RTÜK Başkanı Şahin'den dizi yapımcılarına uyarı: Yaptırımlar peşi sıra gelir

RTÜK Başkanı Şahin, yayından kaldırılan Kızıl Goncalar'ın 1994'ten beri en çok şikayet alan dizi olduğunu söyledi. Şahin ayrıca yapımcıları uyardı, "Gerekli uyarıları yaptık. Uymazlarsa yaptırımlar peşi sıra gelir" dedi.

RTÜK Başkanı Şahin'den dizi yapımcılarına uyarı: Yaptırımlar peşi sıra gelir
RTÜK Başkanı Şahin'den dizi yapımcılarına uyarı: Yaptırımlar peşi sıra gelir
GİRİŞ 12.01.2024 12:44 GÜNCELLEME 12.01.2024 18:05
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, TV100 Yazarı Hacı Yakışıklı'ya konuştu. 

Yayından kaldırılan Kızıl Goncalar dizisinin, RTÜK'ün kurulduğu 1994 yılından bu yana en çok şikayet olan yapım olduğunu söyleyen Şahin, şunları söyledi: 

"Kızıl Goncalar dizisi ‘dakika bir gol bir’ yaptı. Bakın RTÜK 1994 yılında kuruldu. RTÜK’ün tarihi boyunca bu denli şikâyet alan yapım hatırlamıyorum. 36 bine yakın vatandaşın tepkisi görmezden gelinebilir mi? Uzmanlarımız yapımı titizlikle ele aldı. Dizideki hassas noktaları belirledik, yayıncılık ilkelerine aykırı halleri tek tek çıkardık. Hiç kimse Türk halkının millî ve manevi değerleriyle dalga geçemez. Değerlerimizi küçümseyemez. Algı oyunlarıyla vatandaşlarımızı aşağılayamaz. Bizim görevimiz RTÜK olarak vatandaşlarımızın hakkını savunan 6112 sayılı yasayı uygulamaktır. Hiç kimsenin halkın bir bölümünü hakir görmeye hakkı yoktur. Gözümüzün içine baka baka yapılanlara karşı sessiz kalmamız mümkün değildir."

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, TV100 Yazarı Hacı Yakışıklı'ya konuştu.

RTÜK BAŞKANI İLK KEZ AÇIKLADI 

Yeni yılda da RTÜK'ün bu tür yapımlara izin vermeyeceğini vurgulayan Şahin, yapılan çalışma hakkında da ilk kez konuştu:

"Hacı Bey kardeşim, senin aracılığınla ilk kez açıklayayım. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın koordinasyonunda, İçişleri ve Adalet Bakanlarımızın katılımı ile koordinasyon toplantısını bugün Ankara’da gerçekleştirdik. Kadına yönelik şiddet başta olmak üzere aile ve toplumsal değerlerimize aykırı yayınlar konusunda dizi yapımcılarıyla çok önemli bir toplantıyı da yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğünde İstanbul’da hayata geçireceğiz. Konu hakkında çalışan akademisyenlerin içinde bulunduğu, pedagogların, psikologların ve uzmanların yer alacağı yetkin bir heyetle toplantıda yer alacağız. Açık açık söyleyeceğim. 2024 yılında gözümüz üzerinizde. Milli ve manevi değerlerimizi aşağılayan yapımlara izin vermeyeceğiz. Toplumsal ve kültürel değerlerimizi hiçe sayan, görmezden gelen yayınlara tahammülümüz yok. Gerekli uyarıları yaptık. Dikkate alırlarsa ne âlâ, ama kulak asmazlarsa kendi bildiklerini okumaya devam ederlerse elimizde yasamız var. 8.Madde’de yayıncılık ilkeleri açık olarak belirlenmiş. Harfiyen uygularım. Yaptırımlar peşi sıra gelir. Tehdit gibi konuşuyorsunuz da demeyin bana, ayağımıza çağırmadık tam tersi bilerek ayaklarına kadar gittik ki anlasınlar. Yapıcı ve samimi tavrımızı anlasınlar istiyorum."

SKAAS SİSTEMİ YENİLENECEK

Şahin, SKAAS sisteminden de bahsetti. “Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi” anlamına gelen sistemle tüm yayınlar anbean kaydediliyor. Raporlamalar yerli ve milli sistemden yapılıyor. TÜBİTAK ile de çalışılıyor. Şahin, şu an kullanılan üçüncü versiyonu yenileme kararı aldıklarını; yapay zekanın daha aktif kullanıldığı bir sistemin hayata geçirileceğini belirtti. 

“Bu sistemi kullanarak yayıncılık alanında kırmızı çizgilerimiz olan konuları muhafaza ediyoruz” diyen Şahin; “RTÜK olarak millî güvenlikten taviz vermeyen, terör destekçisi yayınlara müsaade etmeyen, aile, kadın ve çocukları koruyan, engellileri, yaşlılarımızı ve dezavantajlı grupları kollayan, Türkçemize sahip çıkan yayınları ortaya koymak için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede bizlere destek veren sizler gibi gazeteci dostlarımıza ve vatandaşlarımıza da bu vesile ile çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

RTÜK, Fox TV dizisi için harekete geçti! Tepki toplayan Kızıl Goncalar'a büyük ceza...RTÜK, Fox TV dizisi için harekete geçti! Tepki toplayan Kızıl Goncalar'a büyük ceza...

