Bakan Kaya: Mermiyi namluya sürme sesini duyduk!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Hollanda'da yaşadığı o gece ile ilgili bu ayrıntıyı ilk kez anlattı.

Bakan Kaya: Mermiyi namluya sürme sesini duyduk!
Bakan Kaya: Mermiyi namluya sürme sesini duyduk!
GİRİŞ 20.03.2017 09:02 GÜNCELLEME 20.03.2017 09:08
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan KayaHollanda'da yaşanan diplomatik skandalı Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a konuştu: Bir bakanın muhatabı polis olabilir mi? Karşımızda muhatap olarak polis vardı. Korumalarımıza "ilerlerseniz vururuz" dediler. Namluya mermi sürme sesleri duyduk. 7 saat mahsur kaldık. Çekici gelince araçtan indik. İhtiyaçlarımızı gidermemize bile izin verilmedi. Hala Hollandalı tek bir yetkiliden özür gelmedi. Avrupa'nın bu düşmanca tavrı birçok gerçeği ortaya koydu."

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Hollanda'da dünya diplomasi tarihine geçecek büyük bir skandal yaşandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Hollanda polisi tarafından Rotterdam konsolosluğumuza girişi engellendi. Dahası polis yetkilileri Türkiye'nin bir bakanını tam 7 saat boyunca aracında mahsur bıraktı. Konsolosluk yetkilileri binadan çıkarılmazken, bina önüne gelen Türk vatandaşlarına köpeklerle saldırıldı. Peki Avrupa'daki Türkiye düşmanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan nefreti ve İslamofobi'nin kökeninde ne yatıyor? 

TERBİYESİZCE VE SERT BİR TAVIRLA…

-Hollanda'ya giderken böyle skandal bir muamele ile karşılaşacağınızı tahmin edebiliyor muydunuz?

Tahmin edebilmemize imkan yoktu. Hollanda'ya geçtikten sonra Konsolosluk aracı ile Konsolosluk binamıza geçiyorduk. Uçuş iznimizi ve salonumuzu daha önceden iptal etmişlerdi. Ben araba ile konsolosluk binamıza gidiyordum. Bizim topraklarımız sayıldığı için zaten vatandaşlarımızın girişinde sorun yoktu. Benim girişim de serbest doğal olarak. Hiçbir olağanüstü durum yoktu bizim için.

-Peki sizi durduran polisler gerekçe olarak ne gösterdiler?

Karşımızda muhatap olarak polis vardı. Bir bakanın muhatabı polis olabilir mi? Bir polis bizi durdurdu ve pasaportuma el koydu. Bize baştan itibaren 'Almanya'ya geri döneceksiniz, sizin bu binaya girişiniz yasaklandı' dediler. Parmaklarını sallayarak, terbiyesizce, sert bir tavır gösterdiler ama hiçbir gerekçe söylemediler. Çünkü mantıklı, hukuki bir cevap verme şansları yoktu. Sonra bir anda sayısı arttı polislerin, arkasından sivil polisler de geldi. Birkaç kez yürüyerek geçme girişimimiz oldu ama bu mümkün olmadı.

ARACIMIZIN İÇİNE SİLAH DOĞRULTTULAR

-Özel timin gelmesiyle tansiyon daha da yükseldi sanırım?

Evet, Özel Timin gelmesiyle birlikte korumalarımız araca dayandı, üzerleri arandı ve gözaltına alındılar. Sonra içinde olduğumuz araca yöneldiler. Aracımıza, üzerimize silah doğrulttular, güçlü ışıklar yönelterek bizi psikolojik baskı altına almaya çalıştılar. 2 saat boyunca devam etti bu durum. Hollanda TV'lerini de görüntü almak için çağırmışlar. Türk basınını ve uluslararası basını bize yaklaştırmayan polisler, olayın en başında kendi TV'lerini bizim bulunduğumuz alana çağırarak görüntülerimizi aldırdılar. Daha sonra çekici geldi ve aracı çekiciye yüklemeye başladılar. Bunun üzerine ben kapıyı açtım ve araçtan indim. O gece hiçbir insani ihtiyacımızı karşılamamıza izin vermediler. Sınırdaki polis karakolunda da bir buçuk saat bekletildik. Orada yukarı çıkabileceğimizi söylediler. O kadar insanlık dışı müdahaleden sonra bu teklifi zaten reddettik. "Yukarıda çay içebilirsiniz" dediler, "çayınızı da istemiyoruz" dedik.

