Ateşkes için Türkiye kilit rol oynuyor

İsrail saldırıları sonrasında başlayan ateşkes için Türkiye, sürecin aktif bir aktörü olarak Katar ile ortak girişimlerini yoğunlaştırdı

Ateşkes için Türkiye kilit rol oynuyor
Ateşkes için Türkiye kilit rol oynuyor
GİRİŞ 25.07.2014 18:26 GÜNCELLEME 25.07.2014 18:26

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması ve ateşkes sağlanması için Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El-Atiyye ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ile uzun süren üçlü bir görüşme yaptı. Türkiye ve Katar'ın, ateşkes için bir öneri sunduğu, bu arada Washington'nun önerileriyle ortak bir metin üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Davutoğlu, dün gün boyu Katarlı mevkidaşı El-Atiyye ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı çok sayıdaki telefon görüşmesinin ardından, bugün Fransa ziyaretini erteleyerek geldiği Katar'ın başkenti Doha'da da temaslarına devam etti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması ve bölge halkının yaşamsal ihtiyaçlarının güvenceye alındığı ateşkes çabalarına katkıda bulunabilmesi imkanlarını ele almak üzere El-Atiyye ile bir araya gelen Davutoğlu, mevkidaşıyla durum değerlendirmesi yaptı.

İki Bakan daha sonra Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal ile görüştü. Üçlü toplantıda, Gazze'deki son durum ve ateşkes şartları ele alındı.

Kaynaklar, Mısır ve ABD tarafınca yürütülen ateşkes çabalarının sonuçsuz kaldığını ve bu nedenle Türkiye ve Katar'ın Filistinli taraflar üzerindeki etkisinden faydalanarak ateşkes sürecinin gerçekleştirilmesine odaklanıldığını aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın İstanbul ve Doha temaslarını hatırlatan kaynaklar, gerek Ramallah gerek Gazze'deki Filistin yönetimleri nezdinde aynı anda kredisi olan aktörlerin sadece Türkiye ve Katar olduğuna işaret etti.

Kaynaklar, Türkiye-Katar ikilisinin ateşkes çabaları çerçevesinde yalnızca ABD yönetimi ile temasta olduğunu, İsrail ile görüşülmediğini belirterek, taraflar arasında ortak bir uzlaşı metni oluşturulmaya çalışıldığını aktardı.

Meşal ile de konuların oldukça ayrıntılı biçimde ele alındığını bildiren kaynaklar, sürecin devam ettiğini ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İstanbul'da heyecan verici görüntüler
ABD'li Antifa militanı Barry: Öcalan'ı idol olarak görüyoruz