TGB üyelerinden Taraf'a protesto

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup, Taraf Gazetesi'nde 'Balyoz Planı' başlıklı haberde adı geçen TGB'nin kendileri olmadığını savunarak, Başkent'te gazete önünde protesto gösterisi yaptı.

TGB üyelerinden Taraf'a protesto
TGB üyelerinden Taraf'a protesto
GİRİŞ 21.01.2010 14:55 GÜNCELLEME 21.01.2010 14:55

TGB üyesi yaklaşık 20 kişi, Kızılay Bulvar Palas'ta bulunan Taraf Gazetesi önünde toplandı. Grup, daha sonra pasaj içinde bulunan Taraf Gazetesi'ne gitmek istedi. Bu sırada bir güvenlik görevlisi grup üyelerini uyararak, bina içerisinde ve önünde eylem yapamayacaklarını söyledi.

Güvenlik görevlileri ile bir süre tartışan grup üyeleri, daha sonra binanın ön kısmında basın açıklaması yapmaya karar verdi. TGB üyeleri, Taraf gazetesi aleyhine slogan atan TGB üyeleri, "2006'da kurulan TGB, 2003'te nasıl darbe yapacak", "Her yalanın altından Taraf çıkıyor'' dövizleri taşıdı.

Grup adına açıklama yapan TGB Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Taraf Gazetesi'nde 'Balyoz Planı' başlıklı verilen haberin hemen sağ altında 'müzahir eleman temini konusunda referans uygulamasına devam edilerek azami koordinasyon sağlanması' maddesinde, TGB'nin sayıldığını ve gazetenin haberine göre darbe planının 2003 Mart ayında hazırlanıp bittiğinin ifade edildiğini söyledi.

TGB'nin 2006 yılında kurulduğunu savunan Kaya, "Nasıl olur da daha kurucularının bile aklında böyle bir isim yokken 2003 yılı içindeki darbe planlarına iştirak edebilir ya da birileri TGB'yi böyle bir planda anabilir?" diye konuştu. Taraf gazetesinin yazdığı haberin doğru olmadığını ileri süren Kara, 5 bin sayfa dökümanın da yalan ve tertiplerle örülü olduğunu iddia etti.

Bir gazetecinin, "Tüzüklerde 1997'de kurulduğunuz ve adınızın Tüm Gençlik Birliği olarak geçtiği söyleniyor, bu ismi neden kullanmıyorsunuz? Balyoz eylem planında geçen TGB isminin, Türkiye Gençlik Birliği Derneği olduğu belirtiliyor, siz neden bundan pay çıkarıyorsunuz?" sorusuna Kara, "Gazetenin dünkü nüshasına baktığınızda Türkiye Gençlik Birliği ve benzeri 'iki tane daha demokratik kitle örgütü var' şeklinde yazılıyor. İlk verdiğiniz bilgi zaten yanlış. Bu açıkça TGB'nin olduğunu zaten gösteriyor. Hepsi de kayıtta olan bilgiler ve belgelerdir. Zaten bunun devamı geldiğinde açık bir şekilde ortaya çıkacaktır." yanıtını verdi.

Grup üyeleri, daha sonra 2 temsilci belirleyerek, Taraf Gazetesi'ne yaptıkları haberle ilgili soru metni vermek istedi. Güvenlik elemanları tarafından engellenen ve duruma tepki gösteren eylemciler, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Netanyahu'ya 'savaş durursa hükümeti dağıtırız' tehdidi! Al birini vur ötekine...
Avrupa'nın en büyüğünden TL kararı! İbre tersine döndü, ilk adımı attılar