6 üniversite öğrencisi katledildi

Mısır'da askeri darbeye karşı gösterilerin yeni merkezi haline gelen Ezher Üniversitesi'ne gece yarısı baskın düzenleyen asker, polis ve baltacılar çetesi 6 öğrenciyi katletti, yüzlercesini yaraladı.

GİRİŞ 22.11.2013 14:19 GÜNCELLEME 22.11.2013 14:32

Mısır'da Ezher Üniversitesi'ndeki darbe karşıtı gösterilere karşı aşırı şiddet kullanan asker, polis ve baltacılar çetesi 6 öğrenciyi öldürdü, yüzlercesini de yaraladı. Ezher'in yanısıra ülkedeki pek çok üniversitede düzenlenen gösterilere karşı önceki gece harekete geçen cunta yönetimi ilk olarak Ezher'e baskın düzenledi. Baskın sonucu kampüs savaş alanına dönerken öğrenciler dersliklerin girişine barikat kurdu. Yerel kanallara göre, polis ve baltacılar Ezher'i gece kuşatma altına aldıktan sonra öğrencilere saldırdı.

DİRENİŞ SÜRECEK!

Olayların alevlenmesi sebebiyle Kahire, Beni Suveyf, Ayn Şems, Zekazik, İskenderiye, Mansoura ve daha bir çok yerde de Ezher'e destek gösterileri başladı. Darbe Karşıtı Öğrenciler Birliği ise cunta lideri Generel Andülfettah Sisi, baltacılar ve İçişleri Bakanlığı'na uyarıda bulunarak, 'Öğrenciler Ezher'deki kuşatmayı kaldıramayacak kadar güçsüz değil. Eğer tutuklama ve katliamlar sürerse canımızı feda pahasına bizi karşılarında bulurlar. Herkes sokağa çıksın ve bu katliama dur desin' diye konuştu.

ÖNCE KUNDAKLADILAR

Öte yandan müdahaleden önce asker ve polislerin dünyanın en eski üniversitesi olan Ezher'i kundakladığı ve tarihi yapıyla çevreye büyük zarar verdiği ortaya çıktı. Ezherli Öğrenciler Birliği Başkanı ile Mısırlı Öğrenciler Başkanı Ahmed el-Bakari de Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib'i istifaya çağırdı. Gösteriler dün sabahın erken saatlerinde yeniden alevlendi. Mısır'ın En'Nafizetü'n-Masr kaynaklı sitesinde geçen habere göre, çok sayıda öğrenci gözaltına alınırken, 38 Ezher öğrencisinin hapsedildiği söylendi.

KAYNAK: YENİSAFAK.COM.TR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Karadeniz manzaralarını övdü: İsviçre Alpleri’ndeyiz sandık
PKK marşı ile halay çekmişlerdi: "Ölürüm Türkiyem" dinletildi