CUMHURBAŞKANIMIZ SABAHA KADAR BİZİMLE BİRLİKTE AYAKTAYDI

-O anlar yaşanırken Cumhurbaşkanımızla sürekli görüştüğünüzü öğrendik.

Evet, Cumhurbaşkanımızla o gece birkaç kez görüştük. Gece 4.30'a kadar gelişmeleri takip etti ve biz Hollanda'yı terk edene kadar ayaktaydı. Onun dön demesi üzerine oradan ayrıldım, yoksa herhangi bir baskı ya da tehdit beni oradan çıkartamazdı. Sayın Başbakanımızla da gece boyu görüşmelerimiz oldu, o da sürekli destek verdi bize.

MERMİYİ NAMLUYA SÜRDÜLER

-Yürüyerek konsolosluk binasına geçmek isteseydiniz neler olabilirdi?

Dediğim gibi; birkaç kez denedik ama mümkün değildi. Korumalarımıza "yanlış bir hareket yaparsanız vururuz" dediler. Mermiyi namluya sürme sesini duyduk. Önümüze etten bir duvar ördüler. 7 kişilik ekiptik ve yanımızda tek bir silah yoktu. Konuşma tarzları gayet kaba ve insanlık dışıydı. Yani ısrar etseydik neler olabileceğini tahmin etmek zor değil.

YANLIŞ BİR HAREKETİNİZ OLURSA VURURUZ DEDİLER

-O gece sizi en çok etkileyen ne oldu?

Olay başından sonuna kadar zaten etkileyiciydi. 15 Temmuz'da da ben aynı şeyi yaşamıştım. Allah insana bir güç ve cesaret veriyor. 6 aylık bebeğim vardı ve evdeydi. İki küçük çocuk annesiydim. 15 Temmuz'da Meclis bombalanırken Allah korkuyu üzerimizden almıştı. O geceyi ben Hollanda'da yeniden yaşadım. Onlarca polis üzerimize silah doğrulttu. 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi hiç korkmadık. Arkadaşlarımıza "yanlış bir hareketiniz olursa vururuz" denildi. Onlar da korkmadı. O duygularla milletimize yakışır şekilde durmamız gerekirdi. Caddelerden vatandaşlarımızın sesleri geliyordu. O sesler de bize güç verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • ismail 4 yıl önce Şikayet Et
  bi vursaydiniz yaa birini bak o zmn hollanda diye bi yer kaliyormuydu
  Cevapla
 • Hasan doğru 4 yıl önce Şikayet Et
  Almanya ve hollandanin yaptıklarının bedeli hemen şimdi olmaz. Bu bir süreç içersinde sabırla olur. Eğer taktiklerimiz stratejilerimiz akıllı sakin ve doğru yapılırsa bizi kimse uzemez. Mühüm olan bir olmamız, diri olmamız sonuca odaklanıp sabırlı ve sebatlı olmamız lazımdır. Allahın izniyle yeniden diriliş dünya sahnesine bütün azametiyle yeniden çıkış ve zafer yakındır.
  Cevapla
 • makif 4 yıl önce Şikayet Et
  HİRİSTİYAN HAÇLILARIN ayak sesleri bir kez daha belli oldu . tüm bunlara artık dur demek için kararımız EVET . oyumuz EVET ...!
  Cevapla
 • asker 4 yıl önce Şikayet Et
  26 erkek bakanlarımız dururken bir bayanı oraya gönderenlere sitemim var!!!!
  Cevapla
 • Alparslan 4 yıl önce Şikayet Et
  ne olduklarını biz biliyordukta bir kez daha tescillediler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan paylaştı: Milletimizi bu vesayetçi zihniyetin insafına bırakmayacağız...
Başkan Erdoğan müjdelemişti... Pratisyen hekime 2 bin 500, uzman doktora 5 bin lira zam!