Yapımcısı açıkladı: Kızıl Goncalar dizisi yayınlanmayacakYapımcısı açıkladı: Kızıl Goncalar dizisi yayınlanmayacak

Kızıl Goncalar milyonluk cezayı önce reddetti sonra RTÜK'E dava açtı! Kızıl Goncalar milyonluk cezayı önce reddetti sonra RTÜK'E dava açtı!

"NEDEN YAYINDAN ÖNCE MÜDAHALE EDİLMİYOR?"

Yakışıklı, Şahin'e, bazı vatandaşların RTÜK'e yönelik "Niye yayından önce müdahale etmiyorsunuz" eleştirisinde bulunduğunu hatırlattı. Şahin, "Yayından önce bir denetim söz konusu değil. Zaten onun adı denetim değil sansür olur. Bazı vatandaşlarımızın yapımların yayına girmeden RTÜK denetiminden geçtiği gibi yanlış bir algısı var öncelikle bunu düzeltmek gerekir” karşılığını verdi. 

"RTÜK ELİ SOPALI BİR KURUM MU?"

Bazı kesimlerin RTÜK'ün "sürekli ceza veren bir kurum" olarak algıladığını, ancak RTÜK'ün bir istişare kurulu olduğunu hatırlatan Yakışıklı, Şahin'in konuyla ilgili şu sözleri söylediğini aktardı:

“RTÜK ceza veren bir kurum olmayı çok istemiyor. Bunun için paydaşlarımızla sürekli temas halindeyiz, yaptığımız birebir iletişimlerde, toplantılarda hem kurum olarak talep ve beklentilerimizi hem de halkımızın görüşlerini kendileriyle paylaşıyoruz. Konuşarak orta noktada buluşup pek çok sorunu aşabildiğimizi gördük. Ama bütün uğraşlara rağmen yasaları ihlal edenlere, vatandaşların beklentilerine kulak tıkayanlara karşı sessiz kalamayız. Yayıncı kendi öz denetimini hakkıyla yaptığında zaten ortada ne yasa ihlali kalıyor ne de vatandaşların şikâyet edebileceği bir durum. Kurum olarak ceza versek de eleştiriliyoruz vermeyince de… Bu kez neden ceza vermiyorsunuz suçlamalarına maruz kalıyoruz. Herkesi memnun etmek mümkün olamıyor.”

“ŞİDDET İÇEREN YAPIMLARA REKLAM VERMEYİN”

Yakışıklı, RTÜK Başkanı Şahin'e şiddet içeren diziler hakkındaki görüşlerini de sordu. Şahin, “Şiddet içeren, argo sözlerin havada uçuştuğu, bağımlık yapan maddelerin özendirildiği yapımlar çok izleniyor diye halkın önüne zoraki konulmamalı. Reklam sektörümüzden ricamız böylesi dizilere reklam verilmemesi. Reklam almayan dizinin yaşama şansı yoktur. Bu sorumluluğu herkes yüreğinde hissedince çoğu yapımın şikâyet edilen olmaktan çıkıp takdir edilene dönüşeceğine eminim” dedi.

KAYNAK: TV100
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 93
 • MEHMET ŞEVKİ GÖZ 3 ay önce Şikayet Et
  Hoşunuza gitmiyorsa seyretmezsiniz size zorla seyretmi diyorlar
  Cevapla
 • Darcan 3 ay önce Şikayet Et
  Şu dizi yapımcıları diyer sinema filimleri olsun niye hep nefret içerik eskiye dayalı . Geçmişe takılı kalmışlqr aynı yaşlı insanın geçmişte takılı kaldığı gibi. Yeni birşey icra edemiyorlar yeni bir düşünce bıktık yani fakir kız zengin oğlan sağcı solcu dinci dinsiz aşırı zenginlik görgüsüzce . Gelecekle ilgili hiçmi birşey yok şahse hiçbir türk filmine bakmıyorum aynı şeyleri izlemekte
  Cevapla
 • Emre 3 ay önce Şikayet Et
  Sahtekarlık yapan bir börek imalatçısı mı bizim milli manevi değerlerimize aykırı ? Dizide hayatta bire bir yaşananlar tarafsız olarak işlenmis gayette başarılı siz yasakladikca daha çok ilgi uyandırıyor böyle devam edin....
  Cevapla
 • Harwest 3 ay önce Şikayet Et
  Herşeyi işinize geldiği gibi yapıyorsunuz adalet birgün mutlaka tecelli eder işinize gelmeyen sansür koyma hakkınız bile adil değil yazık
  Cevapla
 • Ömer 3 ay önce Şikayet Et
  Mafyavari filmler ve diziler e neden izin verdiniz, sonrada ülkede ki silahlanmanın ve olayların önüne geçilemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarih verip yalvardılar: Türkler geliyor, acil bizi tanıyın...
Teleferikteki kaza anını görüntülemişlerdi: Korku dolu anları anlattılar