Barzani'ye şok! Ortalık karıştı, ateşe verdiler

IKBY'nin Süleymaniye kentinde bir araya gelen binlerce memur, "maaşlarının ödenmemesi ve yolsuzlukları" protesto ederek Barzani'nin parti ofisini, ateşe verdi.

GİRİŞ 18.12.2017 16:16 GÜNCELLEME 18.12.2017 16:22
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY)  Süleymaniye kenti ve çevre bölgelerdeki memurlar, maaşlarının ödenmemesi ve kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek için gösteri düzenledi. 

 

 

Süleymaniye'deki Eğitim Müdürlüğü binası önünde bir araya gelen öğretmenlere, kısa süre içinde diğer memurlar ile vatandaşların da destek vermesiyle eylem kitlesel gösteriye dönüştü.

IKBY ve Irak merkezi hükümeti karşıtı sloganlar atarak Eğitim Müdürlüğü binasının önünden kent merkezindeki meydana doğru yürüyüşe geçen öfkeli  kalabalık, yaklaşık 3 yıldır maaşlarını kesintili olarak almalarına neden olan "maaş krizi"ne çözüm bulunmasını istedi.

Öğretmenlerin yanı sıra din adamları ve polis gibi her kesimden devlet memurunun katıldığı gösteride, "Artık Yeter", "26 yıllık yolsuzluk ve hırsızlığa  son", "Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı" ve "Öğretmen ve memur maaşları nerede" şeklinde yazıların bulunduğu pankartlar taşındı.

BARZANİ'NİN PARTİ BİNASINA SALDIRISI!

Sosyal medyaya düşen görüntülere göre; protestocular, Süleymaniye yakınlarındaki KDP ofisini ateşe verdi. KDP, geçen ay görevinden ayrılan eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin partisi olarak biliniyor.

'ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI'

Sadık Ömer isimli gösterici, "Hükümetten talebimiz, öğretmen ve tüm memurların durumunu düzeltmesi ve maaş kesintisine son vermesi. Artık dayanacak gücümüz kalmadı" ifadelerini kullandı.

Alınan güvenlik önlemlerinin önceki gösterilere göre çok sıkı olmadığı  görülürken, polisin eylemcilere yaklaşmaması dikkat çekti.

İLÇELERE DE YANSIDI

Maaş krizi ile kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek isteyen Iraklılar, Süleymaniye kent merkezinin yanı sıra, Halepçe kenti ile Çemçemal, Kelar, Ranya ve Seyid Sadık gibi ilçelerde de gösteriler düzenledi.

IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin güçlü olduğu Süleymaniye protestolara sahne olurken eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat  Partisi'nin güçlü olduğu Erbil ve Duhok'ta ise henüz herhangi bir bir gösteri olmadı.

IKBY'DEKİ EKONOMİK KRİZ

IKBY'de 2014'ten bu yana ekonomik ve mali kriz yaşanıyor. Irak Anayasası'na göre Erbil yönetimi, ülkede elde edilen petrol gelirinde yüzde 17'lik bir paya sahip. Ancak Nuri Maliki, başbakanlığı döneminde IKBY'nin kendi başına petrol satmasını gerekçe göstererek, Erbil'in bütçeden alacağı payı 2014'te kesmişti. Daha sonra Haydar İbadi'nin başbakan olması ve yeni hükümeti kurmasıyla Bağdat-Erbil yönetimleri, petrol satışında uzlaştı. Fakat Bağdat yönetimi şimdi de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek Erbil'in payının cüz'i bir kısmını gönderiyor. 

Bütçe kesintisiyle başlayan ekonomik kriz daha sonra terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ın üçte birini ele geçirmesi ve petrol fiyatlarında meydana gelen sert düşüşle derinleşti.

Erbil yönetiminin resmi verilerine göre IKBY'de hükümetten maaş alan  yaklaşık 1 milyon 400 bin memur bulunuyor.

YORUMLAR 65
 • Hamidiye Süvarisi 5 yıl önce Şikayet Et
  E uyanık olmazsa kuzey ırak kürtleri,böyle baslarindaki kripto köpekler onlari kullanir,milyar dolarlık servet edinir,memuruda,halkida açlık sınırına gelir.uyan ey müslüman uyan.Dünyadaki siyonistleri ve usaklarina hizmet etmeyin.İslama hizmet edin.
  Cevapla
 • Raci 5 yıl önce Şikayet Et
  1.400.000 memur nedir yahu? Nüfusunuz 5-6 milyon zaten. Herkesi memur mu yaptınız? 80 milyonluk Türkiye'de bile 3 milyon memur yok. Demek ki müstahak size...
  Cevapla
 • Mechul 5 yıl önce Şikayet Et
  Hani güvendiğin o devletler nerdeler. Hem kendini bitirdin hem halkını perişan ettin. En önemlisi türkiye'yi kaybettin. Beter ol, siyonist haçlı uşağı.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi kırolar
  Cevapla
 • Almanya 5 yıl önce Şikayet Et
  Irak suriye bölünüyor, dış güçler sömürmekte bizede yol görünecek diye birlik olup destek olacaklarına boş vaadlerle hayal kurup abd ye yalakalık yaparak kendi Halkını da satar bu zihniyet onun için 10.000 senede geçse arada kalırlar. Önce İslama gelin..sonra kendi aranızda birlik olun ve yaşadıgınız ülkenize yönetime sevgi saygı gösterin uyun ki refaha kavuşasınız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Vatandaş için zam hesabı başladı
'Devlet kiracısına 9 kat zam yaptı' diyerek algı yapan CHP'nin foyası ortaya çıktı!