İlaç firmaları hastalık uyduruyor

Kapitalizmin çirkin yüzü, sağlığı da sömürüyor. Daha fazla ilaç satmak isteyen ilaç şirketleri, tedavi gerektirmeyen, önemsiz şikayetleri ciddi hastalık gibi göstermekten çekinmiyor.

İlaç firmaları hastalık uyduruyor
İlaç firmaları hastalık uyduruyor
GİRİŞ 30.06.2006 06:59 GÜNCELLEME 30.06.2006 06:59

İlaç firmalarının daha fazla ilaç satmak için hastalık icat etmek, kendiliğinden geçecek tedavi edilmesi gerekmeyen, önemi olmayan bazı şikayetleri ciddi hastalık haline getirmek, hayatın adet görme, hamilelik, yaşlanma, menopoz gibi tabi dönemlerini ilaç kullanılması gereken hastalık dönemlerine dönüştürmek gibi türlü-çeşitli 'numaraları' vardır.

RUHSAL VE NÖROLOJİK HASTALIKLAR BAŞTA GELİYOR
İlaç firmalarının bu amaçlar için kullandıkları hastalıkların başında da ruhsal ve nörolojik olanlar geliyor. Özellikle de erkeklerde sertleşme problemleri, kadınlarda cinsel isteksizlikler gibi 'seksüel fonksiyon bozuklukları' ilaç firmalarının gözdesi olan hastalıklar.
Her alanda olmayan hastalıklar yaratılarak, doktorlar ve toplum çeşitli reklam ve kampanyalarla bunların çok yaygın olduğuna ve mutlaka tedavi edilmeleri gerektiğine inandırılmaya çalışılıyor.
Amaç, herkesin mutlaka şöyle veya böyle bir hastalığının olması ve bu hastalık için mutlaka ilaç kullanılmasının sağlanması.

SİSİ SENDROMU
İlk defa 1998 yılında bir ilaç firmasının tam sayfa reklamıyla adı duyulan 'Si-si Sendromu' bu uydurma hastalıklardan biri.
Depresyonun özel bir türü olduğu iddiasıyla gündeme getirilen bu yeni hastalığa, Sisi Sendromu ismi verilerek adeta bir 'asalet' de katılmaya çalışılmış. Çünkü Sisi, Avusturya İmparatoriçesi Elizabet'in kısa ismi, yoksa bizim transseksüel Sisi' miz değil. İmparatoriçe Sisi, halk arasında çok sevilen, çok sayılan bir kişi.
Adı depresyon olan 'sevimsiz' bir hastalık yerine, çok sevilen, soylu bir kraliçenin adını taşıyan hastalığına yakalanmayı kim istemez ki ? Hatta, yazılanlar doğru ise, bu hastalığa önce Prenses Diana' nın ismi verilmek istenmiş, ama vazgeçmişler. Allah bizi korumuş, çünkü aksi takdirde bugün dünyada belki de birkaç yüz milyon insan Prenses Diana Sendromu' na tutulmuş olacaktı.
Birçok psikiyatr, böyle bir hastalığın varlığını kabul etmese de, hastalık özellikle Almanya' da o kadar çok tanınmış ve benimsenmiş ki, firmadan sebeplenen doktorlar bugün 3 milyon Alman'da Sisi Sendromu olduğunu ileri sürüyorlar.
Buna karşılık dünyanın Almanca konuşulmayan ülkelerinde ise Sisi Sendromu çok görülmüyor. Zaten, bir Alman soylusunun hastalığının diğer ırklarda görülmesini kimse de beklemiyor.
Sisi sendromu için o reklamı veren firmanın çıkardığı, uzun süre kullanılması gereken pahalı bir ilacın olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

SAÇ DÖKÜLMESİ HASTALIK MI?
Hayatın sıradan bir süreci olan erkeklerde saç dökülmesi de bir hastalık haline dönüştürülmek isteniyor. Çünkü, saç dökülmesi tüm dünyada çok yaygın olarak rastlanan bir problem ve üstelik de 'saçı olmayan, ama parası olan' milyonlarca insan var yer yüzünde.
Erkeklerin bugüne kadar önemsemediği, hatta 'maden olan dağda ot bitmez' sözüyle iftihar bile ettiği kellik, ilaç şirketlerine göre erkeklerin üçte birinde panik ve duygusal bozukluklara yol açan, ruhsal dengeleri bozan ve hatta iş bulmalarını zorlaştıran çok ciddi bir hastalıkmış. Slogan da 'Saçın mı dökülüyor, doktora koş'.
Bir başka firma ise Amerika'daki kadınların %43' ünde 'seksüel disfonksiyon' yani cinsel fonksiyon bozukluğu olduğunu yaymaya çalışıyor. Çünkü, onun da bu amaçla kullanılan 'müthiş' bir ilacı var.
Azıcık bağırsak gazının, şişkinliğin İrritabl Bağırsak Sendromu adı ile çok ciddi bir hastalık haline dönüştürülmesinin de nedeni, bu hastalık için artık pahalı bir ilacın olması.
Osteoporoz gibi kemik kırıkları için 'risk faktörü' yaratan durum da, mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gereken anlı-şanlı bir hastalık oluverdi. Kemik kaybının yavaşlatılması, elbette kırık riskini azaltır, ancak sağlıklı insanların çoğunda kırık riski çok düşüktür ve uzun süreli ilaç tedavisi riskte sadece küçük bir azalma sağlayabilmektedir. Tedavinin ancak, küçük ve özel bir grupta yeri vardır.
Bu konuyu başka bir zaman ayrıntılı olarak ele almak üzere, şimdilik osteoporozun tanımın, Dünya Sağlık Örgütü' nün belirlediği tanı kriterlerinin ve kemik dansitesi ile kırık riski arasındaki ilişkinin bile tartışmalı olduğunu belirtmekle yetinelim.


Dr.Ahmet Rasim Küçükusta / Güneş /30.06.2006

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mardin'de polise alçak tuzak! Arabasının altına patlayıcı yerleştirdiler
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum