Uzmanlardan diyabet uyarısı

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ersen Karakılıç, diyabet hastalığının Türkiye ve dünyada hızla arttığını söyledi.

Uzmanlardan diyabet uyarısı
Uzmanlardan diyabet uyarısı
GİRİŞ 08.11.2016 08:50 GÜNCELLEME 08.11.2016 08:50

Diyabet hastalığı hakkında önemli bilgiler veren Uz. Dr. Ersen Karakılıç, “Türkiye’de diyabet sıklığı yetişin nüfusta yüzde 13’e kadar yükselmiştir ve giderek artmaktadır. Bu artışta özellikle beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin ve kilo artışının etkisi olduğu düşünülmektedir.

Kandaki şekeri dengeleyen insülin hormonuna karşı direnç gelişmesi, hastalığı başlatan sebep olmakla birlikte, bazı hastalarda insülin eksikliği de görülmektedir. Diyabette, vücut yenilen besinlerden kana geçen şekeri hücrede enerji üretimi için kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Tedavi edilmediği takdirde göz, kalp, böbrek ve sinir sistemi de dahil ciddi zararlar oluşturur. Ancak diyabetliler tıbbi beslenme tedavisi, insülin tedavisi, hareket ve diyabet eğitimi alarak organ hasarı oluşmadan sağlıklı, uzun bir hayat sürdürebilir. Toplumda en sık görülen ve genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan diyabet, tip 2 diyabettir.

Uzun yıllar belirtisiz seyreden prediyabet - erken diyabet (gizli diyabet) dönemi vardır. İlk emarelerin görülmesi halinde vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekmektedir. Ayrıca daha nadir görülen gençlerde mutlak insülin eksikliği ile gide Tip 1 diyabet de bulunmaktadır" dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Ermenistan'da darbe girişimi! Ordu muhtıra verdi, peş peşe açıklamalar!
CIA'in Kaşıkçı raporu sızdı: Öldürülmesini Prens Selman onayladı