prof. Dr. Mustafa Karataş, daha sonra Nihal Yalçın'ın ödül töreninde sözünü ettiği  İstanbul Sözleşmesi'ne de değinerek ülkemizde daha önce de kadına yönelik yasalar bulunduğunu belirterek "İstanbul Sözleşmesi'ne alelacele biz yanlışlıkla imza atmışız. Bu sözleşeye ben de karşıyım. Bunun için mücadele de ettim. Bunun kalmaksından dolayı da çok sevindik. Peki İstanbul Sözleşmesi'nin geçerli olduğu dönem ile sonraki dönem arasında Türkiye'de birşey değişti mi, İstanbul Sözleşmesi yapıldıktan sonra Türkiye'de kadın cinayetleri arttı mı azaldı mı" diye sordu.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
Mustafa Özcan
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Leylaki 1 ay önce Şikayet Et
  Dini anlatmıyor da boş laf ve dedikodu peşinde madem bırak işini git magazinde yorumcu ol beyefendi
  Cevapla
 • Mücahid 1 ay önce Şikayet Et
  Mevlana ya sormuşlar neyi bilirsin diye o da haddimi bilim demiş bu gün aydın diye tanıtılan güruh göbekten bir yere bağlı dinden bihaber Atatürkçü kisvesi altında halka yukarıdan bakan kibir abideleri. Kibirli kişi öğrenime kapalıdır çünkü o zaten herkesten daha akıllı aklınca, bunun adı şeytanlaşmak şeytan kibrinden dolayı koğuldu huzurdan.
  Cevapla
 • gökhan özel 1 ay önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık hocam
  Cevapla
 • Yuşa 1 ay önce Şikayet Et
  Hocam gönlümüzdesiniz
  Cevapla
 • bcb 1 ay önce Şikayet Et
  hocam bu tür yorumlarınızla milleti her zaman aydınlatmanızı bekleriz
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun hocam, bunların dine düşmanlığıda Hakka, hakikata teslimiyet göstermediklerinden, din dışı kuralsız yaşam biçimini, Avrupayı birirmiş, değerleri yok etmiş yaşam tarzını,aydın profiliyle pazarlamak peşindeler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çok konuşulacak Meral Akşener-Abdullah Gül iddiası! MHP'li isim açıkladı
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da