Şehrin stresinden uzak dünyanın en sakin adaları

Büyük şehirlerin kargaşasından uzak huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için adalar, el değmemiş doğaları ya da tarihe tanıklık etmiş otantik mimarileriyle büyüleyici manzaralar sunuyor.

Şehrin stresinden uzak dünyanın en sakin adaları
Şehrin stresinden uzak dünyanın en sakin adaları
GİRİŞ 27.10.2021 16:06 GÜNCELLEME 27.10.2021 16:06 KAYNAK HABER7

Haber7/ Esma BALCIOĞLU

Tatil cenneti adalar, kumsalları, berrak denizleri, temiz havası ve göz kamaştırıcı mimarileriyle bir tatilden tüm beklentilerinizi karşılıyor. Özellikle şehrin gürültüsünden, trafiğinden kaçmak isteyenler için biçilmiş kaftan olan adalar, gün içinde rengarenk manzaralarla görsel şölen oluştururken geceleri ılık meltemiyle tatlı bir huzur sunuyor. Yalnızca doğa tatili yapmak istemiyorsanız Asya'dan Avrupa'ya pek çok adada tarih kokan otantik bir seyahat de gerçekleştirebilirsiniz. 

Güzel anılar biriktireceğiniz, tüm senenin yorgunluğunu atmanızı sağlayacak birbirinden sakin ve huzurlu dünyanın en güzel adalarını sizler için derledik.

SANTORİNİ- YUNANİSTAN

Ege'nin en ünlü adalarından Yunanistan'daki Santorini Adası, mavi kubbeli beyaz evleriyle adeta farklı bir dünyaya ışınlıyor tatilcileri. Masmavi denizin kıyısında gökyüzüne uzanırcasına yükselen bembeyaz merdivenli sokaklarda gözleriniz kamaşacak. Yüzyıllar boyunca volkanik patlamalar ile şekillenen doğal manzaralar ile adanın mimarisi hoş bir atmosfer meydana getiriyor.

Dünyada en çok fotoğrafı çekilen noktalardan siyah kumlarıyla ünlü Perissa Sahili, daha pek çok sıra dışı plajları, üzüm bağları, sokaklarda karşınıza çıkan kıyada köşede kalmış kiliselerine hayran kalacaksınız. Adada hiçbir şey yapmadan tepeden gün batımını izlemek bile ruhunuzu dinlendirecek.

GALAPAGOS ADALARI- EKVADOR

Galapagos Adaları, Büyük Okyanus'un doğusunda Ekvador Cumhuriyeti'nin fantastik dünyasına kapı açıyor. Gizli kalmış bir cennet olarak tanımlanan Galapagos Adaları'nda belki de daha önce adını bile duymadığınız egzotik hayvanlarla karşılaşacaksınız. Adanın sakinleri deniz iguanaları, albatros, mavi ayaklı kuşlar, dev deniz kaplumbağaları sizden kaçmak yerine kameralarınıza sevimli pozlar vererek hoş anılarla dönmenizi sağlayacak.

Kelime olarak "başka yerde olmayan" anlamına gelen Galapagos, lavların soğuması ve katılaşmasıyla oluşan yapısıyla adı gibi su altı ve üstünde benzersiz türlere ev sahipliği yapıyor. Adanın doğal güzelliklerinin yanı sıra Galapagos Ulusal Parkı, San Cristobal Müzesi de bulunuyor.

MALTA

Çoğunlukla dil öğrenmek isteyenlerin tercih ettiği rotalardan olan Malta, şövalyeler tarafından uzun süre kullanılması nedeniyle çok iyi korunmuş tarihi bir dokuya sahip. Tropikal adalardan farklı olarak Avrupa ülkesi izlenimi veren Malta, Game of Thrones'un önemli sahnelerine ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Adada Game of Thrones'un izinde bir gezi yapıp dizinin çekildiği adreslerde sahneleri yeniden canlandırabilirsiniz.

Köklü tarihe sahip yapıları arasında zaman yolculuğu yaptıktan sonra dinlenmek için Akdeniz'in derin sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

MALLORCA-İSPANYA

İspanya'nın en büyük adası Mallorca, Hollywood yıldızlarının ve Avrupalı kraliyet ailelerinin gözde tatil mekanı. Ada, Akdeniz sahilleriyle büyüleyici manzaralar sunmasının yanı sıra Roma döneminden kalma tarihi yapılarıyla da göz kamaştırıyor. Türkiye'den Mallorca'ya direkt uçuş bulunmazken Barselona veya Madrid üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oldukça büyük bir ada olan Mallorca'yı tamamen gezmek isterseniz 1 haftanızı ayırmanız gerekiyor. Gotik mimarisiyle dikkat çeken Mallorca'da katedralleri ve sarayları, kültür turu yapmaktan hoşlananlar için adeta bir cennet. Eski şehrin tarihi yapıları arasında yürüyüş yapmak ilginizi çekebilir. 

OKINAWA-JAPONYA

Okinawa Adası, Japonya’nın Ryukyu Adaları’nın en büyük adası olarak önemli bir yerleşim yeridir. 1945 yılında yaşadığı Amerika işgali nedeniyle adada Japonya kültürüyle beraber Amerikan kültürü de yaygın bir şekilde görülmektedir. Öyle ki adada 25 bine yakın Amerikan nüfusu yaşamaktadır. Kültürün ne kadar yayıldığını görmek isterseniz Mihama Amerikan Köyü'nü ziyaret edebilir ve Japon mutfağının size göre olmadığını düşünüyorsanız burada Amerikan yemekleri yiyebilirsiniz. Okinawa'da küçük adacıklardan oluşan pek çok ada da bulunuyor dilerseniz adalar arasında ziyaret gerçekleştirebilir berrak sularda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Japonya'ya gitmişken Japon mimarisine sahip bir yapıyı da ziyaret etmeden olmaz. Ryukyu Krallığı'ndan kalma UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Shuri Kalesi'nde geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz. 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL