İŞKUR'dan TYP kapsamında personel alımı! Nasıl başvuru yapılır?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Toplum Yararına Programlar kapsamında 311kişilik personel alınacak. Alımlar valilik, kaymakamlık ve il özel idaresi bünyesine geçici madde 5 kapsamında yapılacak. Peki TYP başvuru şartları neler?

İŞKUR'dan TYP kapsamında personel alımı! Nasıl başvuru yapılır?
İŞKUR'dan TYP kapsamında personel alımı! Nasıl başvuru yapılır?
GİRİŞ 13.05.2024 15:48 GÜNCELLEME 13.05.2024 15:48

İŞKUR tarafından uzun süredir beklenen Toplum Yararına Programları (TYP) alımları başladı. İŞKUR personel alımları farklı illerdeki valilikler, kaymakamlıklar ve il özel idaresi bünyesine yapılacak. İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar denilmektedir. İŞKUR ‘un en çok rağbet gören programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor. Peki TYP personel alım kadroları neler?

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • Kuruma kayıtlı olmak,

  • 18 yaşını tamamlamış olmak,

  • 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,

  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

  • Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

GEÇİCİ MADDE 5 NEDİR?

6 aylık çalışma süresi 9 ay olarak güncellenmiştir.

TYP PERSONEL ALIM İLANLARI YAYINLANDI!

Ankara 300 TYP Personel Alımı

- Son Başvuru Tarihi: 13 Mayıs 2024

300 Kişi Sincan- İş İlanı No: 319976

Kütahya 11 TYP Personel Alımı

- Son Başvuru Tarihi: 17 Mayıs 2024

11 Kişi Aslanapa - İş İlanı No: 320076

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular ikamet edilen adres üzerinden yapılacaktır. Başvuru yapacak adayların ''BURAYA'' tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan 'Başvuru Yapılacak İl'' kısmında yer alan ili seçerek ilanları görebilir ve başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yeni transferlere gece yarısı coşkulu karşılama!
AB'den son dakika İsrail uyarısı! İlk kez kabul ettiler