Gelir İdaresi Başkanlığı 65 KPSS ile 1321 memur alımı yapacak! Başvuru şartları ve kontenjan

Gelir İdaresi Başkanlığı 1271 kişilik Gelir Uzman Yardımcısı, 50 kişilik ise Devlet Gelir Uzman Yardımcısı olmak üzere toplamda 1321 memur alımı yapacak. Alımlar KPSS puanına göre gerçekleştirilecek olup başvuru şartları ve kontenjan dağılımı aşağıda yer almaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı 65 KPSS ile 1321 memur alımı yapacak! Başvuru şartları ve kontenjan
Gelir İdaresi Başkanlığı 65 KPSS ile 1321 memur alımı yapacak! Başvuru şartları ve kontenjan
GİRİŞ 22.12.2023 17:25 GÜNCELLEME 22.12.2023 17:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Resmi Gazetede yayınlanan ilana göre; Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bünyesinde istihdam edilmek üzere toplamda 1321 memur alınacak. Başvuru yapacak adayların 2022 veya 2023 yıllarında yapılan KPSS’den P48 puan türünden en az 65 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

GELİR İDARESİ MEMUR ALIMINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Adaylar başvuru sırasında öncelik sırasına göre en fazla 5 (beş) ili tercih edebileceklerdir. İl içinde atama yapılacak birden fazla yer belirlenmişse, adaylar belirlenen bu yerlerin tamamını, tercih ettikleri her il için ayrı ayrı olmak üzere öncelik sırasına göre başvurularında belirtmek zorundadırlar. Adaylar daha sonra bu tercihlerinden vazgeçemeyeceklerdir. 

Adayların, tercih ettikleri illerden hangi ilin yazılı sınavına gireceği, KPSS (A) puanı esas alınarak yapılan başarı sıralamasına göre tespit edilecektir. Sınava katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuranların; il bazında toplam kadro sayısının 5 (beş) katından fazla olması halinde, tercih ettikleri il dikkate alınarak KPSS (A) P48 türünden en yüksek puan almış olan adaydan başlamak üzere 5 (beş) katı aday giriş sınavına çağrılacaktır. 

KPSS (A) P48 türünden eşit puan almış olmaları nedeniyle son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde ise bu adayların tümü sınava çağrılacaktır.

KONTENJAN DAĞILIMI

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak,

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,

 • 01.01.2024 tarihi itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak (01.01.1989 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak),

 • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,

 • ÖSYM tarafından 2022 ve 2023 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P48 türünden 65 ve üzeri puan almış olmak.

SINAV TARİHİ VE YERİ

Giriş sınavının yazılı bölümü 25 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 10.00'da Ankara'da yapılacaktır.

Sınava girmeye hak kazanan adayların isimleri ile söz konusu adayların nerede sınava gireceklerine ilişkin listeler, yazılı sınav tarihinden en az 10 gün önce Başkanlığımız internet sitesinde (www.gib.gov.tr) ilan edilecektir.

SINAV BAŞVURUSU

Başvurular, 15 Nisan 2024 Pazartesi günü başlayıp, 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 17.00'da sona erecektir.

Başvurular, adayların http://sinav.gib.gov.tr adresindeki “Online Sınav Sistemi”ne kayıt olarak, sistemde yer alan sınav başvuru formunu elektronik ortamda doldurmaları suretiyle yapılacaktır. Başvuru formunun doldurulmasına ilişkin açıklamalar internet sitesinde yer almaktadır. Posta yoluyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir. 

SINAV ŞEKLİ VE KONULARI

- Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır.

- Giriş sınavının yazılı bölümü test usulü gerçekleştirilecek olup, sınav konularına aşağıda yer verilmiştir.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi;

Hukuk Grubu; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve İdari Yargı Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-Şirketler-Kıymetli Evrak), İcra ve İflas Hukuku (Genel Hükümler).

İktisat Grubu; Makro İktisat, Mikro İktisat, Uluslararası İktisat, İşletme İktisadı, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar.

Maliye Grubu; Kamu Maliyesi, Maliye Politikası, Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları.

Muhasebe Grubu; Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Ticari Hesap.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Tolga 3 ay önce Şikayet Et
  Mülakat kaldırılsın. Artık yeter bıktık torpil işlerinden.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  MALİ MÜŞAVİRİM vergi dairesindeki memurların çoğu lay lay lom artık herşey digital vergi dairesinde
  Cevapla
 • Birisi 3 ay önce Şikayet Et
  İle gireceklerin isimleri bellidir zaten diğerleri göz boyama
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'deki TikTok yasağında yeni gelişme!
Dolmabahçe'de tarihi zirve! İşte Erdoğan-Haniye görüşmesinde öne çıkanlar...