“Eylemciler haklı, gösteriler meşru”

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid Es Sibsi, ülkesinde Arap Baharı’ndan sonra patlak veren en şiddetli ayaklanmalarla ilgili ilk kez konuştu.

“Eylemciler haklı, gösteriler meşru”
“Eylemciler haklı, gösteriler meşru”
GİRİŞ 23.01.2016 12:27 GÜNCELLEME 23.01.2016 12:27

İşsizliği protesto eden bir gencin eylem sırasında hayatını kaybetmesiyle başlayan gösteriler ülke çapına yayılınca sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı devlet televizyonundan seslendiği halkına, eylemcilerin taleplerinde haklı olduğunu fakat bazılarının bu meşru gösterileri fırsat bilerek yağmalama olaylarına karıştığı için sokağa çıkma yasağı kararı aldıklarını söyledi. Es Sibsi ayrıca, “Hükümetimizin işsizlik sorununu çözmek için ne gerekiyorsa yapacağına inanıyorum. Gerekirse maliyetini başka alanlardan tahsis edecektir. Zira bu bizim sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı konuşmasında Arap Baharı’nın da benzer bir protesto gösterisiyle başladığını hatırlattı. 2010 yılında seyyar satıcılık yapan üniversite mezunu bir gencin kendini yakması devrimin başlangıcı olmuştu.

Geçtiğimiz hafta, Kasrin Valiliği’nde, ilk işe alınacaklar listesinde adını göremeyen bir gencin başlattığı eylem sırasında hayatını kaybetmesi işsizlikten bunalan Tunuslular için bardağı taşıran son damla oldu.

Günlerdir devam eden şiddetli protesto gösterilerinde bir polis memurunun hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanlığı adaylarının oy pusulasındaki yerleri belli oldu!
Miçotakis'ten seçim vaadi: Türk-Yunan sınırına tamamen duvar örecek