Alerjik göze soğuk kompres uygulayın

Uzmanlar, alerjik reaksiyon olan gözlere soğuk kompres uygulanması ile kaşıntı, yanma, batma şikayetlerinin azaldığını söyledi.

Alerjik göze soğuk kompres uygulayın
Alerjik göze soğuk kompres uygulayın
GİRİŞ 28.04.2015 16:47 GÜNCELLEME 28.04.2015 16:47

Gözde alerjik reaksiyonların sık görülmesinin; dış ortamdaki alerjenlere karşı açık olmasından kaynaklandığını ifade eden Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Güzel Ayer, “Bazı kişiler alerjik reaksiyonlara daha yatkın oluyor. Bu kişilerde alerjik konjonktivitler daha sık görülüyor” dedi.

Dr. Ayer, en sık görülen alerjik göz hastalıklarımevsimsel alerjik konjonktivit, vernal keratokonjonktivit, atopik keratokonjonktivit, kontakt lense bağlı papiller konjonktivit olarak sıraladı. Dr. Nuri Güzel Ayer, gözde sık görülen bu alerjik hastalıklar hakkında bilgiler verdi.

MEVSİMSEL OLABİLİYOR

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Güzel Ayer, alerjik hastalıkları başlıklar halinde şöyle özetledi; Mevsimsel Alerjik Konjonktivit: Gözün en sık rastlanan alerjik hastalığı olarak tanımlanıyor. İlkbaharda başlıyor, polen mevsimi bittiğinde düzeliyor, genellikle burun alerjisi eşlik ediyor. Gözlerde kızarıklık, yanma, batma, sulanma, çapaklanma en sık görülen şikayetler arasında yer alıyor.

Vernal Keratokonjonktivit: Genellikle ilkbaharda ortaya çıkıyor, çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkıyor. Her iki gözü etkileyen, genelde zeminde alerjik hastalık öyküsü olanlarda, kuru ve sıcak iklimi olan bölgelerde daha sık görülüyor. En belirgin özelliği gözlerde kaşıntı, sulanma, yanma, batma, gözde yabancı cisim hissi, ipliksi bir çapaklanma olmasıdır.

Atopik Keratokonjonktivit: Hasta veya ailesinde atopi hikayesi olan, şikayetleri vernal konjonktivite benzeyen ancak daha ileri yaşlarda (30-50) ortaya çıkan mevsimlere göre değişiklik göstermeyen, görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. En belirgin şikâyetler kaşıntı, yanma, batma, sulanma, kornea (saydam tabaka) yüzeyinde damarlanma ve kesifliktir.

Kontakt Lense Bağlı Papiller Konjonktivit: Kontakt lensin oluşturduğu mekanik travma nedeniyle ortaya çıkıyor. En sık yumuşak kontakt lens kullananlarda görülüyor. Gaz geçirgen sert kontakt lens kullananlarda daha az sıklıkta ortaya çıkıyor. Kaşıntı ve mukoid sekresyon en belirgin şikâyettir. Kontakt lense karşı tolerans azalıyor."

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray 3 puanı son nefeste kaptı!
Merkel'in halefi 'Türk Armin': 813 numaralı künyenin sırrı