Esed'den küstah 'kara operasyonu' açıklaması

Suriye'nin katliamcı Devlet Başkanı Beşşar Esed, Türkiye'nin Suriye topraklarına girmesi durumunda, terörist muamelesi yapılacağını söyledi.

Esed'den küstah 'kara operasyonu' açıklaması
Esed'den küstah 'kara operasyonu' açıklaması
GİRİŞ 22.02.2016 02:33 GÜNCELLEME 22.02.2016 06:54
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

İspanyol El Pais gazetesine konuşan Beşşar Esed, muhabirin Türkiye ve Suudi Arabistan'ın önceden açıkladıkları gibi DAEŞ'le mücadele bahanesiyle güçlerini Suriye topraklarına göndermesi durumunda nasıl tavır alacağı sorusuna Esed, "Adı üstünde bahane. Ancak böyle bir şey olursa teröristlere nasıl davranıyorsak onlara da öyle davranırız. Politik ya da askeri olarak Suriye'ye müdahe etmek için hiçbir hakları yok. Böyle bir şey ulaslararası yasalara tecavüz anlamına gelir ve bize Suriye vatandaşları olarak savaşmak ve vatanımızı savunma seçeneği kalır. Bombardıman öncesi de düzenli olarak Türkiye'den terörist gönderiyordu. Suriye'de olaylar başladığı günden itibaren Türkiye işin içinde" diye cevapladı.

''ATEŞKES ANLAŞMASINA OLUMLU BAKIYORUM''

Rusya ve ABD'nin geçen hafta yaptığı ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını, kendierinin de buna hazır olduğunu belirten Esed, ''Ancak ateşkes ilan etmek tek başına çözüm değil. Her şey karada ne yapağımıza bağlı. Bu anlamda ateşkes teriminin doğru bir konsept olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ateşkes iki savaşan ülke arasında ilan edilir. Bu anlamda ''operasyonların durdurulması'' terimini kullanmak daha doğru olur. Birincil olarak çarpışmaları durdumak ama aynı zamanda çok daha önemlisi ve tamamlayıcı olarak, teröristlerin ateşkes ortamından yararlanarak pozisyonlarını güçlendirmelerinin önüne geçmek. Bu aynı zamanda özellikle Türkiye gibi ülkelerin insan, silah ya da her türlü lojistik destek vermesinin yasaklanmasına bağlı'' dedi. 

''TÜRKİYE'NİN TERÖRİSTLERLE BAĞLANTI KURMASI ZORLAŞTIRILDI''

Ateşkes ilanına rağmen DAEŞ, El Nusra Cephesi'nden başka Ahrar el Şam ve Jeish el İslam (İslam Ordusu) adlı dört terörist grupla çatışmaların halen devam ettiğini vurgulayan Esed, Halep'te kontrolü büyük ölçüde ele geçirdiklerini ancak asıl önemli olan Türkiye'den gelen yardımları engellemek olduğunu söyledi.

Esed, ''Halep'in kontrolünü büyük ölçüde ele geçirdik. Ancak sorun kentin kurtarılması değil. Asıl mesele Türkiye ile terörist grupların bağlantısını kesmek. Halep savaşında tamamen bu hedefe odaklanmış durumdayız. Şu ana kadar çok önemli geçiş yollarını kesmis durumdayız. Türkiye-Halep geçişini tamamen kesmek mümkün değil ancak şimdi Türkiye'nin teröristlerle doğrudan bağlantı kurması oldukça zorlaştı. Bu yüzden Türkiye son günlerde Kürtleri bombalamaya başladı'' diye konuştu.

''80'DEN FAZLA ÜLKE BİZE KARŞI SAVAŞIYOR''

El Pais muhanirinin ''Rusya muhalif güçlere karşı etkili bombardımanlara başladı. Bu da inisiyatifin yeniden devlet güçlerinin eline geçmesini sağladı. Eğer bunun gibi dış yardımlar olmasa bugün gelinen noktaya gelinebilir miydi?'' sorusunu Beşşar Esed, Suriye'deki terörist gruplara 80'den fazla ülkenin politik ya da lojistik destek verdiğini bazılarının para yardımında bulunduğunu, küçük bir ülke olan Suriye'nin tek başına bu denli büyük bir uluslararası işbirliğine karşı yeterli olamayacağını bu yüzden Rusya ve İran'ın ülkesine verdiği desteğin çok önemli olduğunu ancak sorulan soruyu varsayımlara dayandığı için yanıtlamayacağını söyledi.

YORUMLAR 81
 • zorbey 5 yıl önce Şikayet Et
  manyamış bu son kullanma tarihi geçti bunun
  Cevapla
 • SERKAN 5 yıl önce Şikayet Et
  tabiki adam ülkesini koruyacak buyrun beni işgal edinmi diyecek?şimdi iran Türkiyeye girse biz ne diyecez??
  Cevapla
 • yorum 5 yıl önce Şikayet Et
  (Yanlışlıkla beğendinize bastım.)-Artık esed'in ülkesi değil,ülkenin gerçek sahiplerinden 3-5 yüz bin kişinin katili ve bir o kadarının da yurtsuz kalmasının sebebi katil esed.
  Cevapla
 • zorbey 5 yıl önce Şikayet Et
  doğru ya ülke mi bıraktı bu densiz yapmadığı zulümmü kaldı halkına öldürmediği sivil çocuk kadın mı kaldı suriyede ölen 500 bin kişinin katili sebeb i esaddır.
  Cevapla
 • Realizm 5 yıl önce Şikayet Et
  Türk Ordusu şehit olmak için savaşır, esedin ve rusyanın köpekleri yaşamak için korkakça savaşır... Bunu bilmiyorlar herhalde ama bir gün öğrenecekler böyle devam ederse
  Cevapla
 • Realizm 5 yıl önce Şikayet Et
  Ölmekle bayılmayı karıştıran adam... Türk Ordusunu o katlettiği kadın yaşlı çocuk bebeklerle karıştırıyor. Adi herif, Şeytanın kuklası... Sen ancak masum sivillere, daha küvezden çıkmamış bebeklere, adımlarını yeni atmaya başlamış çocuklara kafa tutarsın. Türk Ordusu oraya girsin, sen de çık karşımıza şeytan!
  Cevapla
 • fani 5 yıl önce Şikayet Et
  lpg tankının üstünde iken patlayıp gaz olasın esed.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Türkiye'nin geliştirdiği strateji tüm dengelerini alt üst etti!
Son dakika: 6 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!