Barzani'yi şoke edecek öneri!

Prof. Dr. Ünal, Barzani'ye verilecek cezanın PKK/PYD'ye ders olacağını belirterek, 'toprak bütünlüğünü tehdit eden gruplar ABD'nin ipiyle kuyuya inmenin bedelini ödemelidirler dedi

Barzani'yi şoke edecek öneri!
Barzani'yi şoke edecek öneri!
GİRİŞ 02.10.2017 10:52 GÜNCELLEME 02.10.2017 10:52
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Atılım Üniversitesi öğretim Üyesi, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal sözde bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani'ye karşı atılan adımların devam etmesini, kesinlikle geri adım atılmaması gerektiğini söyledi. Ünal, Barzani'nin Türkiye'deki şirketlerine ve mal varlıklarına el konulmasını istedi.

Prof. Dr. Ünal Kuzey Irak Bölgesel Yöne-timi'nin 25 Eylül günü yaptığı bağımsızlık referandumunu Aydınlık'a değerlendirdi. Barzani'nin referandum karan alırken, Türkiye, İran ve Irak Merkezi Hükümetinin tepkilerini hesaplayamadığını vurgulayan Ünal, "Barzani şu anda sıkışmış durumda. Bu referandumu bağımsızlık yolunda , atılmış temel bir adım olarak kabul eden dünyada hiç kimse ve uluslararası kuruluş yok. Petrol satışı zora girdi. Satama-yacak. Artık memur maaşlarını bile ödeyemez duruma gelecek. Türkiye ve bölge ülkelerinin geri adım atması da zor. Zaten geri adım atılırsa büyük yanlış olur. Hatta felaket olur" dedi.

ASKERİ SEÇENEK

Askeri seçeneğin de sürekli masada olması gerektiğine dikkat çeken Ünal şöyle devam etti:

"Türkiye, Iran ve Irak Merkezi Yönetimi Barzani'ye karşı askeri yaptırım seçeneğini elinden bırakmamalıdır. Bu seçeneği dayatan Barzani yönetimi olmuştur. Bu konuda etkili sonuç alınması için Irak Merkezi Yönetimi, Türkiye ve iran'ın önünü açmalıdır. Bir başka konu da Barzani bölgesindeki üniversitelerin durumudur. YÖK derhal bu üniversitelerin denkliğini kaldırmalıdır."

MALLARINA EL KONULMALI

Şimdi sırada Barzani'nin mallarına el konulmasının olduğunu belirten Ünal, "Devletin çeşitli birimlerinin tespitlerine göre Barzani'nin Türkiye'de önemli miktarda mal varlığı var. Bu mallar değişik isimler üzerine olabilir. Şirketleri bulunuyor. Yapılacak iş, kimin üzerinde olursa olsun Barzani'nin mal varlığının tespit edilerek el konulmasıdır" diye konuştu.

PYD'YE DE MESAJ

Barzani'ye karşı verilecek cezanın Suriye'deki PKK/PYD'ye de ders olması gerektiğini kaydeden Ünal, "Bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü tehdit eden gruplar ABD'nin, israil'in ipiyle kuyuya inmeye kalkmalarının bedelini ödemelidirler" ifadelerini kullandı.

SURİYE POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Referandumun bölge ülkelerine ne yapmaları gerektiğini öğrettiğini vurgulayan Ünal şunları söyledi: "Barzani'nin hamlesi Türkiye'nin hatalı dış politikasını değiştirmesini sağladı. İran ve Irak Merkezi Hükümeti ile ilişkiler olumlu. Suriye ile temas sağlanması doğru. Belli ki izlenen Suriye politikası gözden geçiriliyor. Suriye ile ilişkiler bir an önce normalleşirse bu Türkiye'nin yararına sonuç getirecektir."

KAYNAK: AYDINLIK
YORUMLAR 57
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  ayne bu süryeli mültecilerin içinde bir sürü ajan terörist var bunlar bir an evel tesbit edilmeli yada sürye ile anlama yapılalak hepsi gönderilmeli bence
  Cevapla
 • Metin 4 yıl önce Şikayet Et
  Irak hükümeti bu çapulcuyu aynı Saddam gibi yakalayıp asacaktır.
  Cevapla
 • gaga 4 yıl önce Şikayet Et
  zaten pkk sempatizanları kendi aralarında Barzani ler üretmeye başladı yeni lider artık apo değil barzo oldu....
  Cevapla
 • Atakan 4 yıl önce Şikayet Et
  Suriye ile görüşüp şu mülteci sorunundan en azından kurtulabiliriz barzaninin Türkiye deki şirketleri ve mal varlıklarına el koymak iyi fikir bırakın İsrail bayrakları sallayanlar acindan ölsün
  Cevapla
 • türk 4 yıl önce Şikayet Et
  ey barzani şimdi görelim bakalım yinmi yimeyinmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu, İngiliz'e şikayet etti, iş dünyasını hedef aldı: Erdoğan yine seçilirse...
Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu