Suriye'de 3 sivil öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütü, güvenlik güçlerinin Humus vilayetinin Talbise kasabasına düzenlediği saldırılarda 3 sivilin öldüğünü bildirdi.

Suriye'de 3 sivil öldürüldü
Suriye'de 3 sivil öldürüldü
GİRİŞ 30.05.2011 17:00 GÜNCELLEME 30.05.2011 17:00

Örgütün Başkanı Rami Abdurrahman, tanklı birliklerin Humus çevresindeki kasaba ve köylere girdiği dünden bu yana ölen sivillerin sayısının 14'e yükseldiğini söyledi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri bu sabah askerlerin kasabaya ağır silahlarla saldırdığını, yaralananlar ya da ölenler olduğunu bildirmişti.

-SURİYE'DE YEREL SEÇİMLER KANUN TASLAĞI HAZIRLANDI

Suriye'de yerel seçimler kanun taslağının hazırlandığı ve taslağın parlamento seçimlerine ilişkin düzenlemenin bir kısmını da kapsadığı bildirildi.

El Vatan gazetesinin haberinde, yerel seçimlere ilişkin taslağın tamamlandığı ve adaylık esaslarının yeniden belirlendiği kaydedildi.

40 ülkenin seçim yasası incelenerek hazırlanan taslağın parlamento seçimlerine ilişkin düzenlemenin bir kısmını da içerdiği, bu çerçevede milletvekili sayısının ülke nüfusuna göre her seçimde yeniden belirleneceği belirtildi. Ancak anayasada, Baas Partisi'nin bütün partilerin üst şemsiyesini oluşturduğu şeklindeki 8. maddenin henüz değiştirilmemesi nedeniyle siyasi partilerin seçimlere serbest katılımı yönündeki düzenleme yapılamadı.

Gelecek aylarda gerçekleştirilmesi beklenen yerel seçimlerin ülkedeki çoklu siyasi yaşamın ön adımı olacağı ve demokratik seçimlere ilişkin ilk denemenin yerel seçimler ile yapılacağı kaydediliyor.

Suriye'de belediye başkanları ve muhtarlar gibi yerel yöneticiler atama yoluyla göreve getiriliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: ABD tarihinde bir ilk! Oy çokluğu ile kabul edildi
Son dakika: 22 Ocak koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı