Mülakatsız memur alımı başvuruları için bugün son! KPSS 2021/1 tercih kılavuzu ekranı!

KPSS 2021/1 tercih kılavuzu yayınlandı. ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre 2021/1 tercihler başladı. İşte son başvuru tarihi ve genel başvuru şartları...

Mülakatsız memur alımı başvuruları için bugün son! KPSS 2021/1 tercih kılavuzu ekranı!
Mülakatsız memur alımı başvuruları için bugün son! KPSS 2021/1 tercih kılavuzu ekranı!
GİRİŞ 08.07.2021 09:43 GÜNCELLEME 08.07.2021 11:34
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Mülakatsız memur alımı başvurularına saatler kala tercih yapacak adaylar ÖSYM tarafından açıklanan tarihe odaklanmış durumda. Binlerce memur alımı KPSS 2021/1 sınavı sonuçlarına göre alınacak. Adaylar kendilerine uygun şartları sağlayan kurum ve kuruluşlara 2021/1 tercih kılavuzu ile başvurularını tamamlayacak. Peki mülakatsız memur alımı başvuru şartları neler? İşte 2021 Memur alımına ilişkin merak edilen detaylar...

Memur Alımı Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? (KPSS 2021/1 Tercihleri)

ÖSYM tarafından açıklanan KPSS takvimine göre 2021 yılının ilk tercihleri olacak olan KPSS 2021/1 için tercihler 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile başladı. Adaylar 8 Temmuz 2021 tarihine kadar başvurularını kolaylıkla tamamlayabilecek. 

KPSS 2021/1 Tercih Kılavuzu Yayınlandı Mı?

KPSS 2021/1 Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Adaylar KPSS 2021/1 Tercih Kılavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilir. 

KPSS 2021/1 TERCIH KILAVUZU

ÖSYM GİRİŞ

Başvuru Şartları Neler?

KPSS 2021/1 için tercihleri için aranan genel başvuru şartları şu şekilde olacak;

a) Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)

b) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibarıyla alınmış olması gerekmektedir.)

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak. e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. (Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

f) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;

Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamak. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.) g) Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Tercih işlemlerinin detayları KPSS-2021/1 tercih kılavuzunda yer alacak. Ancak geçen yılın tercihleri şöyle yapılmıştı;

Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirleyiniz ve 30’u geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Tercihlerinizi internete girmenizde kolaylık sağlayacak bir tercih listesi oluşturabilirsiniz ancak, üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır. 3.5 İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresine giriniz ve “ADAY İŞLEMLERİ” alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. Adaylar, tercihlerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile yerleştirme ücretini yatıracaklardır.

YORUMLAR 4
 • Zko. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede adalet lazım. Hakkı Olmayan kişiler istediği yere geliyor. Başarılı olan gençler torpili yoksa ölümü bekliyor. Herhangi bir resmi kuruluşa başvurabilmek için başvuru formunu bile torpilli alabiliyorsun. Gerisini siz düşünün Allah'a bu gençle yardım etsin. Allah gençlerin yardımcısı olsun. Bana göre bilenle bilmeyen bir olamaz. Herkes hakkına sahip olması gerekir. .
  Cevapla
 • Al Hamra Tea 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin isyan etmek birilerini sorumlu tutmak boşuna
  Cevapla
 • çelebi. 1 yıl önce Şikayet Et
  yaş oldu 45, bu saatten sonra yapsan ne olur yapmazsan ne olur? zamanında torpili olan girdi kazandı.kpss puanı düşük olmasına rağmen.ilahi adalet.Allah a havale ediyorum...
  Cevapla
 • hamza 1 yıl önce Şikayet Et
  nasibi bilirmisin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Altılı masayı 5'e düşürdüler! Karamollaoğlu'nu yok saydılar
Dünya Kupası'ndan dev gelir! Türk kulüpleri kasasını doldurdu