Şeker ve kalp hastalarına uyarı

Hava sıcaklığının 45 dereceyi gördüğü Batman'da, uzmanlar yaşlı, kalp ve şeker hastalarını uyardı.

Şeker ve kalp hastalarına uyarı
Şeker ve kalp hastalarına uyarı
GİRİŞ 27.06.2016 09:13 GÜNCELLEME 27.06.2016 09:13

Batman Bölge Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Astan, güneşin dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini söyledi. Hava sıcaklıklarının 45 dereceye ulaşmasının yaşlı ve oruç tutan kalp hastaları için büyük bir risk olduğunu belirten Dr. Astan, Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesi ve özellikle kalp hastalarının sıvı kaybı konusunda sıvı alım dengesine dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Astan, "Kalp ve şeker hastası olan hastalar sıvı dengesini ayarlayamadıkları vakit sorun yaşayabilmektedirler. İftar zamanı bol sıvı alımı kalp hastaları için problem oluşturabilir. Kalp hastası olup uzun süre sıvı kaybı yaşayan, kalp yetmezliği olan hastalarda bu durum kalp krizini tetikliyor. Özellikle yaz sıcaklarında güneşin dik geldiği saat 11.00 ile 15.00 arasında dışarı çıkılmamalı, serin kapalı yerlerde olmakta fayda var. Nemli olan şehirlerde de aynı durum geçerli. Yaz sıcaklarıyla birlikte günde en az 2-3 litre sıvı almaya dikkat etmemiz gerekir" dedi.

Öte yandan, Batman'da aşırı sıcaklardan bunalan bazı vatandaşlar bidonlara doldurdukları suyu başlarına dökerek serinlemeye çalıştı. Bazı vatandaşlar ise buldukları ağaç gölgelerinde uyuyarak zaman geçirdi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
şeker hastaları
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
8 partiden 3'üncü ittifak hamlesi! İlk toplantı yapıldı
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken Bosna Hersek mesajı