Uğur Dündar niye kafa çıkardı?

Ajda Pekkan'a, Bakan Bağış'a iltifa ettiği için yalaka diye hakaret eden Uğur Dündar'a Ahmet Kekeç, 'darbe şakşakcısı dostaları' yüzünden sanatın alçaldığını düşünüp düşünmedini sordu...

Uğur Dündar niye kafa çıkardı?
Uğur Dündar niye kafa çıkardı?
GİRİŞ 28.05.2011 10:59 GÜNCELLEME 28.05.2011 10:59
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ahmet Kekeç'in köşe yazısı

Sezen Aksu
 büyük bir sanatçıdır... Ülkemizin yüz akıdır... Sorumlu ve sağduyulu bir insandır.

Bunları çoğaltabiliriz.

Şairdir de...

Şiir nedir, mecaz nedir, imge nedir, eğretileme nedir biliyorsanız, oturup bir de bu nazarla bakın yazdığı şarkı sözlerine... Adı “şair”e çıkmış birçok isimden daha yetkin olduğunu göreceksiniz. Geleneğe sırtını dönmüş, “miras”la ontolojik sorunlar yaşayan, müktesebatına ve cirmine bakmadan Eliot’la kafa bulan Özdemir İnce’den daha iyidir mesela... 70 kuşağının “devrimci tüfekler”inden de iyidir.

Bir kusuru var:

Kültürel iktidarın mümessilleriyle aynı paydada buluşmuyor.

Mesela, referandumda “evet” denilmesi gerektiğini beyan ettiği için, seçkin mümessillerin ağır saldırısına uğradı...

Hurşit Tolon gibilere göre zaten “vatan haini”ydi, bizi bu toprakların kültürüyle buluşturduğu için imha edilmeliydi...

Daha da büyük bir suç işlemiş, referandumda oyunun rengini belli etmişti... Bu cürmünün (!) bedelini de CHP’li Süheyl Batum ödetti: “Sazan” dedi...

Dün, bir internet sitesinde, yine önemli bir sanatçı olan Ajda Pekkan’ın Devlet Bakanı Egemen Bağış’a demiş bulunduklarını okuyunca, “Saldırının mihverine bu kez Ajda Pekkan’ı oturtacaklar” dedim.

Dediğim gibi de oldu.

Bu kez, saygın, efendi, yüzünden “empatik” gülümsemesini eksik etmeyen tarafsız gazeteci Uğur Dündar kafa çıkardı ve hiç de kendisine yakışmayan ifadelerle ağır bir istiskal girişiminde bulundu. İnternethaber’in haberi...

Kendisinden dinleyelim: “Bunlardan sanatçı falan olmaz. Yalakalığın kitabını yazıyor adeta. ‘Allah sizi başımızdan eksik etmesin’ diyor. Sanatçı dediğin bu kadar yalaka olamaz. Sanatın bu kadar alçaldığı başka bir durum var mıdır? İnsan dinlerken, okurken utanıyor.”

Öyle ya, Sanatçı dediğin CHP’ye oy verir.

Beyaz Türklerle omuzdaş olur.

Bazı darbeleri destekler.

Bazı bürokratlara “serenat” yapar.

Uğur Dündar’ı severim... Fikren örtüşmeyiz ama hakkında kötü düşünülmesini, kötü yazılmasını istemem.

Refikası hanımefendiyle ilgili belden aşağı imalara ilk sert tepkiyi ben vermiştim. Bugün de olsa, aynını yaparım.

Madem konu “sanatçı yalakalığı”dır ve “tarafsız gazeteci” Uğur Dündar bundan rahatsızlık duyuyor, nazarını biraz da “darbe yalakalığı” yapan sanatçılara yöneltse diyorum.

Bunlardan bazılarını haber sunduğu stüdyoda ağırlıyor...

Bazılarıyla da ileri derecede ahbaplığı var.

Mesela, “Darbeler çok iyi olmuştur... 27 Mayıs ve 28 Şubat çok iyidir, 12 Mart ve 12 Eylül’ü de hoş görebiliriz” diyen Tarık Akan hakkında ne düşünüyor? “Yaşar Büyükanıt darbe yapsın, sokağa çıkıp davul çalacağım” diyen Ferhan Şensoy’u nereye oturtuyor? Ergenekoncularla kol kola girmiş sanatçıları nasıl konumlandırıyor? Kılıçdaroğlu destekçilerine hangi sıfatı uygun görüyor?

Bunları dinlerken ve izlerken de utanıyor mu, “sanatın alçaldığını” düşünüyor mu?

Uğur Dündar’a yakışmadı...

Belki de yakışmıştır...

Belki de herkes Uğur Dündar gibi düşünmek, Uğur Dündar’ın oy verdiği partiye oy vermek, hayatını “Uğur Dündar’ın doğrularına” göre tanzim etmek zorundadır...

Star

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • mehmet bulut 10 yıl önce Şikayet Et
  al. bu ulke artık sizden cekmeyecek kendı kaderini kendi çizecek...
  Cevapla
 • sadık ergüven 10 yıl önce Şikayet Et
  sanat bu yüzden geri kalmış ya. sanatçılar hepsi neden sol versinlerki.yoksa sanattın bu kadar geri kalmasının sebebi budur desenize.unuutmayınki saygı duymak lazımdır.düşüncesine saygı duymayanın .düşüncesine saygı duyulmaz.
  Cevapla
 • Hüseyin Uzun 10 yıl önce Şikayet Et
  uğur dündar hakkında;. İnanın yaptığı alçaklıkları yazsak buraya sığmaz.Ama bir gün yada öldükten sonra bunların hesabını mutlaka verecek. Kötülükleri neslinede sirayet edecek.
  Cevapla
 • robin 10 yıl önce Şikayet Et
  AJDA PEKKAN IN ELİNE SU DÖKEMEZSİN. uğur dündarın gözünde yalak olmak benim için bir şereftir onunla ters düşüyorsam doğru yolda olduğuma inanırım
  Cevapla
 • Hikmet Cetin 10 yıl önce Şikayet Et
  Yillarca inandik. Ugur Dundari bir zamanlar sagligimizi tehdit eden mekanlari basan tarafsiz gazeteci zannediyorduk. Hala da oyle zannedip inananlar var. Candasin onde gideni cikti. Bir ara Kamer Genc bunun foyasini cok guzel ortaya cikardi zaten.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konya'da yangın faciası: 3 çocuk hayatını kaybetti
Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısının adı TURKOVAC oldu